ersoy cakir mimarlikErsoy Çakır Mimarlık Ltd. Şti. Geleceğe Umutla Bakıyor

“Müşterimize değer katmak ‘’amacımız’, dünya standartlarına uygun, rekabetçi iş/ürün tasarımı en büyük ‘’dedefimiz’, cephe kabuğunun mimari ile kusursuz bileşimi ‘’hayalimiz’’dir” diyen Ersoy Çakır Mimarlık Ltd. Şti. CEO’su Ersoy ÇAKIR İle röportaj gerçekleştirdik.

 

ersoy cakir 81a

Röportajımıza başlarken bize kendinizden ve sektöre verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

YTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. İşletme Yönetimi MBA programını başarı ile tamamladım. Marka Stratejileri üzerine çalışmalar yaptım. İngiltere Bath Üniversitesi’nde; Giydirme Cephe Tasarım ve Konstüksiyon, Giydirme Cephelerde Yangın Performansı, Strüktürel Performans: Yüklemeler, Strüktürel Kontrol ve Eurocode konularında eğitim aldım. 2015 yılında İTÜ’den Cephe Sistemleri Uzmanlığı eğitimi aldım. İTÜ tarafından düzenlenen “Cephe Sistemleri: Performans, Standart ve Şartname Uzmanlık Sertifika Programı” ında 3 yıl sektörel eğitmen olarak görev aldım. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde “Mimari Uygulamalarda Alüminyum ve Gelecekteki Yeri’’, Kırklareli Üniversitesi’nde “Geleceğin Cephe sistemleri’’ üzerine seminer verdim. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Cephe sistemleri üzerine misafir eğitmen olarak eğitim verdim. Fikri ve Sınai haklar mahkemesinde sektörel bilirkişilik görevlerinde bulundum. PÜKAB derneğinde teknik komitede hizmet verdim. Şu an PÜKAB Yönetim Kurulu üyesiyim. Yayımlanmış yazı ve makalelerim var. Bazıları; Giydirme Cepheler ısı Hesabı (2015), Giydirme Cephe ve Yoğuşma & Nem Kontrolü (2015), Giydirme Cephelerde Gün Işığı Performansı (2015), Mimari’de Çift Cepheler (2014), Movable Solar Shading Systems (2014), Pencereler (2014), Bloom Solar Shading (2014), Liquid Façade (2014), Cam Panellerde Radyasyon etkileşimi (2014), Akıllı Cephe Sistemleri (2014), Vertical Gargen Facade Systems (2013), Giydirme Cephe Sistemleri Sınıflandırma Kriterleri (2013), Matrix Façade (2013), Thermometric Façade (2013), Clasification of Facade Systems (2013), Facade Systems Performance Criteria (2013), Giydirme Cephelerde Enerji verimi (2013), Mimarlıkta Alüminyum Pencere, Kapı ve Perde Duvar Sistemleri (2013), Perde Duvar Sistemleri ve Tarifler (2013), Mimari Cephelerde Alüminyum Kompozit Panel Kullanım Kriterleri (2007)…

USA, Avrupa, Türkiye ve çevresi, Ortadoğu bölgelerine 100’ün üzerinde “Cephe ve Doğrama Sistemi Tasarımı’’ yaptım. Prestijli projelerde “Mimari Cephe Kabuğu Danışmanlığı’’ hizmetleri sunuyorum.

Firmanızın faaliyetleri ve sektöre sunduğu hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

25 yıllık sektörel tecrübemizle “Mimari Doğrama ve Cephe Sistemi Tasarımı’’, “Projelendirme Hizmeti’’, “Mimari Cephe Kabuğu Danışmanlık Hizmetleri’’, ‘‘Cephe Sistemi Danışmanlığı’’ ve “Teknik Danışmanlık’’ hizmeti vermekteyiz.

Hizmet sunduğumuz müşteri gruplarımız; Sistem evleri, Ar-Ge Merkezleri, Profil üreticisi fabrikalar, İnşaat Firmaları, Yatırımcılar, Mimarlar ve Cephe Uygulama firmalarıdır.

Müşteri gruplarımıza sunduğumuz hizmetler;

-           Mimari Cephe ve Doğrama sistemi tasarımı,

-           Projelere yönelik Custom Design tasarımları,

-           Teknik Danışmanlık,

-           Ar-Ge ve Ür-Ge merkezi danışmanlık hizmetleri,

-           Ürün geliştirme,

-           Performans hesapları (termal, akustik, statik, vs..)

-           Mimari Cephe kabuğu projelerine yönelik olarak;

•          Yapı kabuğu tasarımlarının geliştirilmesi, konsept projelerinin oluşturulması ve raporlanması,

•          Parametrelerin oluşturulması,

•          Uygun sistemlerin belirlenmesi,

•          Prensip detaylarının oluşturulması ve ihale dosyası ve teknik        şartnamenin hazırlanması,

•          Tekliflerin teknik çerçevede değerlendirilmesi,

•          Proje ve detaylarının kontrolü,

•          İmalat Kontrolü,

•          Uygulama kontrolü,

•          Laboratuvar testleri kontrolü,

•          Saha testleri kontrolü,

•          Yapım metotlarının kontrolü,

•          Kalite Kontrol,

•          Cephe kabuğu sorunlarının kontrolü ve raporlanması, şeklinde sıralanabilir.

ersoy cakir 81b

2019 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz?

Ülkemiz açısından ekonomik olarak zor bir dönemden geçirdik. Bu dönemi doğru yönetsel stratejiyle sağlıklı bir büyüme ile tamamladık.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2020 yılında sektörümüzün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında içinde bulunduğumuz döneme göre daha da hareketleneceğini düşünüyorum. Gerek “Mimari Cephe ve Doğrama Sistemi Tasarımı’’ konusunda, gerekse “Mimari Cephe Kabuğu Danışmanlık Hizmetleri’’ konusunda çok başarılı projelere imza atacağımızı düşünüyoruz. Alt yapımız, kalitemiz ve tecrübemizle %100 müşteri memnuniyeti sağlayacağımız konusunda iddialıyız.

PÜKAB’ın yeni yönetim kurulunda yer aldınız. Öncelikle sizi tebrik ediyoruz. Dernek çalışmaların hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle bizden önce hizmet vermiş değerli Yönetim Kurulu üyelerine tek tek teşekkür etmek isterim. Hepsi derneğimizin gelişmesi ve büyümesi için çok büyük çabalar sarf etmişler, başarıları sonuçlar ortaya koymuşlardır.

2 yıldır PÜKAB üyesi olarak teknik komitede görev yapmaktayım. 25 yıllık sektörel ve teknik tecrübemle kurumumuza ve sektörümüze hizmet etmeyi hedeflemekteyim. Aynı zamanda GALSİAD üyesiyim.

Bu seçimde güçlü bir kadro ile yönetim kurulu görevini devraldık. Her bir yönetim kurulu üyemiz konusunda tecrübeli, STK’larda daha önce kritik pozisyonlarda görev yapmış/yapmakta olan değerli üyelerden oluşmaktadır. Amacımız PÜKAB ailesini genişletmek ve birlikteliğimizi maksimize etmektir.

Sektörümüzü her anlamda kucaklayan, besleyen, ileriye götüren politikalar geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Müşterimize değer katmak “amacımız’’; dünya standartlarına uygun, rekabetçi iş/ürün tasarımı en büyük “hedefimiz’’; cephe kabuğunun mimari ile kusursuz bileşimi “hayalimiz’’ dir.

Ersoy Çakır Architecture Looks To The Future With Hope

Our ‘’Aim’’ is to add value to our customer; competitive business / product design, in line with world standards, is our biggest ‘’Goal’’; the perfect combination of the facade cover with architecture is our ‘’Dream.’’ We conducted an interview with Ersoy ÇAKIR, CEO of Ersoy Çakır Architecture.

 

ersoy cakir 81c

Powered by OrdaSoft!