Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul, 1-4 Nisan 2021’de Sektör Temsilcilerini İstanbul’da Buluşturacak

Yapı malzemeleri temsilcilerini de kapsayan inşaat sektörünün uluslararası iş birliği platformu Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul, 1-4 Nisan 2021’de 43’üncü kez kapılarını açacak.

 

Belirlenen yeni tarihi ile 1-4 Nisan 2021’de kapılarını açmaya hazırlanan Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul, 43 yıldır sektöre katkı sunmaya, sektörün uluslararası rekabetçiliğinin geliştirilmesine imkân sunuyor. Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörleri olan turizm, demiryolu, kozmetik, gıda ve inşaat sektörlerinde gerçekleştirdiği fuarlar ile Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası ekonomide güçlü bir aktör olmasına katkı sunan Hyve Group’un düzenlediği Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul, sektörün dünyadaki en büyük 5 fuarı arasında yer alıyor. Yerel oyuncuların yeni küresel iş birlikleri kurması için uluslararası bir platform olma sorumluluğunu güçlü bir şekilde yerine getiriyor.

Hedef, Sürdürülebilir Büyümeye Katkı Sunmak

Fuarın küresel konumlandırmasının sağladığı avantajın özellikle bu dönemde çok önemli olduğunu hatırlatan Hyve Group Yapı Fuarı Direktörü Banu KESKİN, yapı sektörünün ihtiyacının sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme olduğunu vurguladı. “TurkeyBuild’in hedefi, sektörün sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme yakalamasına zemin hazırlamaktır. Bu hedef doğrultusunda sektörümüzün tüm dünyadaki markalaşmasını güçlendirmek ve yenilikçi iş yapma biçimlerinde öncü rolünü desteklemek adına katkılarımız artarak devam edecek” diyen KESKİN, TurkeyBuild’in bu hedefe giden yoldaki en önemli sektörel ve uluslararası 5 platform arasında yer aldığını hatırlattı. Sektörde iç pazarda kentsel dönüşümün de katkı sunduğu bir hareketlenmenin başladığını belirten KESKİN, dış pazarda ise özellikle Avrupa Birliği ve İngiltere’de fırsatlar olduğunu paylaştı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat’ın Mayıs 2020’de, Nisan 2020’ye göre Avrupa Birliği sınırlarında inşaat üretiminin yüzde 21,2 arttığını açıkladığına işaret eden KESKİN, İngiltere’nin önümüzdeki dönemde altyapı yatırımlarını hızlandırmayı planladığını belirtti. Avrupa merkezli dış pazar fırsatlarının da sektörün toparlanmasına katkı sunabileceğini sözlerine ekledi.

yapi fuari 2021

 

GÜRLESEL: “İktisadi Faaliyetler Başladı”

2020’nin ikinci yarısında küresel ekonomide toparlanma beklentisine rağmen, yıl genelinde dünya ekonomisinde yüzde 5 ila 6’lık bir daralma beklendiğini hatırlatan Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat GÜRLESEL, “Yılın ilk yarısında küresel inşaat sektöründe daralmanın 7-8 bandında olduğu görülüyor. 2020’nin ikinci yarısında ise sektörde kademeli bir toparlanma bekleniyor. Toparlanmaya rağmen 2019 faaliyet seviyesine ancak 2021’in son çeyreğinde ulaşılması öngörülüyor” sözleriyle 2020’de iktisadi faaliyetlerin, henüz başladığını vurguladı. GÜRLESEL; inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ikinci çeyrekte yüzde 20 daraldığını, ihracatta da yüzde 21 küçüldüğünü hatırlatırken, sektörün daralmasının 2020 yılının geneline yayılacağını belirtti.

Ekonomiye Can Suyu: İkinci Kentsel Dönüşüm Dönemi

Tüm süreçlere rağmen inşaat malzemeleri dahil sektörün, 200’ü aşkın alt sektörü desteklediğini, sektördeki hareketliliğin tüm Türkiye’ye yansıyacağını hatırlatan Hyve Group Bölge Direktörü Kemal ÜLGEN, “KONUTDER rakamları bugüne kadar sadece İstanbul’da 300 bin konutun ya dönüştürüldüğünü ve depreme dayanıklı hale getirildiğini, ya da dönüşüm aşamasında olduğunu gösteriyor. Sadece İstanbul’da değil, Bursa’dan Rize’ye, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki illerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hayata geçiriliyor. Bazı çalışmalar da projelendirilerek T.C. Çevre Bakanlık ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunuluyor. Bu hareketlilik ile eğer ‘İkinci Kentsel Dönüşüm Dönemi’ başlatılabilirse, Türkiye’nin yeni normal dönemde ekonomisinin canlanmasının hız kazanacağını düşünüyorum. Kamu bankalarının gerçekleştirdiği kampanyalar sektöre can suyu oldu. ‘İkinci Kentsel Dönüşüm Dönemi’ hayata geçerse, ekonomimiz için can suyu olur” diyerek, mevcut koşullar altında iç pazardaki önemli fırsata dikkat çekti.

Yerli Yabancı Sektör Temsilcilerini İstanbul’da Ağırlayacak

Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul’un 43’üncü kez gerçekleştirilmesi için hazırlıkların yoğun bir biçimde sürdüğünü ifade eden ÜLGEN, TÜYAP’ta 1-4 Nisan 2021’de yerli ve yabancı sektör temsilcilerini İstanbul’da ağırlayacaklarını hatırlattı. Uzun süredir gerek katılımcılar gerekse yabancı ziyaretçiler ile temasta olduklarını söyleyen ÜLGEN, fuar tarihinin yenilenmesinin herkes tarafından memnuniyetle karşılandığının da altını çizdi. ÜLGEN; bu memnuniyetin fuara yansımasını beklediklerini, önceki yıllardaki hareketliliği aratmayacak bir taleple karşılaşmayı öngördüklerini bildirdi.

Powered by OrdaSoft!