fikret yilmazCamda Seçim, Keyfi Değil Kurallara Uygun Olmalı

Günümüzde yapılan cam uygulamaları standartları olmadığından dolayı oluşan ekonomik kayıpların ülkemize çok büyük zararı olmaktadır. Henüz bunlara bir çözüm bulunamamışken cam mamulleriyle ilgili ürünlerin inşaat ve mobilya başta olmak üzere birçok sektörde müteahhitin - mimarın, kişilerin istediğine göre estetik ya da ekonomik durumları gözetilerek yapılan uygulamalar ileride özellikle insan yaşamını tehlikeye atacak boyutlardadır.       

Binalarda balkon ya da açılan camların önünde kullanılan korkuluk camlarının temperli ve laminasyon şeklinde imalatı yapılan camların kullanılması zorunluğu getirilmelidir.

Spor salonu, okullar, kreşler ve benzeri yerlerde aynaların arkalarına kırılmaları halinde dağılmalarına mani olacak bantların kullanılması zorunluğu getirilmelidir.

Yine AVM’ler başta olmak üzere birçok merdiven korkuluğuna ve benzer yerlere yapılan camların temperli ve laminasyonlu camlar olmalı ki gerçek anlamda güvenlikli camlar kullanıma sunulmalı.

Mobilya sektöründe kullanılan camların temperli olması yerine göre laminasyonlu camların kullanılması gereklidir.

Dış cephe camlarının uygunluğuna göre temperli, lamineli camların hatta enerji tasarrufuna yönelik uygun camların kullanılması sağlanmalıdır.

Dış cephe camlarında önemli bir hususta kullanılan kimyasalların denetimi değerlerinin yapılan işlere uygunluğu ve imalat safhasının denetiminin çok önemli olduğu yapılan işlerin uygunsuz oluşu birçok mahkeme süreci ile de görülmektedir.

Cam ve cam mamullerinin kullanılmalarının işin uzmanı olanlar tarafında belirlenmemesi yaşanan ve yaşanacak olan birçok olumsuzluğa sebep olmaktadır.

Kullanım yerlerine göre asgari standartlarda da kullanılacak cam ve cam mamullerinin belirlenmesi temperli, lamine, enerji tasarruflu camlar özelliklerine göre kullanım yerlerinin bakanlıklar tarafından alt seviyelerinin oluşturulması can güvenliği için önemli olmakla beraber maddi zararlarında önlenmesinde çok önemli katkı sağlayacaktır.

Sektörün önde gelenlerinin bu hususta katkı vererek ilgililere iletmesi cam ve cam mamullerinden ziyade tüketicilere daha çok faydası olacağı gibi esasen ülkemizde kazanacaktır

Ülkemiz ekonomisine, cam ve cam mamulleri sektörüne fayda sağlayacak standartların bir an önce belirlenmesi için ilgili bakanlıkların gereğini yapmasını diliyorum.

Aydınlık ve şeffaflığın temsilcisi olan cam ve cam ürünleri temsilcileri başta olmak üzere tüm okurlara selam ve saygılar sunarım.

fikret yilmaz 66a

Powered by OrdaSoft!