Şehitlerimiz tekrar

EDİTORYAL

Kemal Bey resim 2021

 Sektörümüz Hizmet Verdiği Alanlarda Yükselişe Geçti

 

Pandemide aşılamanın genişlemesiyle birlikte ekonomimiz de daha iyimser bir tablo sunmaya başladı. Başta ihracat ve üretim olmak üzere tüm ticari faaliyetlerimizde hissedilir ölçüde bir iyileşme yaşanıyor. Sektöre kazandırılan reformlar, geliştirilen yeni uygulama ve düzenlemeler ile sunulan desteklerin etkisiyle sektörümüz de hizmet verdiği alanlardaki yükselişini sürdürüyor.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak yeni sayımızda, Türkiye’nin bundan 20 yıl önce başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi’nin temsilcilerinden biri olan savunma ve havacılık sanayisinde yüksek teknolojinin hâkimiyetini, yerli ve milli üretime geçişin kazanımlarını sayfalarımıza taşıdık. Savunma ve havacılık sektörünün gelişimine yön veren Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un başarı hikayesinin çok önemli kilometre taşlarına projeksiyon tuttuk. Geliştirdiği yüksek teknolojiler ve yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında önemli bir konuma yükselmesini sağlayan savunma ve havacılık sektörlerinde 2020 yılında yaşananları, 2021’de sektörü bekleyen gelişmeleri masaya yatırdık. Ezber bozan değişimleri ortaya koyduk.

Oldukça başarılı bir tablo sunan sektörel araştırma ve raporlar ekseninde ihracat ve üretim faaliyetlerinde ulaşılan son noktayı vurguladık. İMSAD, İKMİB, İDDMİB gibi dernek ve birliklerimizin açıkladığı raporlar ışığında sektörümüzün dinamiklerini yakından takip ettik. Pandemi nedeniyle kısıtlamaların ağırlaştığı bir dönemde elde ettiğimiz üstün başarıların yanına virgül koyduk. Yılın ikinci dönemi için yeşeren umutlarımızla bu başarıların giderek artacağına gönülden inanıyoruz. 

Öte yandan yılın ikinci çeyreğine hızlı bir giriş yapan firmalarımızın yakın ve uzun vadedeki hedeflerini, geliştirdikleri yüksek teknoloji eseri olan ürünlerini, Ar-GE ve inovasyon ile ihracat faaliyetlerini sizlerle buluşturduk. Firmalarımızın kendilerini tanıtma imkânı bulduğu haberlerimizle sektörümüzün tüm alanlarının nabzını tuttuk. Sektörümüzün geleceğine ilişkin öngörü ve beklentilerini sizlere ulaştırmak için bir elçi görevi üstlendik.

Yılın ikinci yarısında, aşılamanın ve alınan tedbirlerin etkisiyle pandeminin etkilerinin azaldığı, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla ticari faaliyetlerin yeni bir boyut kazandığı, fark yaratan başarı hikayelerinin çizildiği bir dönem bizi bekliyor. Bir sonraki sayımızda bu beklentimizi yansıtan gelişmeleri içeren haberlerimizi sizlerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Bu vesile ile geçmiş Ramazan Bayramınızı kutluyor, bayramın sevdiklerinizle birlikte sağlık ve mutluluk dolu günleri hayatınıza kazandırmasını diliyoruz.   

 

 

 

imza


E - DERGİLER

 

win87kpk           yd48kpk

resman“Daha İyi Hizmet Sunabilmek İçin Yatırımlarımıza Devam Ediyoruz”

Resman Yönetim Kurulu Üyesi Resul TÜFEKÇİ ile firmalarının yapılanmaları, faaliyetleri, sektöre sundukları ürün grupları, ihracat oranları, 2020 yılı hedef ve beklentileri ve PÜKAB dernek çalışmalarından bahsettik.

 

 

 

resman 81a

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

3. nesil olarak bulunduğumuz firmamızın tarihi, büyükbabam Resul TÜFEKÇİ ile Osman HAŞIL’ın 1957 yılında Samsun’da kurdukları ortaklığa dayanıyor. Hem Osman Bey’in hem de Resul Bey’in nesilleri bugün halen firmanın yönetiminde yer almaya devam ediyor.

Düzcam ticareti ile başlayan 60 yılı aşkın cam deneyimimizle üretimimizi; bugün her türlü düz camı işleyebildiğimiz 21.000 m²’lik tesisimizde sürekli gelişim ilkesi sürdürüyoruz. 1992 yılında ilk Isıcam hattımızı ve Jumbo kesim tezgahımızı kurduğumuzdan bu yana, gelişen teknoloji ile birlikte kalitemizi ve kapasitemizi sürekli artırarak tecrübemizi, kazandığımız güvenle birleştirdik.

Yatırımları yalnızca cam üretimi üzerine sınırlandırmayıp, iç ve dış mekanlar için camın uygulamasında tamamlayıcı niteliğinde olan Alüminyum cephe ve kapı-pencere üretimine 2003 yılında, PVC profil ve kapı-pencere üretimine ise 2004 yılında başlayarak bir projenin tüm ihtiyaçlarına tek çatı altında cevap verebilir bir çözüm ortağı olduk.

Üretimimizi Cam’dan Pencere ve Cephe’ye almamızla birlikte, proje çalışmaya, alüminyum cephe malzeme analizi yapıp doğru cam seçimine yönelik çözüm önerileri geliştirmeye başladık. Proje özelinde statik, ısıl kırılma, performans ve rüzgâr yükü hesaplamaları yapıyor, Projelerin ihtiyaçları doğrultusunda doğru cam çözümleri sunuyor ve Projeler için talep edilen numune ve mock-up desteğini sağlıyoruz.

Gelişen teknolojiye bağlı olarak sürekli yenilediğimiz makinelerimiz ve çözüm sunduğumuz projelerin artan ihtiyaçları ile yaptığımız yeni yatırımlara bağlı olarak, Türkiye’de tek olup hava yastığı üzerinde 2 mm’den başlayan temperleme kabiliyeti olan otomasyon hattımızı ekledik.

Müşteri talep ve ihtiyaçlarına göre şekillenen cam stoğumuz ile güçlü ve esnek lojistik hizmetimizi, etkin ve verimli bir şekilde müşterimize sunmak için, 2015 yılından itibaren Resman Düzcam firması altında birleştirdik. Aynı dönemde mimari ve mühendislik olarak bölgesel bir rut olan İstanbul’da ofisimizi açarak yurtdışı politikamızı güçlendirmeyi amaçladık. Ürün satışı ile var olduğumuz yurtdışı pazarda, talebe göre projelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayarak, proje bazlı çalışmaya başladık.

Sektöre sunduğunuz ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Gerek mimarların, yatırımcı ve projelerin gerekse son kullanıcıların; yalıtımlı camlar, cam balkon - kış bahçesi ve ışıklık gibi kapama, cephe ve kompozit kaplama gibi dış mekan, pencere ve kapı gibi hareketli veya sabit uygulamalar, küpeşte – ofis bölmeleri cam taban uygulama çözümleri sunuyoruz. Bu çözümler dahilinde her türlü nitelikli düzcam üretimi yapıyoruz ve bu uygulamalarda camın tamamlayıcı niteliğinde olan alüminyum ve PVC üretimini de bünyemizde barındırıyoruz.

İhracat oranlarınız nedir?

İhracatımızı her geçen gün artırarak ve bu yönde çalışmalarımıza ağırlık vererek devam ediyoruz. Bu doğrultuda bahsettiğim üzere İstanbul ofisimizi uluslararası irtibat ofisi olarak belirledik ve ihracat oranlarımızı daha da artıracak çalışmaları sürdürüyoruz.

2020 yılı içinde yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağlayacağınız fuarlar nelerdir?

Yılın ilk yarısı için, 4-7 Mart tarihleri arasında Tüyap’da düzenlenecek olan Avrasya Kapı-Pencere Fuarı’nda, 30 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Umman’da Oman Design & Build Week Fuarı’nda olacağız. İkinci yarısı için ise planlamamızı ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2020 yılında yurtdışında var olduğumuz ülkelerde pazarımızı geliştirmek ve belirlediğimiz hedef ülkelere giriş yaparak ihracata daha çok ağırlık vermek ticari hedeflerimiz arasında önde gelmekte. Hem yurtiçi hem de yurtdışı çözüm ortaklarımıza çok daha iyi hizmet sunabilmek için yatırımlarımızı da sürdürmeyi planlıyoruz.

PÜKAB’ın yeni yönetim kurulunda yer aldınız. Öncelikle sizi tebrik ediyoruz. Dernek çalışmaların hakkında bilgi verir misiniz?

Teşekkür ederim. Bize güvenip bu oluşumda yer almamızı sağlayan üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Daha önceki yönetimlerin çizmiş olduğu vizyon doğrultusunda daha nitelikli üye portföyüne sahip olmak için aktif bir şekilde çalışmayı planlıyoruz.

Şimdiye kadar sektörümüzü en iyi şekilde temsil eden derneği, biz de en iyi şekilde temsil etmeyi, sektörle ilgili şartnamelere imza atmayı ve üyelerimize yönelik eğitim ve seminerler düzenleyerek sektör bilincini artırmayı hedefliyoruz.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

İlginiz için ben teşekkür ederim, Win&ARTProje – ALU&Art Dergileri ekibine başarılar dilerim.

“We have been continuing Our Investments for providing Much Better Services”

We interviewed with Resman Board Member, Resul TÜFEKÇİ, regarding the structuring and activities of their Companies, the product groups they introduce to the sector, their export ratios, their goals and expectations from the year 2020, and regarding PÜKAB’s association activities.

 

resman 81b