Kimya Sektöründe İhracatın Yıldızları Ödüllerine Kavuştu

2022 yılında Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 1. sektörü olan kimyanın ihracat yıldızları belli oldu. İKMİB tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde, 34 kategoride 170 ödül sahiplerini buldu.

 

 

 

 

ikmib w101a

2019 yılında ihracatta ikinci sıraya yükselmesinin ardından liderliğe odaklanan kimya sektörü, 2022 yılında gerçekleştirdiği 33,6 milyar dolarlık rekor ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörü olmayı başararak zirveye yükseldi. Sektörün 2022 yılı ihracatı miktar bazında ise yüzde 4,19 artışla 28 milyon 913 bin ton olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla göre ihracatta yüzde 32 büyüme yakalayarak çıtayı yükselten kimya sektörü Türkiye’nin toplam ihracatındaki payını yüzde 13,2’ye çıkardı.

Plastikten, boyaya, kozmetikten ilaca 16 alt sektörüyle birlikte diğer sektörlere hammadde veya yarı mamul vererek ekonomide stratejik bir görev üstlenen kimya sektörü, ülke ekonomisine büyük bir katma değer sağlıyor. 2022 yılı verilerine göre, dünya kimya ihracatı 7,2 trilyon dolar olurken, Türk kimya sektörü küresel sektör ihracatında yüzde 0,6 pay ile 37’inci sırada yer aldı.  9 bin üzerinde aktif ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) ise Türkiye’nin toplam kimya ihracatının yarısından fazlasını gerçekleştirdi ve yüzde 60 pay aldı.

Kimya sektöründeki üye firmalarını başarılı ihracatlarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla İKMİB tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen 2022 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni, 16 Haziran’da gerçekleştirildi. İKMİB’in youtube kanalından da canlı olarak yayınlanan törene, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan AĞAR, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER ve ödül alan firma temsilcileri katıldı. Ödül Töreni’nde kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında toplam 34 kategoride ilk 5’e giren 170 firma ödül almaya hak kazandı.

Özgür Volkan AĞAR: “Kimya Sektörü İhracatımızın 2028 Yılında 50 Milyar Dolar Seviyesine Çıkarılması Temel Hedefimiz Olacak”

Ödül töreninde konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan AĞAR, “Bu dönemde de Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonu içerisinde büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmenin mücadelesi içinde olacağız. Sayın Bakanımızın önderliğinde ihracat ailesi olarak her türlü gayret ve fedakarlıkla çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz. Her türlü zorluğa rağmen ülkemiz ekonomisi 2022 yılında yüzde 5,6 ile dünya ortalamasının oldukça üzerinde bir büyüme göstermiş, ihracatımız ise 254,2 milyar dolar seviyesine ulaşarak Cumhuriyet tarihimizde yeni bir rekora imza atmıştır. Böylece dünya ihracatından ülkemizin aldığı pay da tarihte ilk defa yüzde 1’in üzerinde bir seviyeye ulaşmıştır. İhracat ailemiz de her geçen gün büyümeye devam etmiştir. Kimya sektörümüz birçok alt segmenti içinde barındıran geniş yelpazesi ile tüm ekonomimiz için oldukça önemli bir sektör. Özellikle Rusya-Ukrayna çatışması nedeniyle önce şiddetli artan daha sonra önemli ölçüde geri çekilen enerji ve emtia fiyatları nedeniyle kimya sektörü ihracatımız 2023 yılı ilk 5 aylık dönemde değer bazında yüzde 10,5 oranında azalış ile 12,27 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ancak biz bu azalışı 2023 yılının geri kalan kısmında telafi edeceğimize, ihracatçılarımızın bunu başaracağına yürekten inanıyoruz. Bakanlık olarak katma değeri yüksek, yenilikçi, rekabet gücü yüksek, dinamik, istikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracata ulaşmak vizyonu içerisinde ihracatçılarımızla birlikte hareket ediyoruz. Bu vizyon içerisinde kimya sektörü ihracatımızın da 2028 yılında 50 milyar dolar seviyesine çıkarılması temel hedefimiz olacak. İhracatçılarımızla üstün bir gayret ile bu hedefe ulaşacağımıza hatta geçeceğimize yürekten inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

Mustafa GÜLTEPE: “Kimya Sektörü, Son Yıllarda En Fazla Artış Sağlayan Sektörlerimizin Başında Geliyor”

Ödül törenlerini ihracat ailesini bir arada görmek için bir fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa GÜLTEPE, aynı zamanda başarıları beraberce taçlandırdıklarını belirterek, “İhracatta 2022 yılı başarılarla dolu bir yıl oldu. Mal ihracatımızı 254 milyar doların, hizmet ihracatımızı da 90 milyar doların üzerine taşıdık. Hem mal hem hizmet ihracatında 2022’yi rekorlarla tamamladık. Burada kimya sektörümüz için gerçekten ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Sektörümüz önceki yıllarda olduğu gibi 2022’de de çok çalıştı. 16 ürün grubunun 14’ünde ihracatını artırmayı başardı. 33,6 milyar dolarla en yüksek yıllık ihracata imza attı. Aynı zamanda 2022 yılında ihracat şampiyonu olan sektörümüz oldu. Bu sektör tam 227 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Özellikle kimya sektörü son yıllarda en fazla artış sağlayan sektörlerimizin başında geliyor. 2022 yılında uzun yıllardan beri birinci olan otomotiv sektörünün birinciliğini aldı. Diğer yandan Türkiye’nin en büyük problemi cari açık problemi. Dolayısıyla sanayicilerimizi, üreticilerimizi özellikle çok fazla cari açık verdiğimiz noktalarda Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ediyorum. Bu büyük başarıda katkısı olan, ihracatımıza değer katan tüm firmalarımıza teşekkürlerimi sunuyor, şükranlarımı bildiriyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da başarılarının aynı şekilde devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

Adil PELİSTER: “Kimya Teknoloji Merkezi ile İhracatçılarımızın Analiz Bedellerini Yaklaşık Yüzde 70 Oranında Azaltacağız”

2022 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER,” İKMİB olarak pandeminin tüm zorluklarıyla topyekûn mücadele ederken; ilk dijital satın alma heyeti, ilk dijital fuar organizasyonu ve ilk dijital kimya sanayi şurasını düzenledik. Zorlu geçen 2020 ve 2021 yıllarından ardından ülkemizin de artık dünya gibi yeniden toparlanma sürecinde olduğunu görüyoruz. Küçülmeye sebep olan ekonomik dalgalanmaların yeniden yükseliş trendine girebilmesi için yüksek teknoloji, inovasyon ve bunlara bağlı olarak yüksek katma değer yaratabilmek gerektiğini biliyoruz. İKMİB olarak bu motivasyonla Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) projemizi geliştirdik. K.T.M’nin açılışını, inşallah yine hep birlikte gerçekleştireceğiz. Büyük uğraşlar sonucu hayata geçireceğimiz, Kimya Teknoloji Merkezimizde ihracatçılarımızın analiz bedellerini yaklaşık yüzde 70 oranında azaltıp, çok ciddi miktarda para ve zaman tasarrufu sağlanacak” dedi.

Adil PELİSTER: “2030 Vizyonumuz Doğrultusunda İhracat Hedefimiz 50 Milyar Dolar”

Kimya sektörünün, Türkiye’nin yükselen ihracatı içerisinde önemli bir pay sahibi olduğunu belirten Adil PELİSTER, “Sektörümüz 2018 senesinde 17,4 milyar dolarlık ihracatını 2022 yılı sonu itibariyle 33,6 milyar dolara yükseltip, büyük bir başarıya imza atarak, tüm sektörler arasında birinciliği göğüslemiştir. Toplam ülke ihracatımızın yaklaşık yüzde on üçünü biz kimya sektörü olarak gerçekleştiriyoruz. Türkiye yüzyılında kimya sektörü önemini fazlası ile gösterecektir. Çünkü kimyasız, hiçbir şey yapılamaz. Bu çerçevede bizim vizyonumuz 2030. Vizyonumuzu belirlerken sürdürülebilirlik özelinde ortaya konulan norm ve standartlara uyumu baz aldık. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağımız kimya sanayisi sürdürülebilirlik aksiyon planımızı da oluşturarak ihracat hedefimizi 50 milyar dolar olarak belirledik. Ayrıca bu hedefler doğrultusunda ‘2030 Vizyonu’ çerçevesinde Sürdürülebilirlik Temelli 2030 Kimya Sanayi Stratejimizi de birlikte oluşturmak için ulusal ve uluslararası katılımcılı büyük bir kimya şurası düzenlemenin hazırlığı içerisindeyiz. İKMİB olarak pek çok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Faydasından kuşku duymadığımız ve kamu yönetimimizden de katılım alan ve takdir gören faaliyetlerimizin devamlılığı için limitlerimizin reel enflasyonla paralel olarak yükseltilmesini Ticaret bakanlığımızdan talep ediyoruz. Özellikle KOBİ statüsündeki ihracatçılarımızın ihracat destekleri için kredi garanti sistemi niteliğinde kurulan İGE AŞ’deki finansman desteğinde payımızın olması bizler için ayrıca gurur verici ve önemli. Siyasi istikrarın öneminin farkındayız ve ekonomik stabilizasyonun ve gelişimin de bu istikrarla eşgüdüm içerisinde sağlanmasını arzu ediyoruz. Enflasyon / faiz makası ve enflasyon / kur makasının reel düzeye erişmesi ve finansmana erişimin düzene sokulması başlıca beklentilerimiz olarak öne çıkıyor. Ödül alacak ihracatçılarımızı bir kez daha kutluyor, önümüzdeki dönem çok daha büyük projelere birlikte imza atacağımızın ve kimya sektörümüzü çok daha yükseklere taşımanın gayreti içerisinde olacağımızın sözünü şimdiden veriyoruz” diye belirtti.

Stars of Export in the Chemical Industry Received Their Awards

The export stars of chemistry, which is Türkiye’s #1 most exporting sector in 2022, were announced. At the “İKMİB Stars of Export Award Ceremony” organised by İKMİB (İstanbul Chemicals and Chemical Products Exporters’ Association) for the 8th time this year, 170 awards were presented in 34 categories.

ikmib w101b

 

ikmib w101c

ANORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI

1-       CİNER İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş

2-       ETİ MADEN İŞLETMELERİ GEN. MÜD.

3-       WE İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

4-       EGESİL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

5-       A.B GIDA SAN. VE TİC.A.Ş.

ORGANİK KİMYASALLAR İHRACATI

1-       PLASTAY KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2-       BY PETROKİMYA SAN. TİC. A.Ş.

3-       AKPA ORGANİK PEROKSİT KİMYA SANAYİ VE DIŞ TİC. LİMİTED ŞİRKETİ

4-       MKS MARMARA ENTEGRE KİMYA SAN. A.Ş.

5-       PLASTİFAY KİMYA ENDÜSTRİSİ ANONİM ŞİRKETİ

YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI

1-       TÜRK HENKEL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş

2-       SELJEL JELATİN SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

3-       BETA KİMYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

4-       AKKİM YAPI KİMYASALLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

5-       GELNER GIDA ANONİM ŞİRKETİ

PLASTİK HAMMADDE İHRACATI

1-       RAVAGO PETROKİMYA ÜRETİM A.Ş

2-       ORGANİK KİMYA SAN. VE TİC. A. Ş.

3-       CFN KİMYA SANAYİ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

4-       POLİYA POLİESTER SAN. VE TİC. A.Ş.

5-       TURKUAZ POLYESTER REÇİNE KİMYA SAN. TİC. A.Ş.

İNŞAAT PLASTİKLERİ İHRACATI

1-       EUROPEN DIŞ TİC. A.Ş.

2-       EGE PROFİL TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

3-       SUBOR BORU SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

4-       PROLINE YAPI SİSTEMLERİ PAZARLAMA VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

5-       FIRAT PLASTİK KAUÇUK SANAYİİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

KAUÇUK HAMMADDE VE VULKANİZE OLMAMIŞ HAMURLAR İHRACATI

1-       RAVAGO PETROKİMYA ÜRETİM A.Ş

2-       RİVA TOZ BOYA SANAYI VE TICARET A.Ş.

3-       SYMPLAST PLASTİK KİMYA PAZ. SANAYİ VE TİC. ANONİM ŞİRKETİ

4-       TEKLAS KAUÇUK SAN. VE TİC. A.Ş.

5-       REKOR KAUÇUK SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

KAUÇUK PROFİL, LEVHA, BANT VE KAYIŞLAR İHRACATI

1-       KALE KAYIŞLARI SANAYİ DIŞ TİCARET A.Ş.

2-       KALE KONVEYOR BANT SANAYİ DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.

3-       RİVA TOZ BOYA SANAYI VE TICARET A.S.

4-       DERBY KONVEYÖR BANT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

5-       TASA PROFİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

BOYA, VERNİK, MÜREKKEPLER İHRACATI

1-       AKKİM YAPI KİMYASALLARI SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

2-       AK-PA TEKSTİL İHRACAT PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ

3-       SUN CHEMICAL MATBAA MÜREKKEPLERİ VE GEREÇLERİ SAN.TİC.A.Ş.

4-       JOTUN BOYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

5-       SEL DIŞ TİCARET VE KİMYA SANAYİ A.Ş.

MUHTELİF KİMYASALLAR İHRACATI

1-       EGE KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.

2-       CLARIANT(TÜRKİYE) BOYA KİMYEVİ MAD. VE MADEN. SAN. VE TİC. A.Ş.

3-       TÜRK HENKEL KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

4-       NEDEX KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.

5-       REMİK KİMYA SANAYİi VE TICARET A.Ş.

Powered by OrdaSoft!