somfy logo“Somfy Olarak Türkiye’nin Potansiyeline Çok İnanıyoruz”

“Türkiye pazarına girişimiz 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından itibaren Somfy Türkiye olarak direkt kendimiz sağlamaya başladık. İstanbul merkez ofisimiz ve ana lojistik merkezimiz dışında Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bakü’de bölge temsilciliklerimiz mevcut” diyen Somfy Türkiye Genel Müdürü Semih GÖRÜR ile faaliyetleri, ürün grupları ve yatırım planları hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

somfy 73a

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

1998 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Ardından Virginia Polytechnic Institute and State University’de pazarlama yönetimi alanında yüksek lisans yaptım. 2003 yılında NOVA Reklamcılık Dekorasyon’da uluslararası iş geliştirme sorumlusu olarak göreve başladım. 2005 yılında Feniş Alüminyum’da satış ve pazarlama müdürü olarak kariyerime devam ettim. 2008’de ise Reynaers Aluminium’da Türkiye - İran & Türki Cumhuriyetler genel müdürlüğü görevini üstlendim. 2013 yılından bu yana da Somfy Türkiye’nin genel müdürü olarak çalışmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

1969 yılında Fransa’da kurulan Somfy, konutlardaki ve ticari binalardaki açılır-kapanır mekanizmalar için ileri teknolojili motorlar ile akıllı ev sistemleri üreten dünya çapında bir marka. Şirketimiz kurulduğu günden bugüne 100 milyondan fazla motor üretmiş bulunuyor. Dünyanın 8 farklı noktasında yapılanmış olan üretim tesislerinde günde ortalama 70 bin motor üretiliyor. Dünya genelinde her yıl 20 binin üzerinde profesyonel müşteri ve milyonlarca tüketici, yaşam alanlarında Somfy ürünlerini kullanmayı tercih ediyor. Türkiye pazarına girişimiz ise 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından itibaren Somfy Türkiye olarak direkt kendimiz sağlamaya başladık. İstanbul merkez ofisimiz ve ana lojistik merkezimiz dışında Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bakü’de bölge temsilciliklerimiz mevcut.

Hangi ürün gruplarınız ile marka bilinirliğinizi sağlamaktasınız?

Ürün gamımız içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, kameralar, alarm sistemleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor. Somfy Grubu, motor ve otomasyon sistemlerinde açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor, dolayısıyla bu ürünlerde marka bilinirliğimiz oldukça yüksek. Diğer yandan yeni teknolojilerimize de devamlı yatırım yapıyoruz. Evdeki motorlu sistemleri ve akıllı ekipmanları bir arada kontrol etmeye, programlar oluşturmaya ve cep telefonu ile uzaktan kumanda etmeye imkan sağlayan akıllı ev sistemlerimiz, internet bağlantılı termostat ve kapı kilidi gibi çözümlerimiz, evlerin güvenliğini üst seviyeye çıkaran kamera, alarm ve sensör ürünlerimiz de bunlara örnek gösterilebilir.

somfy 73c

Ürünlerinizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Somfy, Fransa’da 12 bin 500 m² alan üzerinde kurulu ve 400 mühendisin çalıştığı Ar-Ge merkezinde her yıl yeni teknolojiler geliştiriyor ve yılda ortalama 30 yeni patent alıyor. Biz ürünlerimize 5 yıla varan garanti veriyoruz. Sonuçta bizim ürünlerimiz Arabistan’ın çöllerinden tutun da Sibirya’nın soğuğuna kadar pek çok farklı iklim ortamlarında çalışabiliyor. Dolayısıyla garanti verebilmek için çok farklı testler yapmanız gerekiyor. Radyo frekansıyla çalışan ürünlerimizin de doğru çalışabilmesi için ayrı test düzenekleri var. Titizlikle yürütülen ve büyük yatırımlar yapılan bu Ar-Ge çalışmaları sayesinde her geçen gün hayatımıza yeni teknolojiler giriyor. Yakın geçmişte kullanıcıların beğenisine sunduğumuz akıllı ev sistemleri, bunun en güzel örneklerinden biri ve gittikçe yaygınlaşıyor. Bu yıl satışa sunduğumuz güvenlik çözümlerimiz de bir diğer örnek. Bu teknolojiler yeni fonksiyonlar sunacak şekilde geliştirilmeye devam ediyor. Sesli komut ile çalışan teknolojiler de şu anda öncelik verilen yatırımlarımızdan. Dolayısıyla en önemli avantajlarımızdan birinin teknoloji geliştirmede öncü bir marka olmamız olduğunu söyleyebilirim. Diğer yandan yıllardır öncülüğünü yaptığımız motorlu uygulamaların kullanım oranlarını artırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bu uygulamaların entegre biçimde çalıştığı tek platform da Somfy. Dolayısıyla mevcut satış kanallarımızda faaliyetlerimizi sürdürürken yeni teknolojilerimizle ilişkili yeni kanallara da yatırımlar yapıyoruz.

Biz Somfy olarak Türkiye’nin potansiyeline çok inanıyoruz. Bu yüzden de Türkiye yapılanmamıza sürekli yatırım yapmaya devam ediyoruz. Geçen yıl yeni binamıza da taşındık. Büyüme hedeflerimize, müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunma anlayışımıza uyum sağlayan yeni tesisimiz ile birlikte satış sonrası hizmetimizi de güçlendirmiş olduk. Teknik ekip yapılanmamızı da güçlendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca; sektör gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayan pazarlama yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Bütün bu girişimlerle birlikte küresel Somfy yapılanması içerisinde büyüme ve gelişim anlamında parlayan yıldız olmaya devam ediyoruz.

somfy 73b

Yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağladığınız / katılmayı planladığınız fuarlar nelerdir?

Somfy, her yıl CES ve IFA gibi yeni teknolojilerin tanıtıldığı uluslararası fuarlarda yer alıyor ve yeni ürünlerimiz bu fuarlardan ödüllerle dönüyor. Örneğin Somfy One ürünümüz geçen yıl Smart Home ve Embedded Technologies kategorilerinde 2 tane CES Innovation ödülü, ayrıca iF Design ödülü kazandı. Akıllı Termostat ürünümüz de bu yıl yazılım ve mobil uygulama kategorisinde CES Innovation ödülü kazandı. Diğer yandan 3 yılda bir Stuttgart’ta gerçekleştirilen R+T fuarı da sektörümüzün en önemli etkinliklerinden birisi. Bu fuarda en çok dikkat çeken ve ziyaret edilen marka daima Somfy oluyor. Yurtiçindeki sektörel fuarlarda ise genellikle kendimiz yer almıyoruz. Bu fuarlara bizim teknolojilerimizi kendi ürünleri içerisinde kullanan müşterilerimiz katılıyor, biz de onlara mümkün olduğunca destek vermeye çalışıyoruz. Diğer yandan mimarlık firmalarının bulunduğu bazı etkinlere de katılabiliyoruz. Bu yıl Architect@Work’te yer alıyoruz.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz bir konu, üzerinden geçmek istediğiniz bir husus var mı?

Günümüzde teknoloji artık herkesin hayatının bir parçası ve hayatlarımızda kapladığı yer de gittikçe artıyor. Eskiden lüks olarak görünen birçok teknoloji zamanla bir alışkanlık ve ihtiyaç haline geliyor. Bu da hem kullanıcıların ürün seçim tercihlerine, hem de bizim ürün geliştirme çalışmalarımıza doğal olarak yansıyor. Örneğin; kablosuz iletişim ve dijital dünya her geçen gün daha da önem kazanıyor. Somfy de bu gelişmeleri oldukça yakından takip ediyor ve tüm dünyanın bu konulardaki geleceğine yön verecek stratejilerde söz sahibi, her gün isimlerini duyduğumuz dünyaca ünlü teknoloji firmalarıyla yoğun işbirliği içerisinde çalışıyor. Uzun zamandır kullanmakta olduğumuz RTS radyo iletişim protokolüne ilave olarak, geleceğin teknolojik gelişmelerine de cevap verebilmek adına Avrupa’da yaygın olarak kullanılmakta olan IO teknolojisini de Türkiye pazarına sunduk. Bu teknoloji sayesinde hem kendi ürünlerimizi hem de yaşam alanlarımızdaki diğer ürünleri aynı kaynaktan kumanda etmek mümkün oluyor. Artık kullandığımız bütün eşyaların birbirleriyle iletişim kurması söz konusu. “Internet of Things” dediğimiz sistemle birbirleriyle iletişim kurabilen cihazlar geliştiriliyor. Somfy olarak biz de bu sürece hızlı bir şekilde dahil olduk, bu konunun dünya çapında gelişmesine öncülük ediyoruz. Bunun sonucu olarak teknolojide söz sahibi olan çeşitli firmalarla iş ortaklıkları da yapıyoruz. Örneğin bazı ürünlerimiz IFTTT, Amazon Alexa, Apple ve Google yazılımlarıyla uyumlu çalışıyor. Diğer yandan yerli üreticilerle işbirliği içerisinde de satışa sunduğumuz ürünlerimiz de oluyor.

“As Somfy, We Believe Greatly To The Potential Of Turkey”

“Our market entry into Turkey is based on the early 80s. We initially provided services through distributors than we started providing directly as Somfy Turkey since 2004. We have regional offices in Ankara, Izmir, Adana, Antalya and Baku besides our head office and our main logistics center in Istanbul.’’ said Semih GÖRÜR, the General Director of Somfy Turkey and we conducted an interview with him on their activities, product groups and investment plans.

Powered by OrdaSoft!