a2 AksesuarA2 Aksesuar Kalitenin Adresi

A2 Aksesuar firma yetkilisi Ömer Mete ALLİ ile katıldıkları Avrasya Pencere Fuarı’nda sektördeki faaliyetleri, fuarlar hakkındaki düşünceleri, 2018 yılı değerlendirmeleri ve 2019 hakkındaki görüşleri, ihracat hedefleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

a2 aksesuar 76a

Firmanızdan bahseder misiniz?

Firmamız 2006 yılında kuruldu, 2007’nin Ocak ayında faaliyete geçti. Ticari hayatımıza Roto ürün grubuyla başladık. 2.yılımızın başında Dormakaba ve Set Vida firmaları ile devam ettik. İzolasyonda dönem dönem değişiklik olsa da şu an da Soudal Bayisiyiz. Son olarak da Somfy markasını bünyemize kattık. Belirli bir marka grubuyla, hep ithal ürünlerle, A Plus ürün segmentiyle farklı bir kulvarda yolumuza devam ediyoruz.

Ana kalemiz Roto Ürün Grubudur. Roto ve Dormakaba’nın tüm ürün gruplarıyla hizmet veriyoruz. Kullandığımız ürün gruplarıyla sektörde ciddi bir pazar payına sahibiz. Roto ve Dormakaba açısından da ilk 3 bayisinden biri olarak pozisyonumuzu koruyoruz.

Kapı Pencere Fuarı’nı değerlendirir misiniz?

3 yıldır bu fuara katılıyoruz. Her geçen yıl fuarın bizim açımızdan daha iyiye gittiğini söyleyebilirim. Tabii bunda Tüyap’ın da hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum. Bu fuarla ilgili çok iyi çalışmalar yapıyorlar ve her geçen yıl ciddi bir ziyaretçi artışı olduğunu gözlemliyorum. Çevre ülkelerden, ihracat pazarını da hesaba katarak ciddi sayıda yabancı ziyaretçi oluştu. Fuar bizim için iyi geçiyor. Fuarın altyapısı çok iyi. Tabii burada önemli olan geri dönüşlerin nasıl olacağıdır. Evet, burası çok önemli ama fuar sonrasındaki çalışmaların da çok önemli olduğunu düşünüyorum. O zaman fuarın nasıl geçtiğini daha iyi anlayacağız.

İhracat hedefleriniz nelerdir?

Yaklaşık 4-5 yıldır ihracat yapan bir firmayız ve ihracat hedeflerimizi düşünerek bu fuara katılıyoruz. Bu fuara katılmamızın sebeplerinin başında ihracat pazarında daha çok söz hakkına sahip olmak istememizdir, iç piyasada yeteri kadar bu potansiyele sahip bir firmayız. Her geçen gün şirket cirosunda ihracatın da ciddi bir pay aldığı bir noktaya geldik. Bu sene, yabancı ziyaretçinin sayısının artışıyla da sanıyorum ki şirket cirosu içindeki ihracat payını biraz daha yukarı taşıyacağız.

Hangi ülkelerle ihracat yapıyorsunuz?

Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu’daki birçok ülkeye ihracat yapabiliriz. Bunlarla ilgili bir kısıtlamamız yok. Ama bazı yasaklı ülkeler var. Bayisi olduğumuz markalar tarafından satış yapılan veya satış yapmak istemediği gibi. Bu ülkelerle zaten biz de ticarete girmiyoruz.

2018 yılını değerlendirir misiniz, 2019’dan beklentileriniz nelerdir?

2018, 2 aşamalı değerlendirebileceğimiz bir yıl bence; temmuz sonuna kadar bir bölüm, temmuzdan sonra diğer bölüm. Okullarda ders niteliğinde örnek gösterilebilecek bir yıl yaşadık 2018’de. Çok iyi başlayan, temmuz sonuna kadar süper giden bir yıldı. Son 5 ayda da nasıl pozisyon almalıyız düşüncesiyle geçen bir süreç oldu. Bizim için iş potansiyeli fena değildi, karlılık anlamında çok iyi bir yıl kapadık. Ama son 5 ayda risklerimizin çok arttığını gördük, bu riskleri nasıl kontrol altına alabileceğimizi öğrendik. Buna göre de önlemler aldık. Genel olarak 2018 bizim için iyi bir yıldı. Ama 2019’a hiç iyi cümlelerle başlayamayacağım. Bence 2019 yılında kimse bir beklentiye girmesin. 2019 ve 2020’nin çok sıkıntılı geçeceğini düşünüyorum. 2019’un sıkıntılı geçeceğini birçok kişi farkında değil ya da yakıştıramıyor. Şu ana kadar pek de bir şey yaşanmış değil. Bana göre asıl problem 2019’un haziran ayından sonra yaşanmaya başlayacak, eğer şu andaki veriler böyle giderse. Ülke açısından pozitif yönde bazı gelişmeler olursa o zaman toparlayabilir; ama bu, düşük bir ihtimal. Bence 2019 yılında firmalar en az sıkıntı ile yılı tamamlayabilsin ve bundan mutlu olsun. İşin özü en az zararla atlatabileceğimiz bir hedef koymak olacak. 2020 de bana kalırsa bunun gibi olacak.

a2 aksesuar 76b

Asıl sıkıntıların Haziran ayında yaşanacağından bahsettiğiniz, nedir bunun sebebi?

Şöyle özetleyeyim. Kriz 2018 Ağustos’ta başladı. Yapılması gereken, bitmesi gereken işler vardı. Yıl sonuna kadar bu işler devam etti. Ağustos, Eylül, Ekim ayının ödemeleri Ocak, Şubat Mart’ta yapıldı. Asıl işlerin çakıldığı Ocak, Şubat aylarının ödemeleri Mayıs, Haziran’a sarkıyor. Sektörün vadesi böyle. Ocak, Şubat aylarının ödemeleri Mayıs, Haziran’da nasıl yapılacak, bunları görmek gerekiyor. Eğer bir iş açılması olmazsa ki görünen de açılacak gibi değil; işte o zaman çok sıkıntılı bir süreç başlayacak birçok firma için. Ben kendimi birazcık kenara ayırabiliyorum, hangi açıdan ayırabiliyorum? Ben al-sat yapan bir firmayım, üretim yapmıyorum. Satmazsam almam. Ancak üretim yapan bir firmada pozisyon böyle değil. Üretim yapan birçok firmanın verileri onda birlere düşmüş durumda. Onda birlere düşen bir ciro ve maliyet durumu söz konusu. Eskiden 10 tane üretirken şimdi 1 tane üretiyorsanız, bu piyasaya nasıl yansıyacak? İşte bence sıkıntılı noktalar bunlardır. Seçimden sonra ülkeye sihirli değnek mi değecek? Yok böyle bir şey. Bunlar tamamen benim görüşlerim, tahminlerim bu yönde.

2020’nin kötü geçecek olmasının sebebi de 2019’da hiçbir şey yapılamadığı için 2020’ye bu sıkıntıların sarkacak olmasıdır. Şöyle örnek vereyim: bugün bir proje, inşaat başlarsa 2020’de pencere konumuna gelecek. Bugün böyle projeler başlamadığına göre, 2020’de hangi pencere, niçin üretilecek? Bu sebeple 2019’un 2.yarısının iyileşmesi, 2020’nin iyi geçebilmesi için bu ülkeye gerçekten bir sihirli değneğin dokunması gerekiyor. Bu ülkeyi yöneten politikacılarımız, sanıyorum ki bunlarla ilgili önlemler alacaklardır. Çünkü tahminlerim gibi gidişat kötü giderse, gerek bizim gerekse farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma olmayabilir. Bu tabii çok kötü bir durum. Umarım politikacılarımız, ülkeyi yönetenler bunlarla ilgili hedefler koymuşlardır, önlemler alacaklardır ve tez zamanda bunlar uygulanmaya başlanır.

A2 olarak sizin aldığınız önlemlerden bahseder misiniz?

Biz şirket olarak 2019 Haziran’a kadar hiçbir önlem almıyoruz dedik. Yalnızca vadeleri kısaltarak, risklerimizi düşürerek devam etmeye karar verdik. Haziran’daki gelişmeler sonucunda politikamızı belirleyelim dedik. 2018’de nasılsak 2019’da da aynı şekilde devam ediyoruz. Bu söylediklerimi görüyor olmamıza rağmen şu andaki mevcut yapımızla bir potansiyel kaybına uğramadığımız için Haziran ayına kadar gerekirse cepten de harcayarak hiçbir şeyi değiştirmedik. Haziran sonuna kadar bu şekilde devam edeceğiz. Maddi manevi her şeyimizi hazırladık. Yalnız Haziran sonunu görmek istiyoruz. Bakalım nasıl bir 2.yarıya başlayacağız, yaşayıp birlikte göreceğiz. 2019 ve 2020 için birkaç aylık planlar yaparak ilerlemeye karar verdik. Bu tarz sıkıntıların olduğu bir düzlemde yıllık planların doğru olmadığını düşünüyorum. 3 ay sonra ne olacağını bilmediğiniz bir ekonomik düzlemde yıllık plan yapamazsınız. Biz ilk 3 aylık planlarımızdan gördüğümüz kadarıyla doğru yoldayız. Bizim ikinci 2 aylık planlarımızın sonu haziranın sonuna denk geliyor. Sonraki adımlarımızın neler olacağına o zaman karar vereceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir, sektörümüze bir şeyler söylemek ister misiniz?

Söylemek istediğim çok şey olsa da özetle şunu söyleyebilirim: herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Benim haddim değil belki ama gerçekten çok zor süreçler yaşanacak, herkesin çok dikkatli olmasını öneriyorum. Umarım kimse bu dönemi zararla atlatmaz ya da en az zararla atlatır.

A2 Accessories, the Address of Quality

We interviewed with the Company Officer of A2 Accessories, Ömer Mete ALLİ at Eurasia Window Fair they attended on their sectoral operations, their opinions about the fair, assessments regarding the year 2018, and on their opinions, and export objectives regarding the year 2019.

Powered by OrdaSoft!