Şehitlerimiz tekrar

EDİTORYAL

Kemal Bey resim 2021

 Baharın Gelişiyle Sektörümüze de Bahar Geldi

 
Baharın müjdecisi bugünlerde, yine gündemimizde pandemi var. Pandemi ile birlikte hayatımızdaki kapsama alanını iyice genişleten online buluşmalar, e-ticaret faaliyetleri ve toplantılarla birlikte giderek yükselen dijital dönüşümün izinden gidiyoruz. Baharın gelişiyle birlikte, sektörümüzde de bir bahar havası kendini hissettiriyor.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileri olarak yeni sayımızda, pandemiye rağmen 2020 bilançosunda olumlu bir tablo sunmayı başaran firmalarımızın 2021 gündemleri etrafında şekillenen faaliyetlerini sayfalarımıza aktardık. Firmalarımızın geçmişten bu yana geçtikleri çok önemli kilometre taşlarını, Türkiye sınırlarını zorlayarak dünyanın dört bir yanına uzanan örnek başarı hikayelerini sizlerle buluşturduk. Bugünden yarını planlayan hedeflerine, öngörü ve temennilerine haberlerimizde yer verdik.

Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da sivil toplum kuruluşlarının gücünü vurguladık. Onların çok önemli projelerini, sektörel araştırma ve raporlarını, bu vesileyle çok önemli tespit ve öngörülerini haberlerimize taşıdık. 2020’de rekor kıran ihracat faaliyetlerimizin yıla başarıyla başlayan performanslarını, sektörümüzün doğrudan ya da dolaylı olarak alanına giren konularda yaşanan en yeni gelişmeleri işledik. 2021 yılında hız kazanan ihracat faaliyetlerimiz sayesinde dış ticaret açığımız da yılın ilk ayında yüzde 32.8 azalarak 4 milyar 513 milyon dolardan, 3 milyar 34 milyon dolara geriledi. Yılın 2’nci ayında yüzde 9.6’lık artışla ihracatta tüm zamanların şubat rekorunu kırarak, 16 milyar doları geçtik. Bu önemli göstergeden yola çıkarak yılın kalan dönemlerinde ihracat faaliyetlerimizin daha da yükselen bir trend kazanacağını söyleyebiliriz. Kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte ekonomimizde hissedilmeye başlanan bahar havasının tüm Türkiye’yi etkisi altına alacağını şimdiden söylemek mümkün.

Açıklanan Ekonomik Reform Paketi ile atılan adımların meyvelerini vermeye başlamasıyla sektörümüzde oluşan bahar havasının etki alanını daha da genişleteceğine inanıyoruz. Ekonomide bir güvence dönemi içerisindeyiz. Önümüzdeki dönemde atılacak kritik adımları, yeni sayılarımızda sizlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Win&ARTProje ve ALU&Art Dergilerimizin yeni sayılarının dağıtımını; İstanbul Yapı Fuarı’nda, Hardware Fuarı’nda, Samsun İnşaat Fuarı’nda gerçekleştireceğiz. 48. Yurtdışı Özel Sayımızı, Rusya - Moskova’da düzenlenecek olan Mosbuild Fuarı’nda ve Mısır’da düzenlenecek olan Mısır Big 5 Construct Egypt Fuarı’nda katılımcı ve ziyaretçi firmalar ile buluşturacağız.

Kısıtlamaların esnekleştirilmesi ve uzun süren çalışmalar sonucu planlanan Ekonomik Reform paketi aracılığıyla toplumsal ve ekonomik hayatımızda oluşan yeni düzenle birlikte, yaz aylarında içimizi ısıtacak en güzel gelişmeler ve alkışa şayan yeni başarı hikayeleri ile karşınızda olmak dileğiyle…

 

 

 

imza


E - DERGİLER

 

win87kpk           yd48kpk

sisecam logoTürk Standartları Enstitüsü İle Şişecam Topluluğu Güçlerini Birleştiriyor

Şişecam ve TSE Stratejik İşbirliğiyle Bir İlke İmza Attı.

 

 

 

 

sisecam 61a

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından Şişecam Topluluğu ile milli standardizasyon ve uygunluk değerlendirme  kuruluşu Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasındaki stratejik işbirliğine ilişkin protokol İstanbul’da düzenlenen bir törenle imzalandı.

TSE Başkanı Sebahittin KORKMAZ, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kalite alt yapısının  güçlendirilmesi, sanayi kuruluşları ile bilgi paylaşımının artırılması ve teknik alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi adına Enstitü olarak Şişecam Topluluğu ile birlikte önemli bir adım atıklarını belirterek, “İşbirliği kapsamında, Şişecam’ın standardizasyon çalışmaları içerisinde aktif olarak yer alması ülkemiz cam sanayinin istek ve taleplerinin uluslararası standardizasyon kuruluşlarında layıkıyla karşılık bulması anlamına gelecektir” dedi.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet KIRMAN ise Türk sanayisinin uluslararası rekabetinde anahtar rol oynayan TSE ile yaptıkları geniş kapsamlı işbirliğiyle bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Başta cam  olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde standartların belirlenmesinden, Türkiye dâhil 13 ülkedeki üretim süreçlerimizin denetimine kadar geniş bir yelpazede TSE ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Ülkemizde cam sanayinin temelini atan, dünyada da söz sahibi bir topluluk olarak, bu stratejik işbirliğinin pazardaki tüm oyuncuları markalaşma ve standartlar dâhilinde üretim yapmaya sevk ederek, kalitenin daha da yükselmesini sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Milli standardizasyon ve uygunluk değerlendirme  kuruluşu Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu arasındaki stratejik işbirliğine ilişkin protokol Conrad İstanbul Bosphorus’da düzenlenen bir törenle imzalandı.

TSE Başkanı Sebahittin KORKMAZ, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kalite alt yapısının güçlendirilmesi, sanayi kuruluşları ile bilgi paylaşımının artırılması ve teknik alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi adına Şişecam Topluluğu ile birlikte önemli bir adım atıklarını belirtti. KORKMAZ; “62  yıldır ülkemizde, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarında hizmet veren Enstitümüz, Türk iş dünyasının daha az maliyetle yüksek kaliteli üretim yapmasının, Ar-Ge faaliyetlerini sürdürmesinin, uluslararası  standartların oluşturulmasında etkin rol almasının ve bu standartlara uygun ürün ve hizmet sağlamasının anahtarı konumundadır. Bugüne kadar başta otomotiv sektörü olmak üzere, yapı, kimya, makine

ve daha pek çok sektörde sanayicilerimizle yakın işbirliği içinde çalıştık. Bu çalışmalarımızın Şişecam ile imzaladığımız protokolde olduğu gibi bir yol haritasına bağlanmasının verimlilik ve etkinlik açısından büyük önem taşıdığını düşünüyor, diğer sektörlerimizde faaliyet gösteren işletmelerimizi de TSE ile işbirliğine davet ediyoruz” diye konuştu.

Cam Sanayinin Talepleri Uluslararası Alanda Karşılık Bulacak Şişecam ile gerçekleştirecekleri  işbirliği konularının başında TSE’nin asli görevi olan standardizasyon konusunun geldiğini ifade eden KORKMAZ, şöyle devam etti; “TSE, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), Uluslararası  Elektroteknik Komisyonu  (IEC), Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi’nin (CENELEC) ülkemizdeki tek temsilcisi konumunda olup ISO’ya 1955, IEC’ye 1956,  Avrupa Standardizasyon Kuruluşları CEN ve CENELEC’e ise 2012 yılından bu yana tam üyedir. Bu üyelikler sayesinde TSE; söz konusu kuruluşlar bünyesinde standart hazırlama çalışmalarını yürütmek amacıyla oluşturulan Teknik Komite, Alt Komite ve çalışma gruplarına Ayna Komiteler aracılığı ile katılabilmektedir. Ülkemiz sanayicileri, akademisyenleri ve tüm ilgili taraflar, Ayna Komite çalışmalarına katılabilmekte, standartları, henüz taslak aşamasındayken ülke menfaatleri doğrultusunda şekillendirme imkânı bulabilmektedir. İşbirliği kapsamında Şişecam’ın standardizasyon çalışmaları içerisinde aktif olarak yer alması ülkemiz cam sanayinin istek ve taleplerinin uluslararası standardizasyon  kuruluşlarında layıkıyla karşılık bulması anlamına gelecektir.”

Protokol kapsamında Şişecam ile standardizasyonun  yanı sıra uygunluk değerlendirme, belgelendirme, muayene ve gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi, ortak çalışma alanlarının belirlenmesi, çalışma programlarının oluşturulması ve bunların gerçekleştirilmesi  için adımlar atacaklarını kaydeden KORKMAZ, “Enstitümüz açısından önem taşıyan bir başka işbirliği alanı da eğitim programları düzenlenmesidir. Enstitümüzün görev alanlarında ve tarafların üzerinde mutabık kalacağı alanlarda eğitim programlarını da hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Şişecam Topluluğu 81 Yıllık Birikimini TSE İle Paylaşacak

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet KIRMAN ise Türk sanayisinin uluslararası rekabetinde anahtar rol oynayan TSE ile yaptıkları geniş kapsamlı işbirliğiyle bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, başta cam olmak üzere faaliyet gösterdikleri sektörlerde standartların belirlenmesinden, Topluluğun Türkiye dâhil 13 ülkedeki üretim süreçlerinin denetimine kadar geniş bir yelpazede TSE ile güçlerini birleştirdiklerini kaydetti.

Bu işbirliği kapsamında; iki köklü kurumun ülkemizde kalite alt yapısını daha da güçlendirme hedefiyle standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene ve gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında birlikte çalışacağını ifade eden KIRMAN, “Şişecam Topluluğu olarak 81 yıllık birikimimizi  TSE ile paylaşmanın yolunu açacak olan bu stratejik işbirliği ile aynı zamanda TSE’nin sahip olduğu yetkinliklerden faydalanma imkanına da kavuşacağız. Başta Gebze’deki Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi olmak üzere bünyemizdeki tüm laboratuvarları TSE’nin kullanımına açacağız. Cam sektöründe sahip olduğumuz ‘know-how’ ile TSE’nin bu alandaki standardizasyon faaliyetlerini destekleyeceğiz. Sektörde standartların  kullanımını teşvik etmek amacıyla da TSE ile birlikte çeşitli panel, seminer ve konferanslar düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Şirketler İçin Küresel Ölçekte Var Olabilmenin Tek Yolu

Üretici ve tüketici arasında köprü görevi gören ve uluslararası ticaretin ortak dili haline gelen standartların artık şirketler için küresel ölçekte var olabilmenin tek yolu olduğuna dikkat çeken KIRMAN, şöyle konuştu: “Bugünün zorlu rekabet ortamında ayakta kalabilmek ancak, standartlara uygun, kaliteli mal ve hizmet üretimiyle mümkün. Çay içtiğimiz bardaktan içinde yaşadığımız binalarda, evimizdeki beyaz eşyalardan gıdaların ambalajına ve otomobillerimize kadar her alanda hayatımıza giren cam, şeffaflığı, sürdürülebilirliği  ile vazgeçilmez bir malzeme. Bu denli yaşamımıza kattığımız camın kaliteli üretimi ise büyük önem taşıyor. Standartlara uygun olmayan şekilde üretilen kalitesiz cam, binalarda enerji kaybından, kazalara kadar birçok sorunu beraberinde getirebiliyor.”

Standartların ülke ekonomisi başta olmak üzere hem üreticiye hem de tüketiciye yönelik önemli faydalar sağladığını vurgulayan KIRMAN, “Standartlar üretimde verimliliği ve kaliteyi artırır. Üretim kayıplarını azaltırken maliyetleri düşürür. Tüketici açısından can ve mal güvenliğini sağlayıp yaşam kalitesini artırır. Haksız rekabetin önüne geçerek, tüketiciye doğru fiyatla, kaliteli ürünün sunulmasını sağlar. Ülke ekonomisi açısından da standartlar, kaynakların verimli ve etkin kullanılmasını sağlar. Sanayiyi belirli hedeflere yönelterek, üretimde kalitenin gelişmesini sağlar” diye konuştu.

Üretimde  Topyekûn Bir Kalite Artışını Beraberinde Getirecek

Şişecam Topluluğu’nun dünyada cam ev eşyasında en büyük üçüncü, cam ambalajda en büyük dördüncü ve düzcamda en büyük beşinci üretici olduğunu belirten KIRMAN, şöyle konuştu: “Küresel bir oyuncu olarak, standartlara uyumu kritik öneme haiz bir konu olarak görüyoruz. Çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerimizi yönetmek amacıyla iş yapış şekillerimizi oluştururken, ulusal ve uluslararası kabul görmüş standartları esas alıyoruz. TSE ile imza atacağımız stratejik işbirliğine de bu anlamda büyük önem veriyoruz. Ülkemizde cam sanayinin temelini atan, dünyada da söz sahibi bir topluluk olarak bütünleşik standartlaşma yolu ile cam sektöründe kalitenin daha da yukarı çıkacağına inanıyoruz. Pazardaki tüm oyuncuları markalaşmaya ve standartlar dâhilinde üretim yapmaya sevk edecek olan bu işbirliği topyekûn bir kalite artışını da beraberinde getirecektir. TSE ile gerçekleştirdiğimiz bu geniş kapsamlı işbirliğinin diğer sektörler için de örnek teşkil etmesini arzuluyoruz.”

Şişecam  and TSE Brought in Something New with Their Strategic Collaboration

The protocol relating with the strategic collaboration between Şişecam, being one of the most rooted institutions in Turkey, and Turkish Standards  Institute  (TSE), being  the institution  dealing  with  national  standardisation and compliance evaluations, has been signed with a ceremony that was held in Istanbul.

sisecam 62a