PVC Profil Köșe Kaynağı Yapım Kuralları

Doğrama yapılmadan önce profiller 24 saat öncesinden oda sıcaklığında (20°) bekletilir, böylece kaynağın daha dayanıklı olması sağlanır. Profillerin köşe kaynakları kaynak makinelerinde yapılmalıdır. 240 – 250°C kaynak ısıtma süresi 20–30 saniye, bekleme (soğuma) süresi ise 20–30 saniye arasında değişir.

 

Kaynak plakalarının ve kaynak yapılacak yüzeylerin temizliği yapılmalıdır. İyi bir kaynak yapabilmek için, profillerin kesim açılarının tam olmasına, kaynak makinesi pabuçlarının yükseklik, açı ve paralellik ayarlarının tam olmasına dikkat etmek gerekir. Kaynak sırasında profil dönmesini engellemek için kaynak dayama takozları kullanılmalıdır. Kaynak yapılmadan önce doğrama resmi ve kesim ölçüleri kontrol edilmelidir. Son olarak tamamlanan kaynağın kontrolü yapılmalıdır.

PVC Profil Köşe Kaynağının Yapılması

24 saat öncesinden 20°’lik oda sıcaklığında doğraması yapılacak profilleri bekletmemiz gerektiğini, böylece kaynağın daha dayanıklı olmasının sağlanacağını söylemiştik.

Köşe kaynağını yapmadan önce; su tahliye kanalları ve kol yerleri açılmalıdır. Destek sacının konmuş olduğu kontrol edilmelidir. Doğrama resmi ve kesim ölçüleri kaynak yapmadan önce kontrol edilmelidir. Kaynak yüzeylerinde yanmadan dolayı iyi olmayan bir kaynak ve renk değişikliği meydana gelebilir; böyle bir sorun ile karşılaşmamak için kaynak yapılacak yüzeylerin ve kaynak plakalarının temizliği yapılmalıdır. Bu aşamadan sonra kaynatılacak profiller kaynak makinesinin tezgâhına yerleştirilmelidir. Kaynayacak parçalar sabit dayama plakası ile sabitlenmelidir. Sıkıştırma işlemi pnömatik olarak makine tarafından yapılmaktadır.

İyi bir kaynak için profillerin kesim açılarının tam olması kaynak makinesi pabuçlarının yükseklik, açı ve paralellik ayarlarının tam olması sağlanmalıdır. 240 – 250°C deki sıcaklıkta yapılan kaynak işleminden sonra profil 20 – 30 saniye beklemeye (soğumaya) bırakılmalıdır.

 

karakalem w69

Powered by OrdaSoft!