hisiad logoTECDELİOĞLU: “Bizde Çarklar Hareket Ettikçe Türkiye Ekonomisi Durmaz”

Fransa Paris’te düzenlenen Batimat Fuarı’nda İDDMİB Başkan Yardımcısı Çetin TECDELİOĞLU’nun Fransa pazarına ilişkin görüşlerini aldık.

 

 


 

hsiad 79a

İDDMİB Başkan Yardımcısı Çetin TECDELİOĞLU, Fransa pazarının önemine işaret ederek, “Bunca yıl Fransızlara Fransız kaldık. Avrupa ile ikili ilişkilerimizde her zaman ikinci plandaydık ama lojistik yakınlığımızdan, gümrük birliğimizden, çevre ülkelerdeki ilişkilerimizden Fransızlar ister istemez bizlerle çalışmak durumunda kaldı. Bundan sonraki dönemde bizler de kültür yakınlığımızı kullanarak özellikle Fransa’nın ağırlığının çokça hissedilebildiği Cezayir, Fas ve Tunus gibi ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları ile ticaretimizi zenginleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Demir ve demir dışı olarak sektörel kümelenmeyi çok güzel sağladıklarına değinen TECDELİOĞLU, temsil ettiği hırdavat sektörüne yönelik şu görüşleri paylaştı: “Alüminyum doğramadan dış cepheye, hırdavattan bağlantı elemanlarına kadar iyi bir kümelenme sağladık. Biz katma değer farkını sektör kümelenmesi ile yaratıyoruz. İç piyasada inşaata bağlı sektörler çok daraldı ama ihracata dayalı olan endüstri, makine, otomotiv daha az daralan sektörlerimiz hareketliliğini korudu. Hırdavat olarak 8 milyar dolara yakın ihracatımız var ve bunun 3,5-4 milyar dolarlık kısmını Avrupa coğrafyası alıyor. Ayrıca biz katma değerli ürünler satıyoruz, kilogram başına 4,7 dolara ulaştık. Bu neredeyse Türkiye ortalamasının 4 katına denk geliyor. Sektör olarak yapı malzemeleri sektörünün ayrılmaz bir parçasıyız.

TECDELİOĞLU: “Turkish Economy Won’t Halt As Long As Our Wheels Turn”

We gained opinions regarding French market from İDDMİB Deputy Chairman, Çetin TECDELİOĞLU, at the Batimat Fair organized in Paris, France.

 

hsiad 79b

Powered by OrdaSoft!