murat buda 58a“Karbon Fiber İmalat Tekniği Oldukça Öğretici”

 Murat BUDA ile çeşitli alanlardaki çalışmaları, kitapları ve Karbon Fiber hakkındaki görüşleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

 

 

murat buda 58b

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Murat BUDA, 1949 İstanbul doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun olduktan sonra çalıştığım birkaç firmanın ardından Murat Makine’yi kurup PVC kapı pencere makinelerinin üretimine başladım. Yıllar sonra şimdi, yine Bayrampaşa’da Artikon Makine’de aynı sektörde, özellikle sektörün yeni yeni ihtiyaç duyduğu fakat Türkiye’de henüz üretilmeyen en modern makinelerin tasarımı ve imalatı ile ilgilenmekteyim.

Sizi son yıllarda yazdığınız kitaplarla da duymaktayız, bu kitaplarınızdan bahseder misiniz?

Evet, son 7-8 yıldır bu türden amatörce çalışmalarım oldu. Bunlardan ilki Asal Sayılar ve Geometri isimli kitabımdı. Bu kitabımda asal sayılar ile geometri arasında bir ilişki kurmaya çalıştım. Özellikle dünya ve yurtiçi üniversitelerinin dikkatine sunduğum kitabım için çeşitli olumlu tepkiler almak beni memnun ediyor.

Diğer kitabım ise yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştığım bir kitabın ismi Anahtar, polisiye türünde bir roman. Okuyucunun eski İstanbul manzaralarını bolca görebileceği kitabımda, ilginç karakterlerin şaşırtıcı sonları ile karşılaşılmakta. Bu kitabın konusu, geçmişte Türkiye’de yaşanan ve halkın gündemine oturmuş adli bir olayın ayrıntılarını düşünürken aklıma gelmişti. Özellikle kapı, kilit teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten uzmanların değerlendirebileceği bir olay diyebilirim.

murat buda 58 2

Karbon fiber ile ilgili de ilginç çalışmalarınız var. Bu konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bu konuyu küçük oğlum Levent BUDA ortaya atmıştı, çalışmalarımıza özellikle hafif bisiklet imalatı konusunda çalışmalar ile başladık ve en nihayetinde başarılı da olduk. Bunun yanında hem kendimizi geliştirecek hem de sektörün ilgisini çekecek değişik geometrili objeler üzerinde de çalışmalar yapıyoruz. Son olarak karbon fiber bir pencerenin komple imalatını yapmayı başardık ve TÜYAP 2019’da sergiledik. Karbon fiber imalat tekniğini; oldukça zahmetli ve maliyetli fakat bir o kadar da öğretici ve çok geniş teknolojik uygulama alanı olan bir disiplin olarak özetleyebilirim.

“Carbon Fiber Manufacturing Technique is quite Instructive”

We interviewed with Murat BUDA on various issues, ranging from his field of operations, to his books, and to his opinions regarding Carbon Fiber as well.

 

murat buda 58

Powered by OrdaSoft!