“Bu Yılki Fuarda Katılımcılarımızı Farklı Ülkelerden Daha Çok Sayıda Nitelikli Ziyaretçi ile Buluşturacağız.”

“2019 yılında sektörle iş birliği içinde zorlu bir süreci hasarsız geçip sektörü canlandıran ve sektör paydaşlarına moral aşılayabilecek nitelikte bir fuar düzenlemeyi başardıktan sonra, 2020 yılında elde ettiğimiz başarının üzerine koymaya odaklanmış durumdayız.” Diyen Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Fatih ÖZMERT sorularımızı Yanıtladı.

 

 

 

tuyap 80 a

Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları ve Sektörün Genel Dinamiklerini Nasıl Değerlendirirsiniz?

6-9 Mart 2019’da eş zamanlı olarak düzenlediğimiz Avrasya Pencere, Avrasya Kapı ve Avrasya Cam Fuarları inşaat sektöründeki daralmaya rağmen son derece hareketli ve verimli geçti. Özellikle uluslararası ziyaretçi sayısında bir önceki yıla göre %23 oranında bir artış ile 12.376’sı yabancı olmak üzere 117 ülkeden 68.440 ziyaretçiyi ağırlamayı başarmış olmamız hem bizler hem de sektör açısından son derece moral verici bir gelişmeydi. Bu süreç bize hem sektörün sağlam temellere oturmuş olduğunu hem de fuarın konjonktürel sarsıntılardan kolayca etkilenmeyecek derecede küresel ölçekte bilinirlik ve prestij sahibi olduğunu göstermiş oldu.

Fuarlar 2020 Yılında Sizce Sektöre Neler Vaad Ediyor?

2019 yılında sektörle iş birliği içinde her açıdan zor bir virajı döndükten sonra 2020’ye dair ana hedefimiz; elde edilen başarının üzerine çıkarak, fuarlarımızı kendi alanında zirveye taşımak. Bunu başarabilmek için de tüm planlamamızı sektörün ihtiyaç ve beklentilerini detaylı bir şekilde analiz ederek; katılımcılarımızın küresel ölçekte pazar paylarını arttırmasına katkı sağlayacak şekilde fuarın evrilmesini sağlayacak şekilde yaptık. Fuarın bilinirliğini daha geniş kitlelere ve bölgelere yaymak, ziyaretçilerimizin hem sayısını hem çeşitliliğini hem de niteliğini arttırmak için proje ekibi olarak hazırlıklarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Bir yandan yeni bölgelerde fuara dair farkındalığı güçlendirmeye çalışırken, öte yandan Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika gibi hali hazırda yol kat etmiş olduğumuz bölgelerde gücümüzü ve bilinirliğimizi maksimum seviyeye çıkarmak amacıyla çaba sarf ediyoruz.

Buna ek olarak; yurt içinde de daha çok sayıda sektör profesyonelini sektörün öncüleri konumundaki katılımcılarımız ile bir araya getirebilmek adına uğraş verip; yenilik ve en son teknolojilerin sektörle buluştuğu, sektörün en prestijli platformu olmayı da sürdürmeyi planlıyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için de yurt dışı fuar ziyaretleri, yurtiçi ve yurtdışı seyahatler, yerli ve yabancı sektörel yayınlarla iş birliği, google ve sosyal medya reklamları gibi hem geleneksel hem de modern pazarlama gereçlerini olabildiğince etkili ve verimli bir biçimde kullanarak, potansiyel ziyaretçilerin tümüyle kendilerine en etkin şekilde ulaşabileceğimiz kanal aracığı ile iletişim kurabiliyoruz.

Özetlemek gerekirse bu yıl; katılımcılarımızın Orta Asya gibi daha önce çok sayıda ziyaretçi ağırlamadığımız bölgelerden dikkate değer bir ziyaretçi artışı gözlemleyebileceklerini; Rusya, Ukrayna, Belarus, Polonya gibi ülkelerden yüzlerce sektör profesyoneli ile fuar sayesinde iletişime geçebileceklerini; Tunus, Fas, Cezayir gibi ülkelerden gelen ziyaretçi artışının artarak devam etmekte olduğunu fark edeceklerini; Balkanlarda ise artık sektör profesyonellerinin seyahat listesinde ilk sırada yer aldığımızı teyit edeceklerini öngörüyoruz.

Son Olarak Değinmek İstediğiniz Hususlar Nelerdir?

Katılımcılarımıza, ziyaretçilerimize, iş birlikler ve yarattıkları sinerji ile gücümüze güç katan sektör dernekleri PÜKAB, PÜKAD ve GALSİAD’a; çalışmalarını fuarımız sırasında sektörle tanıştırarak fuarlarımıza renk katan sivil toplum kuruluşları ve akademik çevrelere, sektörel yayınlara, kısacası tüm sektör paydaşlarına fuara olan ilgileri ve destekleri ve için bir kez daha teşekkür etmek isterim. Pencere, Kapı ve Cam Sektörlerinde Türk Üreticisi çıtayı yukarı taşıdıkça fuarlarımızın güçlendiği, fuarlarımız güçlendikçe de üreticilerimizin dünyada rekabet gücünün arttığını dolayısıyla birbirimizden kuvvet aldığımızı her geçen yıl daha net bir şekilde gördüğümüze inanıyor, 4-7 Mart 2020 tarihlerinde tüm sektörü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ne davet ediyorum.

“In this year’s fair we will bring our Participants together with more qualified visitors from different countries.”

Assistant General Manager of Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş, Fatih ÖZMERT, who stated as follows: “After passing a challenging process undamaged in 2019 and having succeeded in organizing a fair that would stimulate the sector and give stakeholders of the industry morale support, we are now focused in 2020 on enhancing our success we have achieved,” answered our questions.

tuyap 80 b

Powered by OrdaSoft!