EDİTORYAL

kemalbeysmll

 

Aydınlık Günlere Doğru İlerliyoruz

2020 yılının son çeyreğinde, pandemi ile kıyasıya bir mücadele içindeyiz. Bu sürecin etkilerini en aza indirecek önlemleri hayata geçirerek, asla üretimden taviz vermeyen bir yaklaşımla yüzümüzü gelecek güzel günlere dönüyoruz. Karamsarlığa kapılmayıp rasyonel çözümler üretiyoruz.

Win&ARTProje Dergisi olarak yeni sayımızda, firmalarımızın pandemi döneminde yaşadıkları zorlukları, bunların aşılması noktasında sergiledikleri üstün performansı, pandemiye rağmen elde ettikleri başarıları onların gözünden sizlerle paylaştık. Normalleşme süreciyle yeniden firma ziyaretlerimizi gerçekleştirerek, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde hasret giderdik.

Firmalarımızın röportajlarının yanı sıra sektörümüzün öncü kuruluşlarının değerlendirmelerini sayfalarımıza ekledik. Türkiye’de bilimin gelişimi yönünde öncü adımlar atan TÜBİTAK’ın çalışmalarını, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin USTA röportajımızla sayfalarımıza taşıdık. Sektörümüzün öncü kuruluşlarından İDDMİB’in her sene geleneksel olarak düzenlediği İhracatın Metalik Yıldızları Ödülleri’nde üstün başarı gösteren firmalarımızın farklı kategorilerde aldıkları ödüllere, haberlerimizde yer verdik.

15 yıldır aralıksız olarak sizlerle buluşturduğumuz Win&ARTProje / ALU&Art Dergilerimizi hazırlarken bir yandan da yayıncılık ve reklamcılık alanlarındaki köklü tecrübesinden ilham alarak faaliyete geçirdiğimiz AKD Kurumsal Danışmanlık firmamızın yapılanma süreci içerisinde olduk. 15 yıldan bu yana şirket ve kurumların kurumsal iletişim çalışmaları çerçevesinde ihtiyaca yönelik çözümler üreten firmamız, bu yapılanma sürecinin ardından yepyeni bir yüze kavuştu. Kurumsal iletişimin tüm alanlarına dokunan AKD Kurumsal Danışmanlık olarak çözüm odaklı hizmetimizle şirket ve kurumlara markalaşma, kurumsal kimlik çalışmaları, sosyal medya yönetimi, Google SEO çalışmaları, dijital pazarlama, prodüksiyon, promosyon ve organizasyon gibi hizmetler sunarak iletişim dünyasının tüm dinamiklerini yeniden tanımlıyoruz.

Pandeminin yarattığı zorlukların aşılması noktasında soluksuz sürdür-düğümüz mücadelenin 2021 yılı için güçlü bir temel vazifesi göreceğine inanıyoruz. Bu kapsamda, yeni yıla sayılı günlerin kaldığı bugünlerde, 2021’in ülkemiz için hayırlara vesile olmasını, aydınlık günleri getirmesini temenni ediyoruz.

Sağlık, mutluluk, huzur ve başarılarla dolu bir yıl dileriz.

 

 

imza


E - DERGİLER

 

           

wingarWingar A.Ş, Yurt Dışında Üretim Tesisi Kuracak

Wingar A.Ş. Fabrika Müdürü Altan Akın AKDEMİR ile şirketin kuruluş aşamasından bugünlere uzanan süreci, faaliyet alanlarını ve 2021 hedeflerini konuştuk.

 

 

 

wingar a

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

2018 yılında sektöre adım attık. Öncelikle faaliyetimize yurtdışı pazar araştırması ile başladık. Araştırmamız sırasında; Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya, Bulgaristan, Romanya gibi balkan ülkeleri ile İngiltere ve Almanya’yı nokta nokta gezerek, o bölgelerin şehir ve iş kültürü hakkında detaylı bilgiler elde ettik. Bu seyahatler hem oradaki işleyişi, hem de iş ahlaklarını görmek açısından çok verimli oldu. Şu anda bile o ülkelerdeki kişilerle görüşmelerimiz ve ticaretimiz devam ediyor. Böylece 2 yıl gibi kısa bir sürede geniş bir iş ortağı kitlesi yakaladık. 

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Wingar A.Ş. olarak 3 ortaklı bir aile şirketiyiz. Ben ve babam Mahmut Akdemir, 20 yıl boyunca sürdürdüğümüz müteahhitlik işlerinden edindiğimiz tecrübe ile sektöre yatırım yapmaya karar verdik. Sektöründe lider firmalarda bölge sorumlusu olarak uzun yıllar görev alan şirketimizin diğer ortağı Ersan Çağlar ile gücümüzü birleştirdik. Birbirine yakın olan sektörlerdeki bilgi birikimlerimizle 2018 yılında Wingar A.Ş. şirketimizi kurduk. 

Sektöre sunduğunuz ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

PVC kapı ve pencere sistemleri, alüminyum ürünler, inovatif kış bahçeleri ve cam balkonlar, sineklik, çelik kapı ve panel kapı grupları ürün yelpazemizde yer alıyor.

Ürünlerinizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

İnşaat ve PVC sektöründen gelen köklü tecrübe ve bilgi birikimimiz sayesinde müşterilerimizin ile empati kurarak, onların hangi ürünü, hangi fiyat üzerinden, nasıl bir hizmetle satın almak isteyeceklerini çok iyi biliyoruz. Şu an itibariyle ürün satışı yapan konumundayken, zamanında ürünü alan konumunda olduğumuz için rekabet etmek ve başarmak için nelerin gerekli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu bize sektörde ciddi bir avantaj yaratıyor.

Bayiliğini gerçekleştirdiğiniz markalar hakkında bilgi verir misiniz?

1 Temmuz itibariyle Fıratpen üreticibayisi olarak hizmet vermeye başladık.

2020 yılını firmanız ve sektörümüz açısından değerlendirir misiniz?

Aslında 2020 yılından önce, 2019 yılına bakmak lazım. Çünkü 2019 yılı, küresel dalgalanmaların Türkiye ekonomisinde de hissedildiği bir yıl oldu. Daha önceki yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar, bir sonraki yılda yerini hareketliliğe bırakmış, piyasalar büyüme endeksinde olmuştu. Ancak 2019’da yaşadığımız sıkıntılı dönem, 2020’de virüsün baş göstermesiyle daha da zorlu bir sürece girdi. Bizim gibi mevsimsel avantaja sahip sektörlerin iş yapacağı aylar bellidir. Ancak virüs sürecinde hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan can kayıplarıyla her ülke kendi içine kapandı. Ticari faaliyetler durdu. Bizim gibi mevsime bağlı sektörlerin tam iş yapacağı zamanda, dünyayı etkisi altına alan virüs sürecinin sektörümüzün tüm paydaşlarını derinden etkilediğini düşünüyorum.

 

wingar b

2021 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2021 yılı için öncelikle yurtiçi piyasada üretim kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz. Üretimde kalitemizi koruyup, çalışan sayımızı arttırarak ülkenin istihdamına bir nebze de olsa destek vermeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Ürünlerimizi hem iç pazarda hem de dış pazarda daha da yaygınlaştırmak için uzman çalışanların rol aldığı, ciddi bir pazarlama ekibi kurmayı planlıyoruz. Uzun vadede ise yurtdışındaki iş ortaklarımız ve danışmanlık aldığımız firmalarla görüşmelerimizi sıklaştırarak, balkan ülkelerinin yer aldığı coğrafyada ya da İngiltere de bir üretim tesisi kurmayı hedefliyoruz. 

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Öncelikle zaman ayırıp bizi ziyaret ettiğiniz için size ve Win&ARTProje - ALU&Art Dergileri Ekibine teşekkür ederiz. Bugüne kadar titizlikle ve hassasiyetle yaklaştığımız işimizde bundan sonra da aynı yaklaşımla ilerleyeceğiz. Kalite çıtasını her geçen gün yükselten yeni ürünlerimiz ve kaliteli hizmet anlayışımızla çalışmalarımızı soluksuz sürdüreceğiz. Daha kısa sürede üretim gerçekleştirmek ve tedarikçilerimize teslim etmek de bu çalışmalarımız kapsamında olacak.

Wingar A.Ş will establish a production facility abroad

We talked with Wingar A.Ş Factory Manager Mr. Altan Akın AKDEMİR about the period from the foundation of the company to the present day, their fields of activity and 2021 targets.