nevin guney

Bina Dış Cephe Kaplamaları
Isı yalıtımı sağlayarak yakıt giderlerini düşürmek, bina cephesinde yıpranan boyanın yenilenmesi maliyetlerinden kurtulmak ve binanın değerini arttırmak için yaptırılan bina dış cephe kaplamaları alanında pek çok farklı seçenek bulunmakta. Bütçenize ve zevkinize göre yaptırabileceğiniz kaplama seçenekleriniz;• Ahşap cephe kaplamaları,
• Vinil kaplama uygulamaları,
• Alüminyum cephe kaplamaları,
• Kompozit ahşap panellerle yapılan kaplamalar,
• Fibercement plakalarla yapılan kaplama uygulamalarıdır.
Tüm bu farklı bina dış cephe kaplama malzemelerinin birbirlerine kaşı avantajları ve dezavantajları bulunmakla birlikte, en çok kullanılan kaplamalar arasında vinil, alüminyum kaplama uygulamaları başı çekmekte.

Bina dış cephe kaplamaları alanında en eski ve geleneksel uygulama olan ahşap kaplama günümüzde neredeyse sadece tarihi binalarda görülebilir. Bunun sebebi ahşap cephenin sürekli bakım gerektirmesi ve bu nedenle maliyetinin yüksek olmasıdır. Ancak bu iş için ayırdığınız bütçe uygunsa ve bakım maliyetlerini karşılayacak zaman ve paranız varsa ahşap kaplamalar her zaman diğer kaplama türlerine göre daha değerlidir ve modası asla geçmez. Dilediğiniz desenlerde yaptırabilirsiniz. Ahşabın ne kadar değerli olduğu diğer tüm kaplama malzemelerinin ahşabın dokusuna benzer olarak üretilen modellerinin en çok satılanlar arasında yer almasından da anlaşılabilir.
Dış cephe kaplaması için alüminyum kullanırsanız kesinlikle ahşap kaplamalardan daha az maliyetli olacaktır. Alüminyum kaplamalar çok az bakım gerektirir ve istenilen desende ve renkte bulunabilir. Dezavantajları arasında çökmelere, çizilmelere karşı dayanıksız olması ilk sırada geliyor. Kolay monte edilir ve üzerine vinil kaplama uygulanarak hava koşulları nedeniyle oluşabilecek yıpranmalara karşı dayanıklılığı artırılabilir.

karakalem 6h

Ülkemizde bina dış cephe kaplaması olarak en çok kullanılan ürün olan vinil kaplamalar düşük maliyetlidir. Cepheye sabitlenen bağlantı elemanlarının üzerine geçmeli olarak hızla monte edilebilir. Etkili bir ısı yalıtımı sağlar. Alüminyum kaplamalarda olduğu gibi vinil dış cephe kaplamalarında da pek çok farklı renk ve desen seçeneği bulunmaktadır. Boya gerektirmez, kolay temizlenir. Dezavantajları arasında çok soğuk havalarda çatlaması ve eğer montajı iyi yapılmamışsa zaman içinde tümsekler halinde kabarması sayılabilir.
Vinil ve alüminyum cephe kaplamalarına göre daha pahalı olan fibercement cephe uygulamaları ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlandı. Farklı kalınlıklarda üretilen fibercement paneller kum, çimento ve elyaf kullanılarak imal ediliyor. Desen ve renk seçenekleri oldukça geniş olan paneller çok az bakım gerektiriyor ve kaplama yapıldıktan sonra boya yaptırmanız gerekmiyor. Böceklenme ve çürüme sorunları yok. Fibercement cepheler 30-50 yıl arasında garanti ile uygulanmakta. Fibercement dış cephe kaplamaları için söylenebilecek tek olumsuz nokta pahalı olmaları.
Gördüğünüz gibi bina dış cephe kaplamaları alanında pek çok farklı seçenek bulunuyor. Eğer hem hesaplı hem de ısı yalıtımı etkili bir çözüm arıyorsanız hemen tüm binaların tercihi olan vinil kaplamayı tercih edebilirsiniz. Daha şık bir kaplama için fibercement ya da ahşap uygulamalar kullanılabilir. Fabrika ya da endüstriyel tesis binalarında alüminyum cephe kaplamaları sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca piyasada tüm bu saydıklarımız dışında fiberglas cephe kaplamaları, kompozit panellerin kullanıldığı uygulamalar ve daha pek çok farklı alternatifiniz bulunmakta.

Powered by OrdaSoft!