2023 Yılı Türkiye Pencere ve Cam Pazarı Raporu

2023 yılında 1,367 milyon adet konut için PVC pencere üretilmiştir. Konut miktarı, eski/yeni konut, konut dışı ortak alanlar, tipik konuta indirgenerek hesaplanmıştır.

kpmg 12023 Son Çeyreğinde Türkiye’de Konut Satışları Düşüş Trendine Devam Etti

KPMG Türkiye’nin ülkemizde inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin 2023 yılı 4. çeyrek durumunu ortaya koyan raporuna göre; 2023 son çeyreğinde Türkiye’de konut satışları toplamda 326 bin adet seviyesine gerileyerek düşüş trendini sürdürdü. 2024 ve sonrası için Türkiye inşaat sektörü reel büyümesinin ise yüzde 3,5-4,1 aralığında olması öngörülüyor.

cam sektoruTürkiye Cam Sektörü Katma Değerli İhracatla Büyüyor

Dört milyon tonun üzerinde üretim ve işleme kapasitesiyle dünyanın üretim üssü haline gelen Türkiye cam sektörü, yüksek kaliteli ve katma değerli ihracatla büyüyor. Yeni hedef, yüksek performanslı ürünlerle hem ihracat miktarını hem de birim fiyatı artırmak.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Üretimi İkinci Çeyrekte Yüzde 2,1 Arttı

Türkiye İMSAD’ın hazırladığı Aylık Sektör Raporu’nun eylül sonuçlarına göre, yılın 2. çeyreğinde üretim yüzde 2,1 oranında arttı. Temmuzda ise geçen yılın aynı ayına göre üretim yüzde 7,3 geriledi.

TMB, Üçüncü Çeyreğe İlişkin Sektör Raporunu Yayınlandı

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) İnşaat Sektörü Analizi Raporu, Covid-19 salgınının etkilerinin azaldığı ve yükselen petrol fiyatlarının da destekleyici rol oynadığı 2021 yılındaki performansıyla küresel inşaat pazarında dünya 2.’liğini geri alan

İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi Eylülde 0,97 Puan Geriledi

Türkiye İMSAD’ın hazırladığı İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, eylülde sınırlı ölçüde geriledi. Yüksek sezon devam etmesine rağmen geçen ay görülen durağanlık eylülde daha fazla hissedildi.

Lider Kimya Sektörünün İhracatı Ağustosta Yüzde 44 Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı ağustosta geçen yılın aynı döneme göre yüzde 13,1 artışla 21,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ağustosta en çok ihracat yapan sektör kimya ise 2,9 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdi. Ülke ihracatından yüzde 13,8 pay alan sektörün ihracatı geçen yıla göre yüzde 44 arttı.

PÜKAD, 2021 Yılı Türkiye Pencere ve Cam Pazarı Raporu’nu Yayınladı

PÜKAD, Tük pencere ve cam pazarına projeksiyon tuttuğu 2021 Yılı Türkiye Pencere ve Cam Pazarı Raporu’nda PVC pencereler ve pencerelerde kullanılan cam ve aksesuarlarla ilgili rakamsal bilgilere projeksiyon tuttu.

Şubatta İhracatını En Çok Artıran Sektör Kimya Oldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün şubat ayı ihracatı 2,4 milyar dolar oldu. Sektörün ihracatı, geçen yıl şubat ayına göre yüzde 43,97 arttı. İki aylık ihracat ise yüzde 37,26 artışla 4,5 milyar doları aştı.

rapor konutKonut Satışları 2021’de 1 Milyon 500 Bin Sınırına Dayandı

Türkiye genelinde 2021 yılında 1 milyon 491 bin 856 konut satıldı. Konut satışlarında İstanbul en yüksek paya sahip oldu.

bae 75BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

ÜLKE EKONOMİSİNE GENEL BAKIŞ

 

 

Bulgaristan logoSofya Ticaret Bașmüșaviri Emrah SAZAK, BALKANTÜRKSİAD Heyetini Ticaret Müșavirliğinde Ağırladı

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat TUNAKAN önderliğinde bir heyet Sofya Ticaret Müşavirliği’nde Ticaret Başmüşaviri Emrah SAZAK ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme esnasında iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra Bulgaristan’ın Türkiye için AB’ye giriş noktasında sunduğu lojistik avantajlar değerlendirildi.

 

Bulgaristan Merkez Bankası Ekim İtibariyle Ödemeler Bilançosu Verilerini Açıkladı

Bulgaristan Merkez Bankası verilerine göre Ekim 2017’de ülkenin cari ve sermaye hesaplarında 185,6 milyon euro büyüklüğünde bir fazla oluştu. Bir yıl önce söz konusu fazla 13,7

milyon euroydu. Ocak-Ekim 2017 döneminde cari ve sermaye hesaplarında 3058,7 milyon euro (GSYİH’nın % 6’sı kadar) büyüklüğünde bir fazla meydana geldi. Önceki yılın aynı

döneminde meydana gelen fazla 3682,7 milyon euro (GSYİH’nın / 7,7’si kadar) olarak gerçekleşti. Ekim 2017’de cari hesapta 146,1 milyon euro fazla oluştu.

filistin logoFİLİSTİN

Ortadoğu bölgesinde İsrail’in doğusunda, Ürdün’ün batısında ve Lübnan’ın güneyinde yer alan, ayrıca İsrail’in güneyinde bulunan Gazze Şeridi’ni de içeren Filistin topraklarında % 83 Filistinli Arap, % 17 Yahudi nüfusu bulunuyor.

 

iran 65Yeni Rota İran Pazarı

İran’ın üzerindeki ambargoların kalkması ve gerçekleştirilen seçimlerin ciddi bir değişimin habercisi olması, birçok dünya ülkesinin gözünü ülke pazarına dikmesine etken oldu. İç politikadaki özgürleşmeyle birlikte, Türk Firmalarının İran pazarına yaptığı yatırımlar da artacak.

 

yangin logoYapılarda Yangın Güvenliği

Plastikler, dayanıklı borular ve doğramalardan en yeni yalıtım çözümlerine birçok yapı ve inşaat uygulamasında yaygın şekilde kullanılıyor. Yangın güvenliği, plastik sektöründe önemli bir amaç ve ürün tasarımı ile üretiminin ayrılmaz bir parçası olmuştur ve olmaya devam edecektir.

 

iran logo

Türkiye ile İran Dış Ticareti

İran, Bakanlığımız tarafından 2014-2015 döneminde Hedef Ülkelerinden birisi olarak belirlenmiştir.  2012  yılında  Türkiye’nin İran’a  ihracatında önem  arz  eden başlıca ürün grupları;  altın, çelik profil, lif levha,  otomotiv yan sanayi ürünleri, sentetik iplik, cam  mutfak  eşyası, mobilya  ve beyaz eşya başta olmak  üzere çok  çeşitli  sanayi ürünleri sayılabilir.

Powered by OrdaSoft!