somfy logo“Küresel Yapılanmamız Büyük ve Emsalsiz”

Somfy Türkiye Genel Müdürü Semih GÖRÜR gerçekleştirdiğimiz söyleşide markalarının sektörel geçmişi ve bu süreçteki gelişimi hakkında detay bilgiler verdi. GÖRÜR; “Somfy akıllı ev çözümleri şu an dünyanın farklı köşelerinde binlerce evde. 500 binden fazla obje Somfy ürünleri üzerinden birbiri ile iletişim kurabiliyor” dedi.

 

 

somfy 66a

Firmanızın sektörel geçmişi ve bu süreçteki gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

1969 yılında Fransa’da kurulan Somfy, konutlardaki ve ticari binalardaki açılır-kapanır mekanizmalar için ileri teknolojili motorlar ile akıllı ev sistemleri üreten dünya çapında bir marka. Şirketimiz kurulduğu günden bugüne 100 milyondan fazla motor üretmiş bulunuyor. Fabrikalarımızda, her gün 70 bin adet motor üretiliyor. Dünya genelinde her yıl 20 binin üzerinde profesyonel müşteri ve milyonlarca tüketici, yaşam alanlarında Somfy ürünlerini kullanıyor. Türkiye pazarına girişimiz 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından beri Somfy Türkiye olarak direkt kendimiz sağlıyoruz. İstanbul merkez ofisimiz ve ana lojistik merkezimiz dışında Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bakü ve Tahran’da bölge temsilciliklerimiz bulunuyor.

Somfy Grubu, % 80’in üzerindeki pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor. Ürün gamımız içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, pencere, güneş kırıcı, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor.

Otomatik uzaktan kumandalı perde sistemleri nedir?

Bunlar uzaktan kumanda ile perdelerinizi kolayca açıp kapatmanızı sağlayan sistemlerdir. Somfy perde sistemleri ile perdelerinizin konumunu tek bir tuşa dokunarak istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece hem hayatınıza konfor katmış olursunuz, hem de perdeleriniz daha az yıpranacağı için daha uzun ömürlü olur.

Somfy perde sistemlerinin bir diğer avantajı ise enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bu noktada Avrupa’da yapılmış olan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Gölgelendirme unsurlarının manuel olarak kontrol edildiği bir bina cephesi, 1 sene boyunca kamera ile izlenmiş.

1 sene sonunda alınmış olan sonuçlara bakıldığında bu binadaki perde, panjur gibi gölgelendirmeye yönelik ürünlerin haftada ortalama 1,7 kez hareket ettiği saptanmış. Yani bu da gösteriyor ki insanların konforları çok fazla etkileniyor olmasına rağmen, manuel kontrol ettirilen ürünler çok fazla hareket görmüyor. Normal şartlarda bir penceredeki gölgelendirme unsurunun günde ortalama 2 kez hareket ediyor olmasını beklersiniz. Bu ve benzeri sistemlerin otomasyon altyapısı ile entegre çalışması hem konfor hem de enerji verimliliği açısından önemli bir gereklilik. Bizim ürünlerimiz ile oluşturabileceğiniz doğru gölgelendirme sayesinde, iklimlendirme giderlerinizde % 30’a varan enerji tasarrufu sağlamanız mümkün.

Ayrıca bina dışına yerleştireceğiniz güneş sensörleri veya ev içine yerleştireceğiniz sıcaklık sensörleri aracılığıyla, perdelerinizin otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Buradaki amaç, doğal ışıktan maksimum ölçüde istifade ederken ısı değişimlerini de kontrol altına almaktır. Ek olarak, doğru gölge kontrolü sayesinde optimum seviyede ışık yoğunluğu sağlayabilir, fazla ışık kaynaklı parlama ve kamaşmaların önüne geçebilirsiniz.

Avrupa’da her iki evden birinde olan bu sistemin Türkiye’deki yaygınlık oranı ve pazar payı nedir?

Türkiye’de tabii ki şu anda böyle bir yaygınlık söz konusu değil. Bu noktada son kullanıcının ev otomasyon teknolojileri ile ilgili bilinç seviyesini artırmak çok önemli. Bu ürünlerin aslında lüks değil ihtiyaç olduğunu, bu ürünlere ulaşmanın çok da maliyetli olmadığını; konfor, güvenlik ve enerji verimliliğine olan katkılarının gerekliliğini her fırsatta anlatmak lazım. Hatta devlet nezdinde de bilinç seviyesinin artırılması gerekli. Binaların kalitesi sadece binaların taşıyıcılığı ve kullanılan malzeme kalitesi açısından ele alınmamalı, aynı zamanda konfor, enerji verimliliği ve gelecekteki teknolojilere uyumu açısından da değerlendirilmeli. Binaların detayları daha proje aşamasında doğru oluşturulmalı.

Güvenlik çözümleri nelerdir?

Firmamız, güvenlik ürünleri ile ev sakinlerinin evlerinde değilken alarm durumunda anında bildirim almalarına ve kameralar yardımı ile evlerini izlemelerine olanak sağlamaktadır. Ürünlerimiz daha çok evde oluşabilecek hırsızlık durumunu engelleme ve bu anlarda ev sahiplerine bildirim yapma alanında çalışmaktadır. Bunun yanında evde oluşabilecek yangın ve su basma durumlarında yine ev sahiplerine bildirim yaparak gerekli önlemleri almalarını sağlamaktadır.

Somfy olarak kendimizi alarm bildirim sistemleri uzmanı olarak tanımlıyoruz. Kapı ve pencerelere takılan sensörler ve hareket sensörleri ile hırsız eve girmeden bir uyarı veriyoruz. Bununla birlikte IP kameralarımız sayesinde ev sahipleri anlık olarak evlerini izleme ve alarm durumunda otomatik kayıt alma olanaklarına sahip oluyorlar. Firmamız bu alanda yeni geliştirdiği ürünler ile de öncü olma yolunda ilerliyor. 2018 yılı itibariyle sunacağımız yeni akıllı kilit sistemi ile ev sahipleri kapılarını uzaktan yönetebilecekler ve evlerine kim girmiş görebilecekler. Buna ek olarak yeni sunacağımız pencere ve kapı sensörleri sayesinde kapı veya pencerelerin açılmasını beklemeden zorlanma anında da ev sahipleri bildirim alacaklar. Ayrıca; Ar-Ge merkezimiz tarafından yeni teknolojiler geliştirilmeye ve kullanıcıların beğenisine sunulmaya devam ediyor. Ürünlerimiz ve tasarımlarımız ödüllere layık görülüyor. Örneğin; evinizi dışarıdayken de gözetim altında tutmanızı sağlayan Somfy One adlı ürünümüz buna en güzel örneklerden biri. Yakın zamanda satışa sunulması planlanan bu ürünün üzerinde elektrik kesildiğinde de hizmet vermesini sağlayan bir bataryası var. Ayrıca eve kontrolsüz bir giriş olduğunda devreye giren bir sireni de var. Kamerasının önünde de küçük bir kapakçık mevcut. Siz istediğinizde bunu devreye alabiliyorsunuz. Kamera sistemlerinde kullanıcılar “Acaba izleniyor muyum? Birileri sistemime sızıp özel hayatımı görebiliyor mu?” endişesi taşıyor. Bunu bilen mühendislerimiz yeni bir sistem geliştirdiler. İstediğinizde kameranın önündeki kapakçığın kendiliğinden kapanması sağlanıyor. Bu ürün Las Vegas’ta yapılan Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tasarım ödülü aldı.

Her yıl ortalama 400 adet patent alıyorsunuz. Bu konudan biraz bahseder misiniz?

Somfy’nin en güçlü yönlerinden birisi de bu konu aslında. Sektörünün öncüsü olarak sürekli yenilikler geliştirmek, bütün dünyadaki son kullanıcıların ve sektörümüz ile ilgili ticari çalışmaları bulunan firmaların trendlerini belirlemek. Bu nedenle satış gelirlerimizin % 10’u inovasyona ayrılır. Her gün, 400 Somfy mühendisi evlerde konfor ve güvenliğin sağlanmasına yönelik yeni yollar geliştirmektedir. Bu mühendislerin yenilikler geliştirme ve hayatınızı iyileştirme arzusundan her yıl yaklaşık 400 patent doğmaktadır. Tüm ev aletlerini bir düğmeye dokunmak yoluyla internet üzerinden kontrol etmeye yönelik geliştirilen Somfy TaHoma® ev otomasyonu uygulaması bunun örneklerinden yalnızca biri...

Bizim strateji sürecimiz çok detaylı ve kapsamlıdır. Her sene tüm dünyadan sektörel datalar toplanır ve trendlerle birlikte büyük bir bilgi havuzunda derlenir. Hepimizin çok yakından tanıdığı ve ürünlerini her gün kullandığı diğer global teknoloji devleri ile de istişareler sonucu bu bilgiler yorumlanarak ürün stratejileri haline dönüştürülür. Birçok fabrikadan daha büyük bir alana yayılan bir test ve Ar-Ge merkezimiz mevcut. Burada yüzlerce mühendis arkadaşımız çalışıyor, ürünlerimiz kullanıma ve satışa sunulmadan önce yıllarca problemsiz bir şekilde çalışabilmelerini garanti edebilmek için on binlerce kez test ediliyor. Somfy’nin küresel yapılanması gerçekten çok büyük ve emsalsiz.

Kısa süre önce yeni ofisinize geçiş yaptınız. Bu yatırımınız ışığında Türkiye pazarına bakışınızı yorumlar mısınız?

Türkiye pazarında çok büyük potansiyel görüyoruz. Türkiye’nin her köşesine yayılmış olan satış noktalarımız sayesinde de son kullanıcılara çok yakınız. Pazarlama yatırımlarımız ile ürünlerimizin son kullanıcı tarafından bilinirliği ve ürünlerimize olan ilgi her geçen gün artmakta ve pazar büyümekte. Bizim çözümlerimizi kullanan müşterilerimiz, Somfy markasının dünyadaki bilinirliği sayesinde ihracat pazarlarında daha rahat hareket edebiliyorlar. Bunların ışığında Türkiye’deki yapılanmamıza yatırım yapmaya da devam ediyoruz. Haziran ayında yeni binamıza taşındık. Hatırı sayılır bir yatırım bütçesi ayırdığımız yeni tesisimiz sayesinde direkt müşterilerimize ve son kullanıcılara daha yakın durabilecek, daha iyi hizmet verebilecek bir yapılanma sağlamış olacağız. Müşterilerimize en üstün kalitede hizmet verme anlayışımıza paralel olarak dizayn edilen tesisimiz, Somfy’nin Türkiye pazarına ne kadar önem verdiğinin de bir göstergesi. Ek olarak; satış sonrası hizmetimizi de güçlendirmiş olduk. Teknik ekip yapılanmamızı da güçlendirmeye devam ediyoruz.

Günümüzde artık elektronik cihazlar birbirleri ile iletişim kurabiliyor. Somfy olarak bu konuda hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Kablosuz iletişim ve dijital dünya, her geçen gün daha da önem kazanıyor. Somfy de bu gelişmeleri oldukça yakından takip ediyor. Bu konularda tüm dünyanın geleceğine yön verecek stratejilerde söz sahibi, her gün isimlerini duyduğumuz dünyaca ünlü teknoloji firmalarıyla yoğun iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Uzun zamandır kullanmakta olduğumuz RTS radyo iletişim protokolüne ilave olarak, geleceğin teknolojik gelişmelerine de cevap verebilmek adına Avrupa’da yaygın olarak kullanılmakta olan IO teknolojisini de Türkiye pazarına sunmaya başladık. Bu teknoloji sayesinde hem kendi ürünlerimizi hem de yaşam alanlarımızdaki diğer ürünleri aynı kaynaktan kumanda etmek mümkün oluyor. Artık kullandığımız bütün eşyaların birbirleriyle iletişim kurması söz konusu. “Internet of Things” dediğimiz sistemle birbirleriyle iletişim kurabilen cihazlar geliştiriliyor. Somfy olarak biz de bu sürece hızlı bir şekilde dâhil olduk, bu konunun dünya çapında gelişmesine öncülük ediyoruz.

Ayrıca; akıllı ev çözümlerini yaklaşık 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde pazara sunmuş durumdayız. Şu an dünyanın farklı köşelerinde binlerce evde, 500 binden fazla obje Somfy ürünleri üzerinden birbiri ile iletişim kuruyor. Bu ürünlerin her gün yaklaşık % 70’i akıllı ev sistemleri üzerinden kumanda ediliyor. Somfy akıllı ev çözümleri ile ilgili son kullanıcıların memnuniyet oranı ise % 93. Bu çok büyük bir başarı. Bu ürünleri Türkiye pazarına daha yakın tarihlerde sunduk. Oldukça yoğun talep alıyoruz ve fiyatlarımız da oldukça ulaşılabilir.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Yakın ilginiz sebebiyle teşekkür eder, uzun soluklu yayın hayatınızda başarılar temenni ederiz.

“Our Global Structuring is Big and Unique”

Semih GÖRÜR, the General Director of Somfy Turkey provided detailed information regarding industrial history of their trademarks and their development in this process in the conversation we had. GÖRÜR stated “Somfy smart house solutions are in thousands of houses all over the world at the moment. More than 500 thousand objects may communicate with each other over Somfy products.

Powered by OrdaSoft!