cam sektoruTürkiye Cam Sektörü Katma Değerli İhracatla Büyüyor

Dört milyon tonun üzerinde üretim ve işleme kapasitesiyle dünyanın üretim üssü haline gelen Türkiye cam sektörü, yüksek kaliteli ve katma değerli ihracatla büyüyor. Yeni hedef, yüksek performanslı ürünlerle hem ihracat miktarını hem de birim fiyatı artırmak.

 

 

 

cam sektoru win104a

2020 yılında 1 milyar dolar seviyesinde olan cam ihracatını 2023 yılsonunda yüzde 52 artışla 1,6 milyar doların üzerine çıkardıklarını söyleyen Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Tansu KUMRU, “2023 yılında ihracat birim fiyatımızda yüzde 8 artış kaydettik. Bu durum, katma değerli ürün ihracatımızın arttığının bir göstergesi. Bu yıl da katma değerli ürün ihracatımızı artırmayı, en büyük pazarımız olan Avrupa başta olmak üzere, ABD, Orta Doğu ve Afrika gibi pazarlarda etkimizi genişletmeyi hedefliyoruz. Ayrıca dünyanın cam üretim üssü olarak yeni hedefimiz, yüksek performanslı ürünlerle hem ihracat miktarımızı hem de birim fiyatımızı artırmak,” dedi.

Cam Sektör Çalıştayı’nda Fırsatlar ve Çözüm Önerileri

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) çatısı altında TurkishGlass markasıyla ihracatını artırmak için faaliyetlerini sürdüren Türkiye cam sektörü, Sapanca’da düzenlenen “Cam Sektör Çalıştayı” ile bir araya geldi. Etkinliğin açılışını ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tansu KUMRU gerçekleştirirken, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit ARDIÇ da onur konuğu olarak cam sektörünün ülkemiz için taşıdığı önemi vurgulayan bir konuşma yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren birlik üyesi firmaların katılım gösterdiği çalıştayda, Türkiye cam sektörünün ihracatını artırmak amacıyla sektördeki fırsatlar, zorluklar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

“2023’te İhracat Birim Fiyatında Dolar Bazında Yüzde 8 Artış Yakaladık”

Tüm cam sektörünün son dört yılda yakaladığı ihracat başarısına değinen Tansu KUMRU, “2020 yılında 1 milyar dolar seviyesinde olan ihracatımızı, 2023 yılsonu itibarıyla yüzde 52 artışla 1,6 milyar doların üzerine çıkardık. Aynı dönemde ihracat birim fiyatında dolar bazında yüzde 30’un üzerinde artış yakaladık. Yalnızca 2023 yılını değerlendirdiğimizde ise, birim fiyatında dolar bazında yakaladığımız yüzde 8’lik artış, ihracatımızda katma değerli ürünlerin payının hızla arttığını gösteriyor. Kaldı ki yüzde 79 yerli katma değer oranıyla ülkemizin cari açığının azaltılmasına çok önemli katkılar sağlayan sektörlerden biriyiz,” şeklinde konuştu.

“Yeni Hedef; Çözüm Üretme ve Ar-Ge Üssü Olmak”

Türk üreticilerin camın tüm faaliyet alanlarında var olduğunu söyleyen KUMRU, 4 milyon tonun üzerinde üretim ve işleme kapasitesi, bununla birlikte yüksek ürün kalitesi sayesinde 175 ülkeye ihracat yaparak Türkiye’yi dünyanın cam üretim üssü haline getirdiklerini belirtti. KUMRU yeni hedeflerini, “Başarımızı geleceğe taşımak için teknoloji ve ürün geliştirme, karbon ayak izini azaltma, dijitalleşme ve kapasite artırma odaklı yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Sadece üretim üssü olmakla yetinmiyor, müşteri odaklı anlayışla ihracat pazarlarımızın ihtiyaç duyduğu ürünlere çözüm üretme ve Ar-Ge üssü olmak için de var gücümüzle çalışıyoruz,” sözleriyle ifade etti.

cam sektoru win104b

“ABD, Afrika ve Orta Doğu Pazarlarına Odaklanmalıyız”

İhracat payını artırmak kadar önemli bir konunun da ihracat pazarlarını çeşitlendirmek olduğuna dikkat çeken KUMRU, “İhracatımızın büyük çoğunluğunu yaptığımız Avrupa pazarındaki durgunluktan etkilenmemek için, ABD gibi tüketimin yüksek olduğu pazarlar ile Afrika ve Orta Doğu gibi gelişmekte olan pazarlara odaklanmalıyız. Pandemi döneminde olduğu gibi günümüz itibariyle dünya konjonktüründe yaşanan gelişmeler, ülkeler arasında rekabette değişen dengeler, sektörümüz için yeni kapılar açabiliyor. Sektör olarak ihracat pazarlarındaki tüm fırsatları değerlendirebilecek kapasiteye, deneyime, ürün çeşidine ve hizmet seviyesine sahibiz,” şeklinde konuştu.

cam sektoru win104d

“Haksız Rekabet Yaratan İthalat ile Mücadele Ediyoruz”

Cam sektörünün yakaladığı ivmeyi sürdürebilmesi için yerli üretimin haksız rekabet yaratan ithalata karşı korunmasının hayati önem taşıdığına dikkat çeken KUMRU, “Ülkemizde cam sektörü bu kadar gelişmiş olmasına rağmen, özellikle Çin, İran, Rusya, Mısır ve Bahreyn gibi enerji maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerden ithalat devam ediyor. 2023 yılında ülkemize 1,4 milyar dolar cam ithalatı yapıldı. Cam sektörü olarak haksız rekabet yaratan ithalat ile mücadele edebilmek için Ticaret Bakanlığımız ile çok yakın iş birliği içinde çalışmaya devam ediyoruz. İthalat Genel Müdürlüğümüzün destekleri de bizim için çok kıymetli. Uygulamada olan korunma önlemleri, ilave vergilerin devamı ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeni uygulamaların devreye alınması, sektörümüzün rekabet gücünü kaybetmemesi için kritik önem taşıyor,” dedi.

KUMRU ayrıca, camın üretim maliyeti içinde doğal gaz ve elektriğin çok yüksek bir paya sahip olduğunu hatırlatarak, rekabet gücünün korunması ve ihracatın artması için sektörün enerji maliyetleri konusunda desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Sektör Temsilcileri Hep Birlikte Fikir Geliştirdi

Konuşmaların ardından ÇCSİB Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat GÜRLESEL, “Dünya ve Türkiye Ekonomisi 2024 Öngörüleri ile Cam Sektörüne Etkileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. 100’e yakın sektör temsilcisinin katıldığı çalıştayda, Eğitmen, Yazar ve Konuşmacı Fırat ÇAPKIN’ın moderatörlüğünde fikir geliştirme çalışmaları gerçekleştirildi.

cam sektoru win104c

Powered by OrdaSoft!