Şehitlerimiz tekrar

EDİTORYAL

Kemal Bey resim 2021

 Baharın Gelişiyle Sektörümüze de Bahar Geldi

 
Baharın müjdecisi bugünlerde, yine gündemimizde pandemi var. Pandemi ile birlikte hayatımızdaki kapsama alanını iyice genişleten online buluşmalar, e-ticaret faaliyetleri ve toplantılarla birlikte giderek yükselen dijital dönüşümün izinden gidiyoruz. Baharın gelişiyle birlikte, sektörümüzde de bir bahar havası kendini hissettiriyor.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak yeni sayımızda, pandemiye rağmen 2020 bilançosunda olumlu bir tablo sunmayı başaran firmalarımızın 2021 gündemleri etrafında şekillenen faaliyetlerini sayfalarımıza aktardık. Firmalarımızın geçmişten bu yana geçtikleri çok önemli kilometre taşlarını, Türkiye sınırlarını zorlayarak dünyanın dört bir yanına uzanan örnek başarı hikayelerini sizlerle buluşturduk. Bugünden yarını planlayan hedeflerine, öngörü ve temennilerine haberlerimizde yer verdik.

Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da sivil toplum kuruluşlarının gücünü vurguladık. Onların çok önemli projelerini, sektörel araştırma ve raporlarını, bu vesileyle çok önemli tespit ve öngörülerini haberlerimize taşıdık. 2020’de rekor kıran ihracat faaliyetlerimizin yıla başarıyla başlayan performanslarını, sektörümüzün doğrudan ya da dolaylı olarak alanına giren konularda yaşanan en yeni gelişmeleri işledik. 2021 yılında hız kazanan ihracat faaliyetlerimiz sayesinde dış ticaret açığımız da yılın ilk ayında yüzde 32.8 azalarak 4 milyar 513 milyon dolardan, 3 milyar 34 milyon dolara geriledi. Yılın 2’nci ayında yüzde 9.6’lık artışla ihracatta tüm zamanların şubat rekorunu kırarak, 16 milyar doları geçtik. Bu önemli göstergeden yola çıkarak yılın kalan dönemlerinde ihracat faaliyetlerimizin daha da yükselen bir trend kazanacağını söyleyebiliriz. Kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte ekonomimizde hissedilmeye başlanan bahar havasının tüm Türkiye’yi etkisi altına alacağını şimdiden söylemek mümkün.

Açıklanan Ekonomik Reform Paketi ile atılan adımların meyvelerini vermeye başlamasıyla sektörümüzde oluşan bahar havasının etki alanını daha da genişleteceğine inanıyoruz. Ekonomide bir güvence dönemi içerisindeyiz. Önümüzdeki dönemde atılacak kritik adımları, yeni sayılarımızda sizlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergilerimizin yeni sayılarının dağıtımını; İstanbul Yapı Fuarı’nda, Hardware Fuarı’nda, Samsun İnşaat Fuarı’nda gerçekleştireceğiz. 48. Yurtdışı Özel Sayımızı, Rusya - Moskova’da düzenlenecek olan Mosbuild Fuarı’nda ve Mısır’da düzenlenecek olan Mısır Big 5 Construct Egypt Fuarı’nda katılımcı ve ziyaretçi firmalar ile buluşturacağız.

Kısıtlamaların esnekleştirilmesi ve uzun süren çalışmalar sonucu planlanan Ekonomik Reform paketi aracılığıyla toplumsal ve ekonomik hayatımızda oluşan yeni düzenle birlikte, yaz aylarında içimizi ısıtacak en güzel gelişmeler ve alkışa şayan yeni başarı hikayeleri ile karşınızda olmak dileğiyle…

 

 

 

imza


E - DERGİLER

 

win87kpk           yd48kpk

plisseri logo“Markamız Sektördeki Markalara İlham Kaynağı Olmuştur”

Garanti Yapı Sanayi Şirketi bünyesinde pileli sineklik sektörüne hizmet veren Plisseri Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman GÜNEŞ gerçekleştirdiğimiz söyleşide; ürünlerinin gerek ergonomik tasarımlarıyla, gerekse üretim avantajından sağladığı düşük maliyetleriyle sineklik sektörünün lokomotifi konumunda olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

plisseri 63a

Türkiye’deki yatırımlarınıza, faaliyetlerinize ve marka bilinirliğini sağladığınız ürün gruplarınıza değinir misiniz?

Plisseri; ilk olarak 1998 yılında İstanbul’da PVC doğrama ve ısı cam imalatı ile sektördeki yerini almıştır. İlerleyen teknoloji ve talepler üzerine 2003 yılında CNC PVC doğrama üretim sistemine geçmiştir. Kısa bir süre sonra PVC Extruder profil hatlarına da sahip olmuştur. 2005 yılı itibari ile çeşitli bölgelerde konut projelerine başlamış, 2007 yılında sektörde kurumsal firma olma yolunda ilerlemek adına Garanti Yapı Sanayi İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni kurmuştur. 2010 yılına kadar inşaat projelerine devam etmiş, aynı yıl içerisinde inşaat yapı malzemeleri imalatına da başlamıştır.

Garanti Yapı Sanayi Şirketi “Plisseri” markasıyla, ilk olarak 2011 yılında İstanbul’da 1.200 m2’lik fabrikasında pileli sineklik sektörüne adım atmıştır. İlk günden itibaren sektördeki her türlü yenilikte öncü firma konumunda olmuştur. Plisseri; plisse sineklik tülü, plisse perde, aksesuar ve profil imalatının tamamını %100 kendi bünyesinde gerçekleştiren tescilli bir markadır. Dünyada Servo Sistem son teknolojiyle maksimum 350 cm’ye kadar plise sinelik tülü katlama yapabilen tek firmadır. Firma politikası olarak “al-sat” mantığının üzerinde “nasıl üretiriz?”e yoğunlaşan Plisseri; bu politikası sayesinde hammaddelerin sinekliğe dönüşme serüvenindeki her durakta kaliteyi ve saygınlığı yakalayabilen tek firmadır.

Plisseri; “Türkiye’nin Sineklik Fabrikası” olduğunun farkında olarak, üç farklı seri ile yurt içinde ve yurt dışında müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Markanız dünyada ilk ve tek PVC profiller ile üretilen plisse sinekliği üreten bir marka. İlaveten alüminyum profilden de üretim gerçekleştiriyorsunuz. Konuya dair neler söylemek istersiniz?

Plisseri olarak pileli sineklik sektörüne adım attığımızda, fabrika bünyemizde PVC Extruder profil hatlarını barındırıyorduk. İnovasyon merkezli ticaret anlayışımız neticesinde, dünyada ilk ve tek olan PVC profil ile plisse sinekliği ürettik. Sektörde büyük bir etki oluşturan bu yenilikçi ürün, maliyeti düşürmekle birlikte pazarlama kolaylıkları da sağladı. Başlangıçta üretim ve pazar hızına yetişebilmek adına hazır kit şeklinde ürettiğimiz plisse sinekliğe, ufak dokunuşlar yaparak özel ölçü üretim hızını rekabet edilemeyecek seviyeye çektik ve üretici bayilikler vermeye başladık. İlerleyen süreçte tecrübelerimizi, ürünlerimize yenilik olarak yansıttık ve arz-talep esaslı olarak alüminyum profilinden plisse sinekliğin de öncüsü olarak sektöre hizmet etmeye devam ettik.

Markanızın pazardaki başarı grafiğine ve rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınıza vurgu yapar mısınız?

Plisseri olarak her yeni güne bir önceki günden daha güçlü, zinde ve umutlu başlıyoruz. Ticarete sadece kâr odaklı bakmıyoruz. Birlikte ticaret yaptığımız insanlar sadece müşterilerimiz değil, aynı zamanda dostumuzdur. Yani müşteri esaslı değil insan esaslı bir politika izliyoruz. Yenilik ve yerlilik her zaman önceliğimiz olmuştur. Bu anlayış, Plisseri markasının sektördeki en ayırıcı özelliğidir. Her zaman dürüst ve centilmen bir rekabet ağı içerisinde yer aldık ve marka olarak vazgeçilmez esaslarımızın başına bu insani değerleri yerleştirdik.

Plisseri, köşe takozunda ip sabitleme yeniliğini pileli sinekliğe kazandıran ilk ve tescilli firmadır. Bu yeniliği sayesinde üretim hızını artırmış ve diğer yeniliklerinde olduğu gibi sektördeki markalara ilham kaynağı olmuştur. Plisseri; gerek ergonomik tasarımlarıyla, gerekse üretim avantajından sağladığı düşük maliyetleriyle sineklik sektörünün lokomotifi konumundadır.

 

plisseri 63b

Katılmayı planladığınız / katılım sağladığınız fuar organizasyonları söz konusu mu? Fuarların markanıza yansımaları hakkında görüş bildirir misiniz?

Firma olarak 2012 yılından itibaren Tüyap Pencere Fuarı’na katılım sağlamaktayız. Ziyaretçilerimizle samimi bir atmosferi paylaştığımız Tüyap Pencere Fuarı, ulusal ve uluslararası ticaret ağımızın şekillenmesi için önemli kilit taşı niteliğindedir. Bunun dışında firma olarak uluslararası fuarları ziyaretçi sıfatıyla takip ederek, sektördeki yenilikleri ülkemize kazandırıyoruz. Dostlarımızla sözleştiğimiz gibi bu yıl da Tüyap’ta olacağız!

Markanızın gelecekteki vizyonuna vurgu yaparak, 2017-2018 yılı hedef ve projelerinizi, pazarda nasıl bir strateji izleyeceğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Plisseri olarak; kurulduğumuz günden bugüne yerli üretim üzerine yoğunlaşarak dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak üzere çalıştık ve yolumuza bu vizyonla devam ediyoruz. Son birkaç yıldır plise tül üzerine yoğunlaştık ve çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Bu konuda diğer yerli sektör temsilcilerini de mutlu edecek atılımlarımıza ivme kazandırdık. Bu yıl içinde neticelenmesi öngörüsüyle hareket ediyoruz.

Diğer yandan 2017 - 2018 yılında, ergonomik tasarım anlayışımızın yansıması olarak, “Dar Seri Plisse Sineklik”i müşterilerimize sunuyoruz. Dar Seri; profilindeki incelmeyle maliyetleri minimuma indirirken, daha az alana ihtiyaç duyarak stok kolaylığı sağlamaktadır. Sağlamlığı dört kata kadar artırılmış köşe takozlarının, kusursuz çalışma performansının ve alışılmış Plisseri kalitesinin bir araya geldiği bu ürün, sektörde şimdiden heyecan uyandırmış durumda. 

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

2017 yılının ülke ve sektör ekonomisi için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Diğer sineklik markalarının temsilcilerine önümüzdeki sezon için hayırlı kazançlar diliyorum. Son olarak da firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Proje yönetim ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

“Our Trademark became a source of inspiration for the Trademarks in the industry”

Süleyman GÜNEŞ, the Chairman of the Board of Directors of Plisseri serving in the pleated swatter industry under the structure of Garanti Yapı Sanayi Şirketi drew attention to the fact that the company became the locomotive in the industry thanks to the ergonomic design of their products and low costs from production advantages in the conversation we had.