m tamerFosil Yakıtlı Santrallerin Fotovoltaik Santrallerle Mukayesesi

Almanya’da yenilenebilir enerji ajansı çok önemli bir araştırma yaptı. Bu araştırma artık yenilenebilir enerjilerin kurulum maliyetlerinin fosil yakıt santrallerle rahat rekabet edebilecek mertebelere geldiğini kanıtladı. Bunun manası artık eski fosil yakıtlı santraların fotovoltaikle değiştirme zamanı gelmiştir. Bu durum zaman içerisinde daha fazla fotovoltaik adına iyileşecektir. 

 

 

Almanya kendi ihtiyaçları için fotovoltaik kuranlara faizsiz kredi haricinde bedava periyodik bakım hizmetleri de verilmektedir.

EPIA Avrupa Birliği komisyonuna bundan sonra Atom Santralleri için verilen destek primlerinin tamamen kaldırılmasını talep etti. Bu hafta içerisinde Brüksel’de toplanacak komisyon kararını ret verecektir. İsveç Başbakanı e.Vattenfeld’deki kömür kuyusu kapatılacak ve %100 yenilebilir enerjiyle bu fark kapatılacaktır ve bu işlem değişim için iyi bir misal olacaktır. Stockholm’daki kırmızı-yeşil hükümet Almanya’daki kömür ocaklarına da karşı olduğunu beyan etti. Bütün dünyadaki ilgili cemiyetler bu kararı alkışladılar ve artık kömür ocaklarının çağını doldurduğunu söylediler.

Agoraenerji dönüşüm merkezi (Agora Energiewende), Almanya’nın iklim degişimi için verdiği sözü yerine getirebilmek için derhal kömür ocaklarını kapamalıdır. Bunun için Grteenpeace ekonomi bakanı İgmar GABRIEL bir uygulama planı verdi. Bunun üzerine Bakanlık uygulamanın uygulanabilirliğini gördü ve sırada kömür ocaklarının kapatılması var. Şu anda Hollanda Dünyaya numune olacak bir projeye başladı, Amsterdam yakınında güneş enerjili bir bisiklet yolu yapıyor.

Agora, Almanya’da senelik 50 milyon ton CO2 emisyonunun azaltılması mecburiyetini açıkladı, bu suretle de ancak 2020 için yapılan planın gerçekleşebileceği ifade edildi.

Alman projecileri Maldiv Adalarında Ungoofaaru’da ve Kudahuvadhoo’da Güneş-disel-hibrit sistemi planlayıp işletmeye aldılar, bu suretle her üniteden senede 115.000 lt disel tasarruf edilecek.

Almanya’da kendi elektriğini kendi üreten ve üretim fazlasını da devlete satan bireysel üreticiler devletin bir sürpriziyle karşılaştılar, zira onlardan satın aldığı enerjiyi 0.07 cent kilovat başına aşağı indirmişti; ama sattığını sabit tutmuştu.

Bu durumda Almanya’daki bu tip üreticilerden her 5 tanede 1 tanesi sistemlerine Akü ilave ettiler, bu satış gün geçtikçe artmaktadır.

İsveç enerji bakanlığı mevcut kömürlü santraları ile Doğu Almanya’daki açık kömür ocaklarını satışa çıkardı. İsveç’teki Kırmızı-Yeşil hükümet, gelecekte sadece fosil yakıtsız, Eko enerji kullanacaklarını beyan etti. Ve devlet bu trendi takip edecek.

Şu anda Neucaetel’de Beyaz solar üniteleri ilk defa üretilerek topluma tanıtıldı. Bu yeni optik görünüm mimarlar için yeni bir çığır açacaktır.

 

muzaffer tamer 74a

Powered by OrdaSoft!