ardayapilogoBaşarı İçin Hedef, Kalite ve Müşteri Memnuniyeti

“Kapı pencere üretimimizin yanı sıra grubumuz içinde faaliyet gösteren tarım-hayvancılık ve inşaat şirketlerimiz bulunmaktadır. Tüm bu girişimlerdeki amacımız ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır” diyen Arda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan GÖKDEMİR’e röportaj sorularımızı yönelttik.

 

 

 

 

 

ardayapı

Röportaja başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

1969 yılında Ardahan’da doğdum. İlköğrenimi Ardahan’da, orta öğrenimimi Manisa, Turgutlu’da tamamladım. Yüksek öğrenimimi Ankara da yaptım. Metalurji Bölümü mezunuyum. Kamuda 11 yıl bürokrat olarak görev aldım. Sonrasında 1998 yılında Arda A.Ş.yi kurdum. Ankara’da PVC kapı-pencere sistemleri, alüminyum doğrama üretimi yapmaktayım. Yaklaşık 25 yıldır İvedik OSB’ de PVC kapı-pencere, alüminyum doğrama, cam balkon, duşakabin ve çelik kapı ürünleri ile hizmet vermekteyim. PVC kapı-pencere sistemlerinde Egepen Deceuninck, Kompen, Schüco, Gealan markalarını kullanmaktayım. Perakendenin son dönemleri durağan olduğu için ağırlıklı olarak proje bazında çalışmaktayız. Ankara ve Türkiye genelinde projelerimiz devam etmekte olup ihracatımız genellikle Almanya merkezlidir. Kapı pencere üretimimizin yanı sıra grubumuz içinde faaliyet gösteren tarım-hayvancılık ve inşaat şirketlerimiz bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak tarım-hayvancılık şirketimize önem vermekteyiz. Amacımız ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Biliniyor ki et ve saman ithal eden bir ülke olduk, ithalatı nasıl yapmayız diye üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Ardahan’ da doğunun en modern çiftliğini kurduk, ayrıca Ankara Kazan’da da bir çiftliğimiz faaliyettedir.

Marka birliğiniz ve şirket vizyonunuz konusunda neler söylemek istersiniz?

Başarı için hedef, kalite ve müşteri memnuniyetidir. Belki size ters gelebilir ama benim temel ilkem doğruysa herkese mal olsun, yanlışsa benim yanlışımdır. Müşteriyi seçerim, herkesin işini yapmam, müşteri seçiciliğim ön plandadır. Kaliteli müşteriye kaliteli hizmet veririm. Katiyetle yanlış anlaşılmasın; insan ve iş beğenmemek değil, Arda A.Ş. olarak aynı kalitedeki ürün ve hizmeti ucuza mal eden firmayız. Kaliteli ürünü daha düşük fiyatla yapıyoruz ama asla piyasanın en ucuz işini yapmıyoruz.

Markanızın kalite politikası ve sürdürebilirlik yaklaşımınız hakkında ne söylemek istersiniz?

Eski bir bürokrat olmamdan dolayı 30’a yakın ülkede kalite politikaları nedir araştırdık, bunları kendi ülkemizde uygulamak için çalışmalar yaptık, yurtdışında kaliteye nasıl önem veriliyorsa biz de aynı yönde çalışmalarımıza hız verdik. Kaliteli iş yapmak inancımızın gereğidir. Ülke olarak işimizi iyi yapmadığımızdan dolayı halen dünyayı 50 yıl geriden takip ediyoruz. Ne yapmamız lazım; bizim hayranlık duyduğumuz batı medeniyeti işini düzgün yapıyorsa, kalite, bilgi, inovasyon, teknoloji kullanımında sürekli kendini geliştiriyorsa biz de yapabiliriz düşüncesiyle en iyisini yapmak zorundayız. Geçen 25 yıllık süreç içinde Arda A.Ş. yaptığı işin hep arkasında olmuş ve işini iyi yapan kuruluş olarak saygınlık kazanmıştır.

İhracat noktalarınız ile birlikte önümüzdeki dönemde hangi ülkeler ile ticari ilişki geliştirmeyi düşünüyorsunuz?

Almanya merkezli ihracat yapmaktayız. Düsseldorf’ta yapı malzemeleri birimimiz mevcut; ancak Polonya’nın da içinde bulunduğumuz pazara hizmet vermesi ile belli dönemlerde rekabette zorluklar yaşayabiliyoruz. 

Yatırım planı oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz?

Sektör faaliyetlerimize göre ihtiyaç tespiti yapıyoruz. Yurtdışında bu yönde çalışmalar sanayi envanterine göre yönlendirilir. İhtiyaç olunan bölgeye kanalize edilir. Teşvik desteği uygulamaya alınır.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Firmamıza Win&ArtProje Derginizde yer verdiğiniz için teşekkür eder, ekibinize iyi çalışmalar dilerim.

Aim, Quality and Customer Satisfaction for Success

We asked our interview questions to the Chairman of the Board of Directors of Arda A.Ş., Orhan GÖKDEMİR who stated as follows: “In addition to our door & window production, we also have agriculture-livestock and construction companies operating within our group. Our goal in all these initiatives is to contribute to the economy of our Country”.

Powered by OrdaSoft!