yavasoglu grup logoEge Bölgesinin En Büyük Bayisi: Yavaşoğlu Grup

Ege Bölgesinin en büyük Winer bayisi olan Yavaşoğlu Grup’tan Şirket Sahibi Demir Ali YAVAŞ ve Şirket Müdürü Hüseyin YAVAŞ ile firmaları, yapılanmaları, faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

yavasoglu grup 74a

Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Yavaşoğu Grup, Demir Ali YAVAŞ tarafından 1996 senesinde kuruldu. Cam işi yaparak sektöre giriş yaptık. 1998 senesinde alüminyum işine başladık. 2000’li yıllarda da PVC işine girdik. Şu an alüminyum, cam ve PVC olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1.500 m² kapalı alan üzerinde çalışıyoruz.

Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Küçük metrajlardan büyük metrajlara doğru giden bir firmayız. Bu ilerleme de sektörümüzdeki iyi firmalarla çalıştığımız için mümkün oluyor. Ağırlıklı olarak nakit çalışıyoruz, vadeli satışlarımız yok denecek kadar az. Personel sayımızı arttırdık. Günlük 800-1.000 m civarında iş yapıyoruz. Bunu daha da ilerleteceğiz, kendimize güveniyoruz. 4 ay önce Eryap Grub’un Winer markasına geçtik, profilde şu an Winer olarak çalışıyoruz. Amerikan Siding markasının üretmiş olduğu 70’e 70 süper serisini kullanıyoruz, çok memnunuz.

Camı kendimiz yapıyoruz. Bu bize avantaj sağlıyor. PVC’de olduğu gibi camda da nakit çalışıyoruz. Biz kimseyle rekabet etmiyoruz. Hiçbir firmanın fiyat kataloğu ya da kimlerle çalıştığı bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi işimizi en düzgün şekliyle yapmaya bakıyoruz. Elemanlarımız oldukça kalifiye. Hepsine çok güveniyoruz.

Hangi makineleri kullanıyorsunuz?

Cam grubunda CMS marka tam otomatik bir makine kullanıyoruz. Plastik grubunda ise Schtec markası ile çalışıyoruz. Her iki makine grubundan da memnunuz. Bu memnuniyetimiz sadece makinelerin işlevselliği ile ilgili değil, çalıştığımız firmaların servis hizmeti ve satış sonrası destekleri de çok büyük etken.

Çalışma stratejiniz nedir? Bayi ağınız var mı?

İzmir’in büyük ölçekli inşaat firmalarıyla çalışıyoruz. Aynı zamanda bayi ağımız var ve ağırlıklı olarak bu şekilde çalışıyoruz. Ege Bölgesinde İzmir başta olmak üzere Milas, Bodrum, Fethiye, Muğla, Balıkesir, Manisa ve ilçeleri, Dikili, Denizli, Bergama’da bayilerimiz var. Şu an 90’a yakın bayimiz var.

Hedefleriniz arasında büyümek var mı?

Var elbette fakat şunu da eklemek isterim. Öncelikli olarak kalıcı olmak istiyoruz. Şu şekilde çok firma var: 8 ayda açıyorlar, ucuz fiyatlarla veriyorlar, sonra batıyorlar. Düzgün esnafı da öldürüyorlar. Kar oranlarımız düşüyor. Mesela şu anda %5 karla çalışıyoruz. Ancak kar oranımızın %15 olması gerekirdi. Toparlayacak olursam biz kalıcı olmak istiyoruz. İsmimizle, yaptığımız işle anılmak, müşterilerimizin memnuniyetini kazanmak istiyoruz. Her müşteriye ürün satmıyoruz.

yavasoglu grup 74b

Kriz ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

PVC sektörü yavaş yavaş düzelmeye başladı. Kriz ortamı bizim işimize yaradı. Bu krizde biraz daha büyüdük. Çünkü satış prensiplerimiz var ve biz bunlardan asla ödün vermiyoruz. Açık hesap ürün, piyasaya kesinlikle sunmuyoruz. Ege Bölgesindeki en büyük Winer bayisiyiz, rakibimiz yok. Herhangi bir borcumuz yok. Şu anda herkes parasını bankada tutuyor. Bankalar %25 faiz veriyor. Kimse yatırım yapmıyor. Başka bir ifadeyle kimse risk almıyor artık.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Eğitim sisteminin 4+4 olmasından dolayı eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Bugün liseyi bitiren bir genç 1-2 sene geziyor, askere gidiyor, sonra 22 yaşında buraya geliyor. İşi bilmiyor, asgari ücretle işe başlatmayı teklif ediyorsun, fazlasını istiyor. Hem kalifiyeli hem de genç personel bulmakta zorlanıyoruz.

Son olarak, ziyaretinizden dolayı şahsınıza, sonrasında da Win&ART Proje / ALU&Art Dergileri ekibine teşekkür ederiz.

Biggest Vendor of Aegean Region: Yavaşoğlu Group

We made an interview with the Company Owner of Yavaşoğlu Group, as being the biggest Winer Vendor of Aegean Region, Demir Ali YAVAŞ, and with the Company Manager of the said Group, Hüseyin YAVAŞ, regarding their Company, their structuring, and on their activities.

 

yavasoglu grup 74c

Powered by OrdaSoft!