pagev 1aPAGEV’den Ham Maddedeki Astronomik Fiyat Artışına 2 Ayaklı Çözüm Önerisi

Ham madde fiyatlardaki yüzde 100’lük artışa dikkat çeken PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU, “Öncelikle yerli petrokimya şirketi, zaten az olan ham maddeyi ihraç etmek yerine tamamını iç piyasaya satsın ve ithal ham madde üzerindeki ekstra vergiler geçici süreyle askıya alınsın” önerisinde bulundu.

 

 

Ham madde fiyatlarındaki yükseliş sanayicilerin öncelikli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Dünya çapında, üretimin çeşitli bahanelerle kısılmasının ardından son 6 ayda dolar bazında plastik ham maddede yüzde yüzden fazla astronomik fiyat artışları yaşandı. İçtiğimiz suyun şişesinde, kullandığımız diş fırçasında, su borusunda, buzdolabında, arabada, gıda ambalajında, cep telefonunda, kıyafetlerimizin dokunduğu iplikte kısaca tepeden tırnağa her üründe kullanılan plastik ham madde fiyatlarında yaşanan artış, enflasyonu tetikleyecek baş aktör olma yolunda ilerliyor.

Üretimde kullandığı ham maddeyi yüksek fiyattan almak zorunda kalan sanayici, hem kendi müşterileriyle zorlu süreçler yaşıyor, hem artan fiyatlar nedeniyle sermayesini hızla eritiyor. PAGEV, ham madde fiyatlarında yaşanan astronomik fiyat artışlarıyla ilgili gerek kamuoyu gerek ekonomi yönetimine çözüm önerisi sunmaya devam ediyor.

pagev 1aYavuz EROĞLU: “Yerli Ham Madde Üreticileri, Mamul Üreticileriyle İşbirliği Kurmalı”

Türkiye’deki ham madde üretiminin, toplam talebin yanında devede kulak kaldığını belirten PAGEV Başkanı Yavuz EROĞLU, ham madde fiyatlarındaki astronomik fiyat artışlarının en azından Türkiye açısından çözülebilmesi adına şu görüşleri paylaştı: “İç pazarımızda plastik ham maddeye ciddi talep var. Bu nedenle yerli üreticinin, yurt içinde fiyatların daha da tırmanmasını sağlayacak ihracat stratejisini gözden geçirmesi gerekiyor. Nitekim AB ülkelerindeki ana ham madde üreticileri, arz sıkıntısı yahut fiyat artış dönemlerinde önceliği kendi iç piyasalarına veriyorlar. Dolayısıyla Türkiye’deki sanayiciler olarak, bizlerin de yerli ham madde üreticisinden aynı yaklaşımı beklemek hakkımız. Ayrıca ekonomi yönetiminden de plastik ham maddeyi; ham olarak ihraç etmek yerine, yurt içinde işlenerek nihai ürüne dönüştürüp, daha katma değerli şekilde ihraç etmenin yolunu açacak önlemleri almasını bekliyoruz. Önerimiz böylesi zorlu bir süreçte yerli ham madde üreticisinin, mamul üreticileriyle diyalog ve iş birliği halinde hareket etmesidir. Üreticinin çağrısına kulak tıkanıyorsa, kamunun bu konuda arabulucu yahut oyun kurucu olarak çerçeveyi çizmesi gerekiyor. Nitekim geçmiş yıllarda kamu, farklı sektörlerde spekülasyonu engellemek için ham madde ihracatına kısıtlamalar getirmiş ve sorunun çözümüne katkı sunmuştur.”

Vergiden Arındırılmış İthalat

Ham madde fiyatlarındaki çılgın yükselişin kısmen de olsa önlenmesine dair 2’nci çözüm önerisini de anlatan Yavuz EROĞLU, pandeminin de tetiklediği bu kritik süreç sona erene kadar en azından belli bir takvim dahilinde ithal ham madde üzerindeki referans fiyat, gözetim, antidamping, ek mali yükümlülük gibi vergilerin geçici olarak askıya alınması teklifinde bulundu. İthal ham maddeden geçici olarak vergi alınmamasının, fiyatlarda kısmi de olsa rahatlama getireceğini belirten Yavuz EROĞLU, ‘Vergiden arındırılmış olacağı için daha ucuz temin edilecek ithal ham madde, fabrikalardaki çarkların daha hızlı dönmesini sağlayacak. Üretim maliyetleri ve dolayısıyla ürün maliyetlerine düşürücü etki oluşacak. Örneğin marketten aldığımız plastik su şişesinin fiyatında, sudan ziyade plastik şişenin maliyeti belirleyicidir. Dolayısıyla ham madde fiyatlarındaki astronomik yükselişe çözüm önerimizi; ilk adımda yurtiçindeki entegre petrokimya şirketinin, ürettiği zaten az olan ham maddeyi ihraç etmek yerine tamamını iç piyasadaki sanayicimize satması, ikinci adımda ise ithal ham maddeden alınan referans fiyat, gözetim, antidamping, ek mali yükümlülük gibi vergilerin geçici süreyle alınmaması olarak özetleyebiliriz. Bu adımların atılması üretimimizi rahatlatırken öte yandan hem Türkiye ekonomisinin canlanmasını sağlar hem de maliyetlerdeki düşüşle birlikte makro ekonomideki yüzde 5’lik enflasyon hedefinin tutturulmasını kolaylaştırır” şeklinde konuştu.

Powered by OrdaSoft!