ensinger

Profildeki Isı Bariyeri Yuvalarında Doğru Diş Açmanın Önemi
Uygulama içinden: Kesme mukavemeti yüksek ısı bariyerli (kompozit) metal çerçevelerin temini için uzmanlıkla yapılmış bir diş açma işlemi vazgeçilmezdir. Pencere ve cam cepheler binaya ışık ve yaşam kalitesi getirir. Alüminyum çerçeveler bu noktada hafif olmaları, hem yüksek rijitlikleri, hem de sıcaklık ve nem değişikliklerine karşı dayanıklı olmaları nedeniyle ilk tercihtir. Metal profilin iç ve dış kabukları arasında bulunan cam elyaf takviyeli poliamit bariyerler ısı yalıtımı sağlayarak rahat bir ortam iklimi olmasını sağlar. 


Yalıtım profili (bariyeri) ve alüminyum profil biçimsel bir uyum ve kuvvetli bir geçmeye sahip olmalıdır. Bunun temel koşulu yalıtım bariyeri ayağının ve metal profildeki ayak yuvasının birbirine tam uyarlanmış geometrilerde olmasıdır. (Şek. 1). İlk adımda alüminyum kavitenin her iki burnuna diş (tırtık) açılır. Poliamit yalıtım bariyerleri metal profillerin iç ve dış kabuklarının arasına sürüldükten sonra, ısı bariyeri sıkma makinesindeki diskler metal profildeki ayak kavitesindeki tırtıklı burunları (dişlerin) poliamit bariyere doğru iter. Basınç aracılığıyla profil burnundaki tırtıklar (dişler) her iki taraftan da poliamit bariyeri ısırır ve sıkıca tutar. (Şek. 2).

 

ensinger sekil1


Bu şekilde oluşan kompozit (ısı bariyeri takılmış ve sıkıştırılmış) profil uzun bir süre çok çeşitli yüklere dayanmalıdır; üstelik en başından itibaren. Örneğin; toz boyama sırasında yüksek sıcaklıklar veya daha sonra uygulama sırasında sıcak ve soğuk etkileri. Bu nedenle sorunsuz bir şekilde oturan bir bağlantı olması şarttır. TS EN 14024 içinde bu çerçeve birleşimi için kesme mukavemeti konusunda asgari şartlar düzenlenmiştir.

ensinger sekil2


Kesme mukavemeti yüksek bir kompozit profile farklı faktörler katkı yaparlar:

ensinger sekil3
Isı bariyeri sıkma makinesinin sıkmayı sağlayan disklerinin basıncı sayesinde metal profilin çekici yalıtım profiline preslenir. Ancak: Bu kuvvet bileşimi malzemeye bağlı olarak sıcaklıkta ve toz boya kaplamada zayıflar.
Boyanın fırınlanması sırasında Coex sızdırmazlık misinasının yapışkan cidarı erir. Poliamit ve alüminyum arasındaki kılcal derzleri doldurur ve bunları su geçirmez şekilde mühürler. Bu yapışkan tabaka ayrıca ek bir kayma emniyeti sağlar. Ancak: Bu kuvvet, birleşimin dayanıklılığını sağlamak için tek başına asla yeterli değildir.
Şek. 3 içinde görüldüğü gibi metal profildeki ayak yuvası burnundaki keskin dişler, kompozit profilin yüksek kesme mukavemetinin uzun süre kalıcı olmasını sağlar.
Başka deyişle diş açma (tırtık) kalitesi, kesme mukavemetli bir bağlantı için özel bir anlama sahiptir. Örneğin aşınmış bir diş açma diski nedeniyle doğru yapılmamış bir diş açma işlemi, yetersiz bir sonuca sebebiyet verir. İdeal dişler poliamit ile alüminyum arasında 4:1 oranı sağlandığında oluşmuş olur. (Şek. 4).
ensinger sekil4
ensinger sekil4
Birbirine uyarlanmış bir birleşim geometrisi ile kombine edilerek keskin dişler açılması ile kalıcı, sağlam bir kompozit profil elde edilir. Bu sayede üreticiler yüksek kalite standardına ulaşır, norm koşulları yerine getirilmiş olur. En iyisini son olarak söyleyelim; alüminyum pencerelerinden uzun vadede memnun olan müteahhitler ve son kullanıcılar.

Oğuz Han EROL
Uygulama Danışmanı

Powered by OrdaSoft!