ikmib sf60aKimya Sektöründe 2019’un İhracat Yıldızları Belli Oldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından her yıl verilen İhracatın Yıldızları ödülleri, sahiplerini buldu. Pandemi dolayısıyla ilk kez online ortamda düzenlenen İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 28 kategoride, ilk 5’e giren 140 firma ödül almaya hak kazandı. 

 

 

 

 

 

ikmib sf60a

Birçok sektöre hammadde, yarı mamul ve ürün üreterek direkt ya da dolaylı olarak dokunan stratejik bir sektör olan kimya sektörü, 2019 yılında 20,6 milyar dolarlık ihracatla tarihi bir rekor kırarak büyük bir başarıya imza attı. Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 11,44’lük bir pay alan kimya sektörü, 2019 yılında yüzde 18,54 büyüdü. Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar pek çok farklı alt sektörden yaklaşık 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, Türkiye’nin toplam kimya ihracatının yüzde 50’den fazlasını gerçekleştirdi.

Sektörün bu başarısında büyük pay sahibi olan ve 2019 yılında en fazla kimya ihracatı gerçekleştiren ihracatın yıldızları belli oldu. Bu yıl beşincisi düzenlenen 2019 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni online olarak gerçekleştirildi. İlk kez İKMİB tarafından düzenlenen online ödül töreni İKMİB’in youtube kanalından ve web sitesinden canlı olarak yayınlandı. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın teşrifleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail GÜLLE ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER’in katıldığı, moderatörlüğünü Oylum TALU’nun yaptığı ödül töreninde, 28 kategoride ilk 5’e giren 140 firma ödüllendirildi. 

2019 yılında kimya sektöründe ihracat şampiyonu ilk 3 firma, Socar Türkiye Rafineri ve Petrokimya, Ciner İç ve Dış Ticaret A.Ş ile Eti Maden İşletmeleri oldu. Socar Türkiye Rafineri ve Petrokimya Başkan Yardımcısı Rıza BOZOKLAR, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Pazarlama ve Satış Dairesi Başkanı Ömer ÇATAL ve Ciner İç ve Dış Ticaret A.Ş. Cam ve Kimyasallar Başkan Yardımcısı Mahmut KURŞUN video konferans ile törene katılarak teşekkür konuşmalarını yaptı.

ikmib sf60b

Export Stars of 2019 in the Chemical Industry Are Determined

Export Stars awards, given by Istanbul Chemicals and Chemical Products Exporters Association every year, have found their owners. 140 companies in the top 5 in 28 categories were given awards in the ICCPEA Export Stars Award Ceremony that was held in online environment for the first time due to the pandemic.

Powered by OrdaSoft!