Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun KÜÇÜKOĞLU:“Çevre Dostu Enerji Verimli Binalar Gelecekte Ülkelerin En Önemli Gündemi Olacak”

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun KÜÇÜKOĞLU, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Gelecekte çevre dostu, enerji verimli, sürdürülebilir binalar, ülkelerin en önemli gündemi olacak. Ülkemizde tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 31 gibi büyük bir kısmı binalarda kullanılıyor. Oysa binalarda enerji verimliliğini artırıp, enerji ithalatını ve sera gazı salımını azaltarak, ekonomiye ve çevreye katkı sağlayabiliriz” dedi.

 

imsad s68b

Açıklamasında çevre dostu yapılar inşa ederek, konutlarda enerji verimliliğinin artırılmasının çok önemli olduğunun altını çizen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun KÜÇÜKOĞLU, şöyle konuştu:

“Türkiye enerjide büyük oranda dışa bağımlı. Toplam enerji tüketiminin sadece yüzde 25’i yerli kaynaklardan, yüzde 75’i doğalgaz, petrol gibi ithalata dayalı fosil yakıtlardan karşılanıyor. Ülkemizde tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 31’i ise binalarda kullanılıyor. Oysa binalarda enerji verimliliği ile enerji ithalatında yüzde 20 tasarruf sağlayabiliriz.”

Sera Gazı Emisyonuna Dikkat!

Atmosferdeki sera gazı salımının kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan KÜÇÜKOĞLU, “Ülkemizin sera gazı emisyonlarının düşürülmesi, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve istikrar için oldukça önemli. Küresel sera gazı emisyon kaynaklarının yüzde 75’i enerji eldesi, sanayi, ulaşım, ısıtma-soğutma ve binalar nedeniyle oluşuyor. Enerji verimliliği sadece enerji maliyetini düşürmekle kalmayacak, daha büyük tehdit olan sera gazı emisyonlarını da düşürecek. Enerji üretiminden enerji tüketimine 2023 Vizyonu ile belirlenen yüzde 20 enerji tasarrufu, yüzde 38,8 yenilenebilir enerji, yüzde 20 sera gazı emisyon düşürülmesi hedefleri, sanayicilerimizin üretimleri ve ürünleri ile daha hızlı gerçekleşebilecektir” diye belirtti.

 imsad s68a

Dünyada Yeşil Bina ve Sürdürülebilir Malzemelerin Kullanımı Artıyor

Kaynakların akılcı ve etkin kullanılmasının günümüzde daha önemli hale geldiğini vurgulayan KÜÇÜKOĞLU, şunları söyledi:

“Dünyada sadece son 30 yılda ormanların 5’te 1’i yok oldu. Çevreyi korumaya yönelik tedbirler, ekolojik dengeyi koruyarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmemizde önemli rol oynayacaktır. Tüm dünyada yeşil bina ve sürdürülebilir malzemelerin kullanımına yönelik talep artıyor. Çevre dostu binalar ve akıllı kentlerin planlandığı bir süreçte inşaat malzemesi sanayisinin sorumluluğu daha da artıyor. Gelecek nesillere daha temiz ve daha sağlıklı bir çevre bırakmak adına sürdürülebilir yapılara odaklanmalı, bunun için de çevre dostu malzemeler geliştirmeye öncelik vermeliyiz. Türkiye inşaat malzemesi sanayicileri olarak, başta ülkemizdeki sürdürülebilir malzeme ihtiyacının karşılanması için inovatif ürünler geliştirmeye devam etmemiz çok önemli.”

Powered by OrdaSoft!