wiber ant yapi logoKenan ÇİÇEK: “Maestro İle Yeni Dönem Bașlıyor”

Wiberant Yapı Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Kenan ÇİÇEK röportaj sorularımızı yanıtlayarak firma faaliyetleri ve sektörün mevcut konumu, geleceği hakkında görüşlerini bildirdi.

 

 

 

 

wiber ant yapi w69

 

Firmanız faaliyetlerine, markanızın pazardaki başarı grafiğine ve rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınıza vurgu yapar mısınız?

Firmamızın 2008 yılından bu yana Alüminyum ve PVC sektörlerinde sürekli faaliyet göstermesi bir istikrar belgesidir. İnşaat sektöründe bu kadar uzun süre faaliyet gösterebilmiş bir firma, istikrarı ile başarıyı yakalamış demektir. Kurulduğumuz günden beri işimizi özenle ve dikkatle takip etmemiz, sunduğumuz hizmetin her daim arkasında durmamız sanırım bu başarının anahtarıdır.

Sektörel faaliyetlerimizde rekabet olgusuna; fiyat farkı anlamında değil, kalite farkı anlamında dikkat ederek hareket ediyoruz. Rekabet politikamızı kalite odaklı kurarak, “farklıyı”, “yeniyi” üretim ile buluşturma ve kaliteyi ortaya çıkarma gayreti içerisindeyiz. PVC doğrama faaliyetlerimizde özellikle “hazır doğrama” konusunda iddialıyız. Hazır doğrama konusunda bazı tereddütleri, önyargıları, aldığımız yenilikçi tedbirler ile aşmayı başardık. Biz projelerimizde müşterilerimize önerilerde bulunarak onları kolaylıkla yönlendirebiliyor, onların taleplerine daha uyumlu cevap verebiliyoruz. Kaliteyi bir yaşam biçimi olarak kabul ediyoruz. Sektöründe güvenli, kaliteli ve yenilikçi hizmet anlayışı ile müşteri beklentilerinin ötesinde değer yaratacak ürün ve hizmet sunarak, sektörde örnek ve öncü kuruluş olmak en büyük hedefimizdir.

Marka bilinirliğini sağladığınız ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Markalaşmanın önemli bir değer olduğu tartışılmaz bir gerçek. Markanın sadece reklam aracı olarak kullanıldığı bir sektör içerisindeyiz maalesef. Marka, rekabet içerisinde olduğumuz diğer firmalarca “reklam” dolgusu altında pazarlanan bir gereç halinde iken biz sadece kalitemizi, sürekliliğimizi ve güvenirliliğimizi ön plana çıkartarak markalaşma yolunu seçtik.

Sürekli genişleyen müşteri potansiyeli ve müşteri memnuniyetini hedef alan, değişim ve yeniliklere açık yapısıyla Ege Profil çatısı altında Maestro 70’lik ve sürme serileriyle doğrama konusunda müşterilerin taleplerine en uygun şekilde cevap verebiliyoruz. Tüm şartnameli projelere (et kalınlığı ve gramaj) rahatlıkla girebiliyoruz. Sunmuş olduğumuz hizmet ve kalite bizi aranan bir marka yapıyor.

Marka olarak hedefleriniz nelerdir?

Yurt içi ve yurt dışı müşterilerimizle ve tedarikçilerimizle, aynı hedefe doğru sürekli büyüyerek lider firma olmak ve bunu sürdürmek. Sektördeki rekabet ortamında, çıkar dengelerinde; iş ahlakına ve iş etiğine uyum içinde kaliteden asla ödün vermeden, güvenilir ve emin adımlarla yol almak. Başarı göstergelerini sürekli iyileştirmek. Bulunduğumuz sektörde, teknolojik gelişmelere hızla uyum sağlayan, değişimi yönlendiren, müşteri ve çalışan memnuniyetini en üst düzeyde tutan, çevreye duyarlılığı ile öncü olan, sektöründe bir dünya şirketi olmak.

Bu anlamda, CNC, PVC doğrama makinemiz, dört kafa tam otomatik kaynaklarımız, profesyonel bir ekip ile sektördeki bilgi ve birikimleri sürekli gelişen teknoloji ile bütünleştirerek müşteri ihtiyaçlarını zamanında ve istenilen şekilde karşılayarak yol almayı amaçlıyoruz.

2017 yılı markanız için nasıl geçti, 2018 yılı hedef ve beklentilerinizi değerlendirir misiniz?

2017 yılı bizim için çok aktif ve verimli geçti. “Hızlı ve özenli” prensibi ile her projemizin üstesinden başarıyla geldiğimizi düşünüyoruz. Çeşitli sosyal medya (internet, dergi ve gazete) röportajları yapma imkânı bularak kendimizi doğru tanıtmayı amaçladık ve müşteri portföyümüze birçok ilden gelen siparişlerimiz ile ekleme yapma imkânı bulduk.

Yeni yıla, birçok projemizi hayata geçirecek olmanın heyecanı içerisinde giriyoruz. Sağlam adımlarla yaptığımız yatırımların karşılığını alacağımız bir yıl olacağını umut ediyoruz. Gerçekleşen piyasa dalgalanmalarına önlem olarak, agresif bir piyasa politikası yürütmeyerek, optimum seviyede bir büyüme gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Sektörünüzün mevcut konumu ve geleceği hakkında görüş bildirmek ister misiniz?

İnşaat sektörü çok geniş bir hizmet kartelasına sahip. Bu sektörün, hızla gelişen şehirleşmeye yetecek kadar tedarikçinin olduğu PVC doğrama kolu, kendi içerisinde birçok alt hizmetlere bölünmekte. Bu sebeple, işimiz göründüğünden çok daha ayrıntılı ve zor. Bu denli hızlı yükselen bir şehirleşme, beraberinde çok hızlı bir üretimi gerektirmektedir. Üretim hızı, verimlilik ile doğrudan orantılı olup, CNC makine sistemine sahip olan bizim gibi firmaların sektörde ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bildiğiniz üzere şehirleşme, toplu yıkım ve toplu inşaat şeklinde ilerleyen projelerden oluşmaktadır. Bu nedenle, bizim gibi otomasyon sistemli firmalar, bu sektörün geleceğini önemli ölçüde değiştireceklerdir.

Sizce iş dünyası ve sektör temsilcileri kriz dönemlerini nasıl fırsata çevirebilir?

Krizler, eğer bir firma için dönemsel bir süreç olmanın dışına çıkarsa, o firma için maalesef yaşanabilecek en kötü senaryo olabilir. 1993 yılından bu yana, tahmin edersiniz ki, birçok kriz yaşadık ve en az zarar ile aşmayı başardığımızı düşünüyoruz. Kriz dönemlerinin geleceğini önceden sezmek ve zorunlu önlemleri derhal almak birincil kural olmalıdır. Yatırımlar sürekli öz sermaye artırımına yönelik olur ve firmanın önceden planlanmış projeleri, olabildiğince, bu öz sermaye araçları ile yapmaya gayret edilirse, kriz bir süreç olmaktan çıkamayacak ve bu süreci kendi lehinizde yönetmek sizin elinizde olacaktır.

Yaşadığımız kriz dönemi deneyimleri bize şunu gösterdi ki; risk analizini, doğru bir plan kurgusu ile yapmayı başarırsanız, en az zarar ile çıkmayı planladığınız kriz dönemi size bir anda fırsatlar kapısı olacaktır. Piyasayı iyi analiz edip, gelişen yenilikleri çok iyi takip etmek biz sektör temsilcilerinin en büyük görevi olmalıdır. Bu fırsatlar kapısı sağlam bir sermaye analizi ve detaylı bir gözlem gücü ile sonuna kadar aralanacaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Sektörümüzü çok daha iyi bir konuma taşımaya çalışmak için gösterdiğimiz gayretlerin, yerini bulmasını ve rekabet anlayışının köklü bir değişime uğraması gerektiğini tüm sektör temsilcilerinin anlamasını diliyorum.

Bu imkânı bize verdiği için ALU&Art ve Win&ART Proje Dergileri temsilcilerine çok teşekkür ediyorum.

Kenan ÇİÇEK: “We Strive to Bring Quality, New and Innovation with Production”

Kenan ÇİÇEK, the Chairman of Board of Directors of Wiberant Yapı Ltd. Ş. present his opinions on company activities, current status and future of the industry after answering our interview questions.

 

wiber ant yapi w69b

Powered by OrdaSoft!