windeckWindeck Plastik, Ar - Ge’deki Üstün Gücüyle Üretimini Artıracak

Windeck Plastik’ten Mimar Orkun ÇIRACI ile firmanın faaliyetleri, pandemi sürecindeki çalışmaları ve yeni dönem hedefleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

windeck 1

Röportajımıza başlarken sizleri tanıyabilir miyiz?

Mimar Orkun ÇIRACI olarak uzun yıllardır PVC ve alüminyum sektörüne hizmet etmekteyim. Firmamız Windeck Plastik ve Windex Cam balkonun üretim ve satış kanalları ile sektörümüze hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

Firmanızın yapılanması, faaliyetleri ve ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamız, imalat ve satış odaklı olmak üzere iki ayaktan oluşmaktadır. Bu ayaklardan ilki imalattır. Bu imalatlar sırasıyla; PVC pencere ve kapı sistemleri, katlanır cam balkon sistemleri ve çift cam imalatıdır. Bir diğer ayağımız ise satış sistemimizdir. Bu satış sisteminde ürettiğimiz doğramaların ve katlanır cam balkonun satışı ile beraber, alüminyum ve PVC aksesuarları ve alüminyum profil satışını ihtiva etmektedir.

Ürünlerinizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Ürünlerimizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarımızdan ilki, Ar-Ge ye verdiğimiz öncelikten geçmektedir. Bu öncelik, üründeki ya da imalattaki eksikleri hızlı fark etmemizde ve çözüme kavuşturmamızdaki en büyük yardımcımızdır. Bu sayede daha uyumlu ve ergonomik ürünler imal ederek rekabetimize güç katmaktayız. Bir diğer avantajımız ise yeterli imalat kapasitemiz ve kapasite artırımına imkân sağlayacak olan imalat sahamız ve tesisimizdir. İyi ürün, iyi tesisten geçer mantığı ile kurgulanan imalat sahalarımız, rekabet konusundaki en büyük avantajlarımızdan bir diğeridir. Yeterli ürün gamı, stok sisteminin güçlü olması ve sevkiyat ağının güçlendirilerek yapılandırılması ile muadil firmalardan bir adım önde olduğumuzu bilmekteyiz.

Alüminyum satış mağazanız ve demonte cam balkon hizmetiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alüminyum satış mağazamız yaklaşık 3 yıldır sektöre hizmet verse de 2020 yılı ile beraber daha iddialı bir duruma gelmiştir. Ürün çeşitliliği, stok yeterliliği ve rekabetçi fiyatlar konusunda tercih edilir noktadadır. Mağaza satışı ve sevkiyat sistemi ile güçlendirdiğimiz alüminyum depomuz, bölgemize ve bayilerimize son hız hizmet vermektedir. Demonte cam balkon konusunda ise iddiamız bir hayli kuvvetlidir. Bu iddiayı güçlendirmek için ciddi Ar-Ge çalışması yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. En iyi kalıp, en iyi çalışma sistemi ve en iyi üretim prosesini kurgulamış durumdayız. Hızlı imalat ve sevkiyat ağı ile önce bölgemizde, sonrada ülke içinde satıcı ve uygulayıcı bayilikler kurarak hakkında söz edilir noktaya gelmiş durumdayız. Windex cam balkon sistemini diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise sistemin üzerinde çok çalışılıyor olması ve müşteri memnuniyetini en ön sırada tutma özelliğidir.

Pandemi dönemindeki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Tüm dünyayı etkisine alan ve böyle bir süreçle daha önce hiç karşılaşmamış nesiller olarak pandemiden biz de firma olarak bir hayli etkilendik. Bu etkilenme, hem ticari hem de beşeri açıdan bir hayli yorucu ve yıpratıcı oldu. Ama bu süreçte daha dikkatli, daha kontrollü çalışmalar yaptık. Çalışma saatleri, çalışma şekilleri ve üretim prosesini yeniden düzenledik. Üretim ve satış kapasitemiz haliyle düştü ama mağduriyet yaratmamak için ek önlemler aldık. Yeni normalleşme sürecinin başlaması ile aynı titizlikte de hızımızı artırdık. Aldığımız tedbirler ve önlemler ile bu süreci; hem insan sağlığı, hem de işleyiş prosesi açısından sorunsuz atlattık.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahsedebilir misiniz?

2020 yılı hedef ve planları haliyle pandemi ve onun önlemleri nedeni ile bir hayli sekteye uğradı. Her firmada olduğu gibi biz de 2020 yılı hedefinde B planını tercih ettik. Bu B planı, öncelikle insan sağlığını koruma üzerineydi. Personelimizi konuyla alakalı eğiterek ve önlemler alarak, ilk 6 aylık dönemi daha kontrollü geçirdik. Yeni normalleşme süreci ile ikinci 6 aylık dilimde imalatımızı arttırarak ilk 6 aydaki açıkları kapatmaya başladık. Özellikle demonte cam balkon imalatındaki kapasiteyi yüzde 40 artırdık. Cam balkon sezonunun açılması ile beraber personel sayımızı arttırarak arz-talep oranını dengeledik. Amacımız 2020 yılını daha çok üretim kapasitesi ile kapatıp, 2021 yılı için sağlam zemin oluşturmaktır.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçten ülke olarak daha güçlenerek çıkacağımız inancı ile Windeck ailesi olarak, bu iyileşme sürecine katacağımız en ufak bir katma değerden sonsuz gurur duyarız. Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak bu süreçte bizlerin yanında olduğunuz, destekleriniz için teşekkür ediyoruz.

Windeck Plastic Is To Increase Its Production Thanks To Its Superior Power In R&D

We interviewed with Architect Orkun ÇIRACI from Windeck Plastic regarding the company’s operations, its activities during the pandemic process, and its goals for the new period.

windeck 2

Powered by OrdaSoft!