hekimyapılogoHekim Yapı, Kaliteyi Sürdürülebilir Şekilde ve Çevreyi Koruyarak Müşterilerine Sunuyor

“Ürünlerimiz ve üretim teknolojilerimiz genel yapısı itibari ile çevreci niteliğe sahiptir. Özellikle hazır yapı (ön üretimli prefabrike yapı) sektöründeki 29 yıllık tecrübemiz ile ürettiğimiz yapılarda büyük ölçüde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz. Ürünlerimizde çevreye ve insan sağlığına zararlı hiçbir malzeme kullanılmıyor” diyen Hekim Holding A.Ş.’nin Yapı Malzemelerinden Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı ve Hekim Yapı A.Ş.’nin Genel Koordinatör Yardımcısı Özge HEKİM’e röportaj sorularımızı yönelttik.

 

 

hekimyapı 1

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz? 

1990 İstanbul doğumluyum. Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği’nden mezun oldum. Hekim Holding A.Ş.’de Yapı Malzemelerinden Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı; Hekim Yapı A.Ş.’de ise Genel Koordinatör Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Hekim Yapı A.Ş.; bugün 8 şirket, 8 işletme, 191.000 m2 üretim alanı, 1.000’e yakın çalışanı, 6 kıtada 120’den fazla ülkeye ihracatı, yurt içi ve yurt dışında 100’den fazla bayisi, 50.000’in üzerinde referansı ile hizmet ve faaliyetlerini sürdüren Hekim Holding’in bir kuruluşu olup; Hekim Holding’e bağlı olarak yapı sektörüne yalıtım malzemeleri üreten, ülkemizin ve yakın coğrafyanın ilk otoklavlı fibercement levha üreticisidir. Hendek - Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesinde 111.000 m² üretim alanında kurulu bulunan üç üretim tesisinde yıllık toplam 125.000 m³ HekimBoard fibercement doğal çimento levha üretim kapasitesine sahiptir.

2001 yılında yapılan yatırım sonucu 2004 yılında özellikle iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere üretimini gerçekleştirdiği fibercement doğal çimento levha ürün yelpazesinde; HekimBoard markası ile üretilen fibercement doğal çimento levhalar, TurkSiding markası ile üretilen fibercement doğal çimento levha yalı baskı plakaları, FibercementLam markası ile lam kaplı doğal çimento levhalar, Boardia markası ile fibercement doğal çimento levhalar ve HekimBoard Flexia markası ile esnek doğal çimento levhalar bulunuyor.

2010 yılında gerçekleştirilen yatırımla, yıllık 500.000 m³ üretim kapasitesine sahip EPS (Genleştirilmiş Polistiren Köpük) tesisidir. Bu tesiste; HekimPor markası ile yüksek kaliteye sahip beyaz ve karbonlu EPS yalıtım ve enjeksiyon ürünleri üretiliyor. 

2011 yılında iki yeni yatırım gerçekleşti. Bunlardan ilki EPS ve taş yünü izolasyonlu sandviç panel tesisidir. Yıllık 2.000.000 m² üretim kapasitesine sahip bu tesiste; HekimPanel markası ile 1.25 m en ve 16 m boya kadar farklı tip ve ölçüde çatı ve duvar panelleri üretilmeye başlandı. 2016 yılında poliüretan panel üretim tesisinin de kurulmasıyla yıllık üretim kapasitesi 4.000.000 m²’ye ulaşmış olup ürün yelpazesini poliüretan, EPS ve taşyünü dolgulu sandviç panel olarak tamamladı. Hekim Yapı A.Ş.’nin 2011’deki ikinci yatırımı ise İngilizce literatürde polyethyleneterephthalate (PET) olarak adlandırılan malzemenin üretim tesisidir. Bu tesiste; HekimPlast markası ile PET rulo hattında üretimini gerçekleştirdiği polietilen tereftalat üretiliyor.

2014 yılında gerçekleştirilen yatırımla; HekimPan markası ile üretilen EPS yalıtımlı HekimBoard hazır yapı duvar paneli üretiliyor.

Hangi ürün gruplarınız ile marka bilinirliğinizi sağlamaktasınız? 

Özellikle iç, dış, zemin ve tavan kaplama malzemesi olarak kullanılan HekimBoard levhalar; EPS, Taşyünü ve Poliüretan dolgulu izolasyonlu sandviç duvar ve cephe panelleri olarak kullanılan HekimPanel; beyaz ya da siyah karbonlu ısı yalıtım levhaları (EPS) olarak kullanılan HekimPor ve prefabrike yapıların yalıtımlı hazır duvarları olarak kullanılan HekimPan, Hekim Yapı’nın üretimini gerçekleştirdiği dört ana ürün grubu ve markasıdır. 

HekimBoard adı altında düz levha, ahşap desenli levha, fugalı levha, Boardia, HekimBoard Flexia, TurkSiding, FibercementLam, söve ve kat silmeleri; HekimPanel adı altında çatı, cephe, fibercement cephe panelleri ve petli paneller; HekimPor adı altında beyaz ve karbonlu eps levha ve bloklar, asmolen, dekoratif ürünler, ondüleli çatı örtüsü altı, enjeksiyon ürünleriyle; HekimPan adı altında ön üretimli prefabrike yapı üreticileri için büyük kolaylıklar sağlayan prespanelleri ile Hekim Yapı’nın marka bilinirliliği sağlanmaktadır. 

hekimyapı 2

Markanızın kalite politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında neler söylemek istersiniz?

Kurumsal bir altyapı ile çalışan Hekim Yapı, sektöründeki tüm gelişmeleri yakından takip etmektedir. Kalite politikasını sözel veya kâğıt üzerinde değerlendirmeyip yılda en az 2 defa yaptığı iç tetkik ve değerlendirme-geliştirme toplantıları ile bir senaryo haline getirmekte ve uygulamaktadır. 

Sektörel ihtiyaçların bir adım önünde ve ihtiyacın ne olacağını düşünerek sürekli daha iyisini daha kalitelisini üretmeye odaklı bir Ar-Ge ve Ür-Ge çalışması içindedir. 

Ürünlerimiz ve üretim teknolojilerimiz genel yapısı itibari ile çevreci niteliğe sahiptir. Özellikle hazır yapı (ön üretimli prefabrike yapı) sektöründeki 29 yıllık tecrübemiz ile ürettiğimiz yapılarda büyük ölçüde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz. Ürünlerimizde çevreye ve insan sağlığına zararlı hiçbir malzeme kullanılmıyor. Bu bağlamda kaliteyi, sürdürülebilir şekilde ve çevreyi koruyarak müşterilerimize sunuyoruz.

Süreklilik, gelecek nesillere bırakacağımız en değerli hazinedir. Bunun sağlamak için devamlı çalışıyoruz ve gelişime devam ediyoruz. 

Ürünlerinizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Öncelikle adil bir rekabetten bahsetmek isterdim. Ama ülkemizde bu anlamda yeterli denetimin olduğunu söylemek hayli zor.

Yine de Hekim Holding’in grup şirketlerinden biri olarak sektöre güven vermekteyiz. Mevcut piyasada rekabetteki gücümüz sattığımız ürünün sonuna kadar arkasında olan bir şirket olmamızdır. Satış sonrası hizmetlerimiz, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Kalite Sertifikası ile desteklenmektedir.

Dışarıya bağımlı olmayan ve grup şirketlerimizden temin ettiğimiz hammadde, ara mamul, ana mamullerle,  güçlü ve kontrol edilebilir bir maliyet yapımız sayesinde piyasa rekabetinde ayrıca elimiz güçlenmektedir.

Kendi öz sermayemizle yönetilen bir sürecimizin olması, hem dışarıya güven vermekte hem de maliyet yapısındaki gereksiz ilave finans girdilerini engelleyerek rekabetçi yapımıza güç katmaktadır.

Hekim Yapı; kurumsal yapının gün geçtikçe daha da etkin olması, sektörel bazda yapılan anket ve analizler, yeni yatırımlar, uzman kadrolar, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları, kalite politikası, sürdürülebilir çevre bilinciyle de sektöründe zorlu bir rakip olmayı sürdürmektedir.

Yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağladığınız / katılmayı planladığınız fuarlar nelerdir?

19-22 Nisan 2018’de, Ankara’da Tebif Türkiye İnşaat Teknolojileri Endüstriyel Yapı Fuarına katıldık ve 8-12 Mayıs 2018’de, İstanbul’da Yapı Fuarına katılacağız.

Yurt dışında yapı sektörüne hitap eden tüm fuarlara bazen katılımcı bazen de ziyaretçi olarak katılmaya devam ediyoruz.

İhracat noktalarınız ile birlikte önümüzdeki dönemlerde hangi ülkeler ile ticari ilişkiler geliştirmeyi planladığınızı ifade eder misiniz?

Özellikle yakın coğrafyamızda daha etkin olmaya çalışıyoruz. Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Rusya, Azerbaycan, İran, İsrail gibi ülkelerle ticaret hacmimizi artırmaya çalışıyoruz.

Bunun yanında Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerle de mevcut ticaretimizi daha da geliştirmek için düzenli olarak seyahatler gerçekleştirmekteyiz.

Yatırım planları oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz?

Yatırım planlarında birinci önceliğimiz yalıtım sektörünün ihtiyaçlarıdır.

Bu ihtiyaçları belirlerken; yurt içi ve dışında sahip olduğumuz yaygın bayi ağımızla yaptığımız değerlendirmeler, anketler, lokal toplantılar, değerlendirmeler ve görüş alışverişleri etkin olmaktadır. 

Yatırım sürecinde, senaryolar oluşturulmakta ve yatırım ekibi tarafından süreçler etkin şekilde takip edilip uygulanmaktadır.

Ülkemizde yapı - yalıtım sektörüne ait ihtiyaç olan ne ürün varsa, sırasıyla yatırım planımıza almayı ve en kısa zamanda tüketicileriyle buluşturmayı hedefliyoruz. 

Özel olarak belirtmek istediğiniz farklı bir konu varsa ekleyiniz. 

8-12 Mayıs  tarihinde, TÜYAP’daki Yapı Fuarı’nda tüm paydaşlarımızı ve siz ziyaretçilerimizi standımızda ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Hekim Yapı is delivering Quality to Its Customers by a Sustainable and Environment-Friendly Manner

We addressed our interview questions to the General Coordinator of Hekim Yapı, Özge HEKİM, having said that, “Our products and production technologies have an environmentalist character in general. Thanks to our expertise for 29 years particularly in the prefabrication (prefabricated building) sector, we have been using recyclable materials to a great extent in the buildings we produce. Our products do not contain any material hazardous to the environment and human health.” 

Powered by OrdaSoft!