pileteksPileteks Netting, İpliğin Plise Perdeye Uzanan Serüvenindeki Her Durakta Aranan Markaya Dönüştü

Tüm yatırımlarını plise sineklik ve plise perde sektörüne aktaran Pileteks A.Ş’nin Genel Müdürü Yılmaz KARAYİĞİT ile firmanın sunduğu başarı hikayesinin izini sürdüğümüz, yeni hedef ve yatırım planlarına projeksiyon tuttuğumuz bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

 

 

pileteks 1c

Röportajımıza başlarken bize kendinizden ve sektöre verdiğiniz hizmetlerden bahsedebilir misiniz?

Pileteks Netting olarak 2017 yılında kurulmuş olsak da sektöre dair tecrübemiz çok daha eskilere dayanmaktadır. Pencere sektöründeki yerimizi ilk olarak 1998 yılında İstanbul’da PVC doğrama ve ısı cam imalatı yaparak aldık. İlerleyen teknoloji ve talepleri dikkate alarak 2003 yılında CNC PVC doğrama üretim sistemine geçiş yaptık. Bundan kısa bir süre sonra da bünyemize PVC Exturder profil hatlarını dahil ettik.

2011 yılına geldiğimizde ise “Plisseri Plisse Sineklik ve Perde Sistemleri” markası ile tecrübelerimizi plise sineklik ve perde sektörüne aktarmaya başladık. Yılmaz KARAYİĞİT olarak benim de bu serüvene dahil olduğum nokta burasıdır. Plisseri, kurulduğu günden itibaren sektördeki her türlü yenilikte öncü firma olmuştur. “Yerli üretim” vizyonumuzun neticesi olarak sektördeki dışa bağımlığın önüne geçebilmek için al-sat mantığının üzerinde “Nasıl üretiriz?” sorusuna yoğunlaştık. Sinekliği oluşturan bütün parçaların ham maddeden sinekliğe dönüşmesindeki aşamaları bünyemizde gerçekleştirdikten sonra sıra plise tüle gelmişti. Bu noktada yaptığımız fizibilite çalışmaları, bizi plise tül konusunda daha geniş bir vizyonla hareket etmemiz gerektiği sonucuna ulaştırdı. İşte bu aşamada Pileteks Netting’i kurduk. Pileteks Netting bünyesinde ileri örme teknolojisini, apreleme, boya hattı ve servo sistem katlama makinalarını barındırmasıyla plisse sektöründeki önemli bir boşluğu doldurmuş durumdadır. Pileteks Netting bu üretim hattıyla satış hedefini plise sineklik üreticilerinden, plise sineklik malzeme tedarikçilerine çevirmiştir. Gelinen noktada Pileteks Netting profesyonel ve centilmen ticaret anlayışıyla birlikte, ipliğin plise tüle uzanan hikayesindeki her durakta aranan ve tercih edilen marka olmuştur.

pileteks 1c

Markanızın pazardaki başarı grafiğine ve rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınızı anlatabilir misiniz?

Pileteks Netting olarak her yeni güne bir önceki günden daha güçlü, zinde ve ileriye odaklı başlıyoruz. Ticaret bizim için yalnızca kâr değildir. Birlikte ticaret yaptığımız insanlara yalnızca müşteri olarak bakmıyor, onlarla tecrübelerimizi paylaşıyor ve onların tecrübelerinden de istifade ediyoruz. Bu anlamda yenilik ve yerlilik her zaman önceliğimiz olmuştur.

Pileteks Netting’in sektördeki en ayırt edici özelliği ise sadece plise sineklik ve plise perde üzerine yoğunlaşmış olmasıdır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda ülkemiz inşaat ve pencere sektöründeki kırılmalara rağmen sineklik sektöründeki olumlu ivme, yatırımcıların kendilerini sektörümüz içerisinde bulmalarına sebep olmuştur. Fakat farklı branşlara da hizmet vermeye çalışan firmaların sineklik sektörünün diline ve ihtiyaçlarına yabancılık çektikleri ve ihtiyaçlara doğru cevaplar vermekte zorlandıkları yadsınamaz bir gerçektir. İşte bu yüzden Pileteks Netting olarak bütün yatırımlarımızı ve tecrübelerimizi plise sineklik ve plise perde sektörüne aktarıyoruz. İpliğin plise perdeye uzanan serüvenindeki bütün aşamaları kalitemizle kontrol altına alıyoruz.

Öte yandan Pileteks Netting olarak ürün gruplarımızın kalitesine de büyük önem veriyoruz. Kullandığımız ipliğin kalitesinden, katlanmış plise tül shrink ambalajlarımızın kalitesine kadar bütün ürünlerimizi özenle belirliyoruz. Ham tülü apreleme ve boyama işleminde kullandığımız kimyasallarımız özenle seçilmiş olup, koku oluşturmayacak ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde formüle edilmiştir. Laboratuvar ve Ar-Ge alanlarımızda yaptığımız çalışmalarla sineklik için en uygun tülü elde ediyoruz. Müşteri bazlı üretim kapasitemiz sayesinde ise, müşterilerimizin istediği gramajlarda ve istediği mukavemet özelliklerinde tüller üretebiliyoruz.

Firmamız servo sistem plise katlama makinelerine sahip olup, 350 cm’ye kadar yüksek kalite plise sineklik tülü ve plise perde katlaması yapabilmektedir. Bunun yanı sıra plise katlama makineleri konusundaki tecrübemizle müşterilerimize teknik destek hizmeti de sunmaktayız.

Yılda 6 milyon metrekare plise sineklik tülünü ve 3 milyon metre kare plise perde kumaşını sektörümüzle buluşturabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

2021 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle 2020 yılından bahsetmek gerekir ki; beklentilerimizin üzerinde bir yıl geçirdik. Sektörümüz, inşaat ve pencere sektörü içerisinden kendini öne çıkarmayı başardı. Bu olumlu gidiş pazar grafiklerimizde de beklenen etkiyi gösterdi. Bu hareketlenmenin daha güzel sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim. Öte yandan 2020 yılı global anlamda covid-19 ile mücadele ettiğimiz bir yıl oldu. Üretim anlamında Türkiye ivme kazanan bir ülke oldu. Gerek uluslararası gelişmeler gerekse Pileteks Netting olarak marka tanınırlığımızın artması sebebiyle yurtiçi yatırımcılarının yanı sıra, yurtdışındaki yatırımcıların taleplerini de 2021 yılının başında yoğun bir şekilde hissettiğimizi söyleyebilirim. Bütün bu gelişmeleri yerli üretim vizyonumuz ve ihracat hedefli satış anlayışımız açısından oldukça olumlu değerlendiriyoruz.

2021 yılı plise perde için de bir sıçrama yılı olacak. Ergonomik tasarım anlayışımızın yansıması olan plise perdelerimizde bu yıl müşterilerimiz için birkaç yenilik daha yaptık. Montaj aparatlarımızı incelterek ısıcam problemini büyük ölçüde aştık. Alyanlı ip ayarı yerine sıkıştırmalı ip ayarını geliştirerek montaj aşaması için büyük kolaylık sağlamış olduk. Öte yandan perde kumaş kalitemizi üst seviyelere çektik ve renk seçeneğimizi artırdık. Plise perde üreticilerinin ve üretmeyi düşünenlerin bizimle görüşmeden kataloglarını oluşturmamalarını tavsiye ediyoruz.

2020 yılı içerisinde çok önemli bir yatırımı daha gerçekleştirdik. Tuzla Deri Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 12.000 metrekare büyüklüğünde bir alanı satın aldık. İnşallah yeni fabrikamızda sektörümüz için önemli çalışmalara imza atacağız. Yıl içerisinde de kapasitemizi birkaç kat daha arttıracak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Sektörümüzdeki her türlü yeniliğin öncüsü olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Ülkemiz için üretiyoruz. 

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Yeni sezonumuzun ülke ve sektör ekonomisi için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Diğer marka temsilcilerinin de güzel bir sezon geçirmelerini diliyorum. Okurlarınız fabrikamızla ilgili detaylı görsel bilgi için Web sitemizde ve Youtube sayfamızda paylaştığımız tanıtım filmimizi izleyebilirler. Son olarak da firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı şahsım ve firmamız adına, Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri yönetimi ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Pileteks Netting has become a Brand that is sought at Every Stop of the Yarn’s Quest of turning into Pleated Curtain     

We made an interview with Yılmaz KARAYİĞİT, Director-General of Pileteks A.Ş., which has accumulated all its investments in the pleated fly-net and pleated curtain sector, in which we traced the success story that the firm presented, while shedding light onto their new goals and investment plans.

pileteks 1b

Powered by OrdaSoft!