Şehitlerimiz tekrar

EDİTORYAL

Kemal Bey resim 2021

 Sektörümüz Hizmet Verdiği Alanlarda Yükselişe Geçti

 

Pandemide aşılamanın genişlemesiyle birlikte ekonomimiz de daha iyimser bir tablo sunmaya başladı. Başta ihracat ve üretim olmak üzere tüm ticari faaliyetlerimizde hissedilir ölçüde bir iyileşme yaşanıyor. Sektöre kazandırılan reformlar, geliştirilen yeni uygulama ve düzenlemeler ile sunulan desteklerin etkisiyle sektörümüz de hizmet verdiği alanlardaki yükselişini sürdürüyor.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak yeni sayımızda, Türkiye’nin bundan 20 yıl önce başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi’nin temsilcilerinden biri olan savunma ve havacılık sanayisinde yüksek teknolojinin hâkimiyetini, yerli ve milli üretime geçişin kazanımlarını sayfalarımıza taşıdık. Savunma ve havacılık sektörünün gelişimine yön veren Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un başarı hikayesinin çok önemli kilometre taşlarına projeksiyon tuttuk. Geliştirdiği yüksek teknolojiler ve yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında önemli bir konuma yükselmesini sağlayan savunma ve havacılık sektörlerinde 2020 yılında yaşananları, 2021’de sektörü bekleyen gelişmeleri masaya yatırdık. Ezber bozan değişimleri ortaya koyduk.

Oldukça başarılı bir tablo sunan sektörel araştırma ve raporlar ekseninde ihracat ve üretim faaliyetlerinde ulaşılan son noktayı vurguladık. İMSAD, İKMİB, İDDMİB gibi dernek ve birliklerimizin açıkladığı raporlar ışığında sektörümüzün dinamiklerini yakından takip ettik. Pandemi nedeniyle kısıtlamaların ağırlaştığı bir dönemde elde ettiğimiz üstün başarıların yanına virgül koyduk. Yılın ikinci dönemi için yeşeren umutlarımızla bu başarıların giderek artacağına gönülden inanıyoruz. 

Öte yandan yılın ikinci çeyreğine hızlı bir giriş yapan firmalarımızın yakın ve uzun vadedeki hedeflerini, geliştirdikleri yüksek teknoloji eseri olan ürünlerini, Ar-GE ve inovasyon ile ihracat faaliyetlerini sizlerle buluşturduk. Firmalarımızın kendilerini tanıtma imkânı bulduğu haberlerimizle sektörümüzün tüm alanlarının nabzını tuttuk. Sektörümüzün geleceğine ilişkin öngörü ve beklentilerini sizlere ulaştırmak için bir elçi görevi üstlendik.

Yılın ikinci yarısında, aşılamanın ve alınan tedbirlerin etkisiyle pandeminin etkilerinin azaldığı, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla ticari faaliyetlerin yeni bir boyut kazandığı, fark yaratan başarı hikayelerinin çizildiği bir dönem bizi bekliyor. Bir sonraki sayımızda bu beklentimizi yansıtan gelişmeleri içeren haberlerimizi sizlerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Bu vesile ile geçmiş Ramazan Bayramınızı kutluyor, bayramın sevdiklerinizle birlikte sağlık ve mutluluk dolu günleri hayatınıza kazandırmasını diliyoruz.   

 

 

 

imza


E - DERGİLER

 

win87kpk           yd48kpk

plisseri logo“Markamız Sektördeki Markalara İlham Kaynağı Olmuştur”

Garanti Yapı Sanayi Şirketi bünyesinde pileli sineklik sektörüne hizmet veren Plisseri Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman GÜNEŞ gerçekleştirdiğimiz söyleşide; ürünlerinin gerek ergonomik tasarımlarıyla, gerekse üretim avantajından sağladığı düşük maliyetleriyle sineklik sektörünün lokomotifi konumunda olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

plisseri 63a

Türkiye’deki yatırımlarınıza, faaliyetlerinize ve marka bilinirliğini sağladığınız ürün gruplarınıza değinir misiniz?

Plisseri; ilk olarak 1998 yılında İstanbul’da PVC doğrama ve ısı cam imalatı ile sektördeki yerini almıştır. İlerleyen teknoloji ve talepler üzerine 2003 yılında CNC PVC doğrama üretim sistemine geçmiştir. Kısa bir süre sonra PVC Extruder profil hatlarına da sahip olmuştur. 2005 yılı itibari ile çeşitli bölgelerde konut projelerine başlamış, 2007 yılında sektörde kurumsal firma olma yolunda ilerlemek adına Garanti Yapı Sanayi İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni kurmuştur. 2010 yılına kadar inşaat projelerine devam etmiş, aynı yıl içerisinde inşaat yapı malzemeleri imalatına da başlamıştır.

Garanti Yapı Sanayi Şirketi “Plisseri” markasıyla, ilk olarak 2011 yılında İstanbul’da 1.200 m2’lik fabrikasında pileli sineklik sektörüne adım atmıştır. İlk günden itibaren sektördeki her türlü yenilikte öncü firma konumunda olmuştur. Plisseri; plisse sineklik tülü, plisse perde, aksesuar ve profil imalatının tamamını %100 kendi bünyesinde gerçekleştiren tescilli bir markadır. Dünyada Servo Sistem son teknolojiyle maksimum 350 cm’ye kadar plise sinelik tülü katlama yapabilen tek firmadır. Firma politikası olarak “al-sat” mantığının üzerinde “nasıl üretiriz?”e yoğunlaşan Plisseri; bu politikası sayesinde hammaddelerin sinekliğe dönüşme serüvenindeki her durakta kaliteyi ve saygınlığı yakalayabilen tek firmadır.

Plisseri; “Türkiye’nin Sineklik Fabrikası” olduğunun farkında olarak, üç farklı seri ile yurt içinde ve yurt dışında müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Markanız dünyada ilk ve tek PVC profiller ile üretilen plisse sinekliği üreten bir marka. İlaveten alüminyum profilden de üretim gerçekleştiriyorsunuz. Konuya dair neler söylemek istersiniz?

Plisseri olarak pileli sineklik sektörüne adım attığımızda, fabrika bünyemizde PVC Extruder profil hatlarını barındırıyorduk. İnovasyon merkezli ticaret anlayışımız neticesinde, dünyada ilk ve tek olan PVC profil ile plisse sinekliği ürettik. Sektörde büyük bir etki oluşturan bu yenilikçi ürün, maliyeti düşürmekle birlikte pazarlama kolaylıkları da sağladı. Başlangıçta üretim ve pazar hızına yetişebilmek adına hazır kit şeklinde ürettiğimiz plisse sinekliğe, ufak dokunuşlar yaparak özel ölçü üretim hızını rekabet edilemeyecek seviyeye çektik ve üretici bayilikler vermeye başladık. İlerleyen süreçte tecrübelerimizi, ürünlerimize yenilik olarak yansıttık ve arz-talep esaslı olarak alüminyum profilinden plisse sinekliğin de öncüsü olarak sektöre hizmet etmeye devam ettik.

Markanızın pazardaki başarı grafiğine ve rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınıza vurgu yapar mısınız?

Plisseri olarak her yeni güne bir önceki günden daha güçlü, zinde ve umutlu başlıyoruz. Ticarete sadece kâr odaklı bakmıyoruz. Birlikte ticaret yaptığımız insanlar sadece müşterilerimiz değil, aynı zamanda dostumuzdur. Yani müşteri esaslı değil insan esaslı bir politika izliyoruz. Yenilik ve yerlilik her zaman önceliğimiz olmuştur. Bu anlayış, Plisseri markasının sektördeki en ayırıcı özelliğidir. Her zaman dürüst ve centilmen bir rekabet ağı içerisinde yer aldık ve marka olarak vazgeçilmez esaslarımızın başına bu insani değerleri yerleştirdik.

Plisseri, köşe takozunda ip sabitleme yeniliğini pileli sinekliğe kazandıran ilk ve tescilli firmadır. Bu yeniliği sayesinde üretim hızını artırmış ve diğer yeniliklerinde olduğu gibi sektördeki markalara ilham kaynağı olmuştur. Plisseri; gerek ergonomik tasarımlarıyla, gerekse üretim avantajından sağladığı düşük maliyetleriyle sineklik sektörünün lokomotifi konumundadır.

 

plisseri 63b

Katılmayı planladığınız / katılım sağladığınız fuar organizasyonları söz konusu mu? Fuarların markanıza yansımaları hakkında görüş bildirir misiniz?

Firma olarak 2012 yılından itibaren Tüyap Pencere Fuarı’na katılım sağlamaktayız. Ziyaretçilerimizle samimi bir atmosferi paylaştığımız Tüyap Pencere Fuarı, ulusal ve uluslararası ticaret ağımızın şekillenmesi için önemli kilit taşı niteliğindedir. Bunun dışında firma olarak uluslararası fuarları ziyaretçi sıfatıyla takip ederek, sektördeki yenilikleri ülkemize kazandırıyoruz. Dostlarımızla sözleştiğimiz gibi bu yıl da Tüyap’ta olacağız!

Markanızın gelecekteki vizyonuna vurgu yaparak, 2017-2018 yılı hedef ve projelerinizi, pazarda nasıl bir strateji izleyeceğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Plisseri olarak; kurulduğumuz günden bugüne yerli üretim üzerine yoğunlaşarak dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak üzere çalıştık ve yolumuza bu vizyonla devam ediyoruz. Son birkaç yıldır plise tül üzerine yoğunlaştık ve çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Bu konuda diğer yerli sektör temsilcilerini de mutlu edecek atılımlarımıza ivme kazandırdık. Bu yıl içinde neticelenmesi öngörüsüyle hareket ediyoruz.

Diğer yandan 2017 - 2018 yılında, ergonomik tasarım anlayışımızın yansıması olarak, “Dar Seri Plisse Sineklik”i müşterilerimize sunuyoruz. Dar Seri; profilindeki incelmeyle maliyetleri minimuma indirirken, daha az alana ihtiyaç duyarak stok kolaylığı sağlamaktadır. Sağlamlığı dört kata kadar artırılmış köşe takozlarının, kusursuz çalışma performansının ve alışılmış Plisseri kalitesinin bir araya geldiği bu ürün, sektörde şimdiden heyecan uyandırmış durumda. 

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

2017 yılının ülke ve sektör ekonomisi için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Diğer sineklik markalarının temsilcilerine önümüzdeki sezon için hayırlı kazançlar diliyorum. Son olarak da firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Proje yönetim ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

“Our Trademark became a source of inspiration for the Trademarks in the industry”

Süleyman GÜNEŞ, the Chairman of the Board of Directors of Plisseri serving in the pleated swatter industry under the structure of Garanti Yapı Sanayi Şirketi drew attention to the fact that the company became the locomotive in the industry thanks to the ergonomic design of their products and low costs from production advantages in the conversation we had.