cetin civata logo“Üretimimizin %60’ını İhraç Ediyoruz”

1992 yılından beri Çetin Cıvata’nın çeşitli departmanlarında görev alan, bugün ise Çetin Cıvata’da Stratejik Ticaret Müdürü olarak görevini sürdüren Sadık ERDİHAN ile Çetin Cıvata’yı, ihracatlarını ve sektörü konuştuk.

 

 

cetin civata 73a

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1963 doğumluyum. Evliyim, iki kızım var. 6.01.1992 tarihinden beri Çetin Cıvata Pazarlama A.Ş.’nin bütün departmanlarında çalıştım. Bugünkü konumum ise Stratejik Ticaret Müdürlüğüdür.

Çetin Cıvata sektöründeki başarısını neye borçlu?

Çetin Cıvata olarak başarımızı kararlarımızı çabuk almaya, piyasanın ve sektörün ihtiyaçlarına hızlı cevap vermeye ve firma yetkililerimizin işleriyle yakından ilgilenmelerine borçluyuz.

Firmanız Ar-Ge çalışmalarından bahseder misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımız bulunmaktadır. Sektörlerin talep ettiği bağlantı elemanları konusunda, kaliteli ve ürün çeşitliliğinin sektöre özel kullanılması yönünde mühendislik hizmetleri vermekteyiz.

Çetin Cıvata’nın ihracatı ile ilgili neler söylemek istersiniz? Toplam üretiminizin ne kadarını İhraç ediyorsunuz?

Çetin Cıvata Grubu’nun ihracatı, üretiminin %60’ı seviyesindedir. Pazarlama A.Ş. olarak da satışımızın %15’i seviyesinde ihracatımız vardır; ama bunu arttırmak için ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapmaktayız.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde, öğrenebilir miyiz?

İnovasyon hayatımızın içinde hep vardır. Son yıllardaki büyümemiz, yaptığımız inovatif çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Şu an üniversite mezunlarından oluşan çok genç ve kıymetli bir kadromuz var. Depo, lojistik, satış ve satın alma, müşteri memnuniyeti ve e-ticaret gibi tüm konularda inovatif olmaya çalışıyoruz.

Euro-dolar paritesindeki gelişmeler ihracatınızı nasıl etkiliyor? Yüksek döviz kuru ihracat için avantaj mıdır?

Şu anki yüksek kur, ticaretimizi ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. İhracat açısından yüksek kur ihracat isteğimizi tabi ki artırmaktadır.

Dünya cıvata pazarında ne gibi gelişmeler yaşanıyor? Buradan hareketle ülkemiz cıvata üretimi konusunda ne durumda, öğrenebilir miyiz?

Dünya ticaretindeki hareketlilik sektörümüzü doğrudan etkilemekte, ama son 3 yıldaki dünya ticaretinin küçülmesi bizi olumsuz etkilemektedir. İç piyasa için sektör adına alınan gümrük gözetim uygulamaları iç piyasayı korumakta ve büyüyen Türkiye ekonomisinde bağlantı elemanları talebi artmaktadır.

Bu yılın verileri, geçen yılın aynı dönemine göre olumlu mu, olumsuz mu? Bu verilerden hareketle 2019 için öngörülerinizi paylaşır mısınız?

2017-2018 tonaj bazında %20’lik bir büyüme hedefimiz var. İlk 8 ayda buna paralel hedeflerimizi tutturduk ama bu son kriz biraz hedeflerimizi geriye çekme ihtiyacı doğuracak gibi.

2018 yılında sektörünüz açısından önemli gördüğünüz sektörünüzü etkileyen temel gelişmeler-olaylar konusunda neler söylemek istersiniz?

2018 yılında Otomotiv Sektöründe hızlı bir büyüme var, bu sektörde pazar arayışımız devam etmektedir. 2019 yılında otomotiv, makine, elektrik-elektronik ve beyaz eşya sektörlerinde büyümeyi düşünüyoruz.

“We Export 60% Of Our Production”

We spoke with Sadık ERDİHAN, who worked at various departments of Çetin Cıvata since 1992, and who nowadays is Çetin Cıvata’s Strategic Trade Director, about Çetin Cıvata, their export and the sector.

cetin civata 73b

Powered by OrdaSoft!