Bulgaristan logoSofya Ticaret Bașmüșaviri Emrah SAZAK, BALKANTÜRKSİAD Heyetini Ticaret Müșavirliğinde Ağırladı

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat TUNAKAN önderliğinde bir heyet Sofya Ticaret Müşavirliği’nde Ticaret Başmüşaviri Emrah SAZAK ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme esnasında iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra Bulgaristan’ın Türkiye için AB’ye giriş noktasında sunduğu lojistik avantajlar değerlendirildi.

 

 

 

Bulgaristan 1

Başkan TUNAKAN, Derneklerinin Türkiye’deki devlet kurumlarının da desteği ile Balkanlar’da bir Ticaret Merkezi kurma çalışmaları olduğundan söz etti. Sofya Ticaret Başmüşaviri Emrah SAZAK ise Türkiye’ye yakınlığı, AB üyeliği ve bölgede en düşük iş yapma maliyetleri nedeniyle bahse konu Ticaret Merkezinin adresi olarak Bulgaristan’ı önerdi. BALKANTÜRKSİAD heyeti Bulgaristan’da T.C. Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan ULUSOY, ülkenin Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır MANOLEV ve Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsvetan SİMEONOV ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bulgaristan ziyaretlerini gayet verimli bulan Yönetim Kurulu Başkanı Berat TUNAKAN, Balkanlar’daki faaliyetlerine devam edeceklerini ve bu şekilde Türkiye ile olan ekonomik bağların daha da güçleneceğine inandığını ifade etti. Bulgaristan Hükümeti, 2018 Bütçesini 39,3 milyar leva olarak onayladı.

Bulgaristan Hükümeti, 2018 Bütçesini 39,3 Milyar Leva Olarak Onayladı

Ekonomik büyüme ve emek piyasasının canlanması birkaç yıldır bütçe gelirlerini olumdu etkiledi. Bunun sonucunda hükümet 2018 yılı bütçesinin 39,3 milyar leva olmasına karar verdi. Bu rakam, 2017 bütçe rakamlarını 4,5 milyar leva aşıyor. Bütçe artışının öğretmenlerin, silahlı kuvvetler personelinin, polisin ve diğer kamu çalışanlarının çalışma ücretlerinin artırılması, sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarının artırılması, AB fonlarından finansman alan ve 2017’de yapımı planlanan, ancak 2018’e aktarılan bazı altyapı projelerinin gerçekleştirilmesi için kullanılması öngörülüyor.

 

Bulgaristan 2

Bulgaristan Ekonomi Bakanı, Alcomet, Cambro Ozay ve Enpay Transformer Components’ın 2017’de En Büyük 10 Yatırımcı Arasında Olduklarını Açıkladı

BTA’ya verdiği demeçte Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil KARANİKOLOV, 2017 ve 2018’de ekonomik büyümenin daha da hızlanarak % 4’ü aşmasını beklediğini dile getirdi. KARANİKOLOV, ön verilere dayanarak, 2017’nin ilk dokuz ayında ülkeye 744,2 milyon euro doğrudan yabancı yatırım yapıldığını açıkladı. Bakan, Yatırım Teşviki Yasası çerçevesinde toplam 275,23 milyon leva (140,72 milyon euro) değerindeki 24 yatırım projesine sertifika verildiğini ifade etti. Söz konusu projelerin 4782 kişilik istihdam yaratması öngörülüyor. Sertifika almış projelerin on ikisi ileri teknoloji alanındadır. Bakan KARANİKOLOV, Bulgaristan iştiraki Avrupa’daki en büyük outsourcing yatırımı olan oto sensör üreticisi ABD merkezli Sensata Technologies’in bir projesi ile Avrupa’da en büyük uçak bakım tesisini Bulgaristan’da açan Alman Lufthansa Technik’in bir projesinin 2017’nin en büyük yatırımları olduğunu söyledi. KARANİKOLOV, Japon oto yedek parça üreticisi Yazaki’nin Bulgaristan’da üçüncü kez faaliyetini genişletme projesine dikkatleri çekti ve bu projenin 3150 kişiye istihdam sağlayacağını vurguladı. Bakana göre diğer kayda değer yatırımlar her biri 40 milyon levayı aşan sağlık alanında Capital Health ve gıda sektöründe Oliva’nın yatırımlarıdır. Ekonomi Bakanı, 2017 yılında Bulgaristan ekonomisinde en büyük 10 yatırımcı arasında yer alan diğer firmaların Alcomet, Cambro Ozay, Baumit ve Enpay Transformer Components’ın olduğuna işaret etti.

Powered by OrdaSoft!