Şehitlerimiz tekrar

EDİTORYAL

Kemal Bey resim 2021

 Baharın Gelişiyle Sektörümüze de Bahar Geldi

 
Baharın müjdecisi bugünlerde, yine gündemimizde pandemi var. Pandemi ile birlikte hayatımızdaki kapsama alanını iyice genişleten online buluşmalar, e-ticaret faaliyetleri ve toplantılarla birlikte giderek yükselen dijital dönüşümün izinden gidiyoruz. Baharın gelişiyle birlikte, sektörümüzde de bir bahar havası kendini hissettiriyor.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak yeni sayımızda, pandemiye rağmen 2020 bilançosunda olumlu bir tablo sunmayı başaran firmalarımızın 2021 gündemleri etrafında şekillenen faaliyetlerini sayfalarımıza aktardık. Firmalarımızın geçmişten bu yana geçtikleri çok önemli kilometre taşlarını, Türkiye sınırlarını zorlayarak dünyanın dört bir yanına uzanan örnek başarı hikayelerini sizlerle buluşturduk. Bugünden yarını planlayan hedeflerine, öngörü ve temennilerine haberlerimizde yer verdik.

Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da sivil toplum kuruluşlarının gücünü vurguladık. Onların çok önemli projelerini, sektörel araştırma ve raporlarını, bu vesileyle çok önemli tespit ve öngörülerini haberlerimize taşıdık. 2020’de rekor kıran ihracat faaliyetlerimizin yıla başarıyla başlayan performanslarını, sektörümüzün doğrudan ya da dolaylı olarak alanına giren konularda yaşanan en yeni gelişmeleri işledik. 2021 yılında hız kazanan ihracat faaliyetlerimiz sayesinde dış ticaret açığımız da yılın ilk ayında yüzde 32.8 azalarak 4 milyar 513 milyon dolardan, 3 milyar 34 milyon dolara geriledi. Yılın 2’nci ayında yüzde 9.6’lık artışla ihracatta tüm zamanların şubat rekorunu kırarak, 16 milyar doları geçtik. Bu önemli göstergeden yola çıkarak yılın kalan dönemlerinde ihracat faaliyetlerimizin daha da yükselen bir trend kazanacağını söyleyebiliriz. Kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte ekonomimizde hissedilmeye başlanan bahar havasının tüm Türkiye’yi etkisi altına alacağını şimdiden söylemek mümkün.

Açıklanan Ekonomik Reform Paketi ile atılan adımların meyvelerini vermeye başlamasıyla sektörümüzde oluşan bahar havasının etki alanını daha da genişleteceğine inanıyoruz. Ekonomide bir güvence dönemi içerisindeyiz. Önümüzdeki dönemde atılacak kritik adımları, yeni sayılarımızda sizlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergilerimizin yeni sayılarının dağıtımını; İstanbul Yapı Fuarı’nda, Hardware Fuarı’nda, Samsun İnşaat Fuarı’nda gerçekleştireceğiz. 48. Yurtdışı Özel Sayımızı, Rusya - Moskova’da düzenlenecek olan Mosbuild Fuarı’nda ve Mısır’da düzenlenecek olan Mısır Big 5 Construct Egypt Fuarı’nda katılımcı ve ziyaretçi firmalar ile buluşturacağız.

Kısıtlamaların esnekleştirilmesi ve uzun süren çalışmalar sonucu planlanan Ekonomik Reform paketi aracılığıyla toplumsal ve ekonomik hayatımızda oluşan yeni düzenle birlikte, yaz aylarında içimizi ısıtacak en güzel gelişmeler ve alkışa şayan yeni başarı hikayeleri ile karşınızda olmak dileğiyle…

 

 

 

imza


E - DERGİLER

 

win87kpk           yd48kpk

windeckWindeck Plastik, Ar - Ge’deki Üstün Gücüyle Üretimini Artıracak

Windeck Plastik’ten Mimar Orkun ÇIRACI ile firmanın faaliyetleri, pandemi sürecindeki çalışmaları ve yeni dönem hedefleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

windeck 1

Röportajımıza başlarken sizleri tanıyabilir miyiz?

Mimar Orkun ÇIRACI olarak uzun yıllardır PVC ve alüminyum sektörüne hizmet etmekteyim. Firmamız Windeck Plastik ve Windex Cam balkonun üretim ve satış kanalları ile sektörümüze hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

Firmanızın yapılanması, faaliyetleri ve ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamız, imalat ve satış odaklı olmak üzere iki ayaktan oluşmaktadır. Bu ayaklardan ilki imalattır. Bu imalatlar sırasıyla; PVC pencere ve kapı sistemleri, katlanır cam balkon sistemleri ve çift cam imalatıdır. Bir diğer ayağımız ise satış sistemimizdir. Bu satış sisteminde ürettiğimiz doğramaların ve katlanır cam balkonun satışı ile beraber, alüminyum ve PVC aksesuarları ve alüminyum profil satışını ihtiva etmektedir.

Ürünlerinizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

Ürünlerimizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarımızdan ilki, Ar-Ge ye verdiğimiz öncelikten geçmektedir. Bu öncelik, üründeki ya da imalattaki eksikleri hızlı fark etmemizde ve çözüme kavuşturmamızdaki en büyük yardımcımızdır. Bu sayede daha uyumlu ve ergonomik ürünler imal ederek rekabetimize güç katmaktayız. Bir diğer avantajımız ise yeterli imalat kapasitemiz ve kapasite artırımına imkân sağlayacak olan imalat sahamız ve tesisimizdir. İyi ürün, iyi tesisten geçer mantığı ile kurgulanan imalat sahalarımız, rekabet konusundaki en büyük avantajlarımızdan bir diğeridir. Yeterli ürün gamı, stok sisteminin güçlü olması ve sevkiyat ağının güçlendirilerek yapılandırılması ile muadil firmalardan bir adım önde olduğumuzu bilmekteyiz.

Alüminyum satış mağazanız ve demonte cam balkon hizmetiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Alüminyum satış mağazamız yaklaşık 3 yıldır sektöre hizmet verse de 2020 yılı ile beraber daha iddialı bir duruma gelmiştir. Ürün çeşitliliği, stok yeterliliği ve rekabetçi fiyatlar konusunda tercih edilir noktadadır. Mağaza satışı ve sevkiyat sistemi ile güçlendirdiğimiz alüminyum depomuz, bölgemize ve bayilerimize son hız hizmet vermektedir. Demonte cam balkon konusunda ise iddiamız bir hayli kuvvetlidir. Bu iddiayı güçlendirmek için ciddi Ar-Ge çalışması yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. En iyi kalıp, en iyi çalışma sistemi ve en iyi üretim prosesini kurgulamış durumdayız. Hızlı imalat ve sevkiyat ağı ile önce bölgemizde, sonrada ülke içinde satıcı ve uygulayıcı bayilikler kurarak hakkında söz edilir noktaya gelmiş durumdayız. Windex cam balkon sistemini diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise sistemin üzerinde çok çalışılıyor olması ve müşteri memnuniyetini en ön sırada tutma özelliğidir.

Pandemi dönemindeki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Tüm dünyayı etkisine alan ve böyle bir süreçle daha önce hiç karşılaşmamış nesiller olarak pandemiden biz de firma olarak bir hayli etkilendik. Bu etkilenme, hem ticari hem de beşeri açıdan bir hayli yorucu ve yıpratıcı oldu. Ama bu süreçte daha dikkatli, daha kontrollü çalışmalar yaptık. Çalışma saatleri, çalışma şekilleri ve üretim prosesini yeniden düzenledik. Üretim ve satış kapasitemiz haliyle düştü ama mağduriyet yaratmamak için ek önlemler aldık. Yeni normalleşme sürecinin başlaması ile aynı titizlikte de hızımızı artırdık. Aldığımız tedbirler ve önlemler ile bu süreci; hem insan sağlığı, hem de işleyiş prosesi açısından sorunsuz atlattık.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahsedebilir misiniz?

2020 yılı hedef ve planları haliyle pandemi ve onun önlemleri nedeni ile bir hayli sekteye uğradı. Her firmada olduğu gibi biz de 2020 yılı hedefinde B planını tercih ettik. Bu B planı, öncelikle insan sağlığını koruma üzerineydi. Personelimizi konuyla alakalı eğiterek ve önlemler alarak, ilk 6 aylık dönemi daha kontrollü geçirdik. Yeni normalleşme süreci ile ikinci 6 aylık dilimde imalatımızı arttırarak ilk 6 aydaki açıkları kapatmaya başladık. Özellikle demonte cam balkon imalatındaki kapasiteyi yüzde 40 artırdık. Cam balkon sezonunun açılması ile beraber personel sayımızı arttırarak arz-talep oranını dengeledik. Amacımız 2020 yılını daha çok üretim kapasitesi ile kapatıp, 2021 yılı için sağlam zemin oluşturmaktır.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçten ülke olarak daha güçlenerek çıkacağımız inancı ile Windeck ailesi olarak, bu iyileşme sürecine katacağımız en ufak bir katma değerden sonsuz gurur duyarız. Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak bu süreçte bizlerin yanında olduğunuz, destekleriniz için teşekkür ediyoruz.

Windeck Plastic Is To Increase Its Production Thanks To Its Superior Power In R&D

We interviewed with Architect Orkun ÇIRACI from Windeck Plastic regarding the company’s operations, its activities during the pandemic process, and its goals for the new period.

windeck 2