firat plastik“Nijerya’da Türk Malı İmajı Oluştu”

“Türk işadamları olarak Afrika pazarında kaliteli ürün, kaliteli üretim sloganı ile hareket etmemiz gerekmektedir” diyen Fıratpen Nijerya bayisi Sezgin Interior firmasının yetkilisi Mustafa SEZGİN Bey’i fabrikasında ziyaret eden Nijerya Temsilcimiz Mehmet KASAP, Musfata SEZGİN ile Nijerya ekonomisi ve sektörümüz ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdi.

 

 

firatpen 72a

Sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle hoş geldiniz. Win&ArtProje ve Alu&Art Dergileri olarak Nijerya’da bile sektörümüzü takip ediyor olmanız mutluluk verici. Adım Mustafa SEZGİN. Fıratpen Nijerya bayisiyim. 1987 yılında İstanbul’da doğdum. Erzincanlıyım. İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası Ticaret mezunuyum. 3 seneyi aşkın bir süredir Nijerya’da PVC işi yapıyorum.

Nijerya ekonomisinin temel dinamiklerine vurgu yapar mısınız?

Nijerya ekonomisi daha çok petrol ihracatına bağlı. Son birkaç senedir petrol fiyatlarındaki düşüş, ekonomiyi olumsuz etkilese de son zamanlardaki artış piyasalarda tekrar bir canlanma yarattı. Özellikle inşaat sektörü bundan en çok faydalanan sektör olmuştur.

Nijerya’ya yatırım yapan iş dünyasının önemsediği şartlar nelerdir?

Nijerya’nın nüfus açısından kalabalık oluşu, üretimde ciddi boşlukların oluşmasına neden olmuştur. Bu anlamada üretim açısından cazip bir ülke konumundadır. Ayrıca Nijerya pazarı, yeni teknolojilere açık bir pazardır.

Nijerya’da inşaat sektörü hız kazanmaktadır. Türk inşaat firmalarının bu sektördeki payı nedir?

Nijerya Türk işadamlarının son zamanlarda ilgisini çekmeye başlamış olsa da diğer ülkelere oranla bir hayli geridedir. Bu farkı kapatmak amacıyla devlet büyüklerimizin desteği arttı. Kısa zamanda bölgede istediğimiz pazar payına ulaşacağımıza inanıyorum.

Dergilerimizin içeriğini oluşturan PVC, alüminyum ürün gruplarına yönelik yapı sektörü ile ilgili neler söylemek istersiniz? Türk firmalarının sektördeki payını değerlendirir misiniz?

Nijerya’da PVC sektörü yeni yeni tanınmaya başladı. Sektör, düşük kaliteli, ucuz alüminyum ve PVC ile Çinlilerin elinde olsa da bayisi olduğum Fıratpen’in üretimini yaptığı ANDES serisi piyasada rekabet gücümüzü arttırdı. Bu anlamada Fıratpen ailesine ayrıca müteşekkirim.

Nijerya’ya yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına neler söylemek istersiniz?

Nijerya 200 milyonluk nüfusu ve buna bağlı konut açığı yüzünden sektörün yakın zamanda yükselen değeri olacak diye düşünüyorum. Bu açıdan değerli işadamlarımızın, şimdiden sabırla planlama yaparak, markette istediği pazar payına ulaşabileceğinden şüphem yok. Bu sayede ülke ekonomisine de katkımız olacaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir konu söz konusu mu?

Ülkemizin ekonomisinin ihracata dayalı olduğu kesin. Bakir pazar diyebileceğimiz Afrika pazarında ciddi bir şekilde var olmanın, ülkemizin ekonomisine de çok ciddi bir katkısı olacak. Bu amaçla Türk malı imajını olumlu yönde arttırmak elzemdir. Türk işadamları olarak Afrika pazarında kaliteli ürün, kaliteli üretim sloganı ile hareket etmemiz gerekmektedir. Son zamanlarda devletimiz burada ciddi bir desteğe ve tanıtıma başladı. Buna bağlı olarak insanlarda, Türk malı imajı oluştu.

Son olarak yapmış olduğu destek ve katkılarından dolayı Fıratpen ailesine teşekkür ederim. Siz Win&ArtProje ve Alu&Art Dergileri ailesine de burada sesimiz olmanızdan dolayı ayrıca teşekkür ederim.

“The Image of Made in Turkey has Developed in Nigeria”

Mehmet Kasap being our Representative in Nigeria who visited the authorized person of the company of Sezgin Interior being the Nigeria Vendor of  Fıratpen who stated “We, as Turkish businessmen should act with the slogan ‘quality product, quality production’ in market of Africa” in his factory, realized an interview on Nigerian economy and our sector.

firatpen 72b

Powered by OrdaSoft!