itu İTÜ İnşaat Fakültesi Yeni Binasında Sürdürülebilir, Boşluklu Döşeme Sistemi Tercih Edildi

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın yolu sürdürülebilirlikten geçiyor. Tamamı geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen Volimax boşluklu döşeme sistemlerini uygulayan ABS Yapı ise sürdürülebilirliği inşaat sektörüne entegre ediyor.

 

 

 

itu 83a

İnşaat yapı malzemelerinin Türkiye pazarındaki etkilerini araştıran İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) raporu, 2023’ün mart ayında inşaat malzemeleri sanayi üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre %1,3 arttığına işaret ederken, sektör oyuncuları artık sürdürülebilir üretime yöneliyor. Son olarak ABS Yapı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi yeni binasında depreme dayanıklı, doğa dostu ve düşük maliyetli olan yapı malzemesi Volimax boşluklu döşeme sistemini uyguladı.

Yerel pazara her zaman en yeni, teknolojik ve doğa dostu yapı ürünlerini sunmayı hedeflediklerini belirten ABS Yapı Genel Müdürü Okan CÜNTAY, “Türkiye, inşaat malzemesi yapı sektörü konusunda oldukça büyük bir pazar payına sahip. İMSAD’ın verilerine göre yerel inşaat malzemesi sektörünün 71,4 milyar dolara ulaştığı kaydediliyor. Biz de üretimlerimizle hem pazarın büyümesine katkıda bulunuyoruz hem de üretim kapasitemizi gelecek nesiller için avantaja çeviriyoruz” dedi.

itu 83b

Okan CÜNTAY: “Ürünlerimizin Tümü Geri Dönüştürülmüş Malzemeden Yapılıyor”

Volimax boşluklu döşeme sistemlerinin avantajlarından bahseden ABS Yapı Genel Müdürü Okan CÜNTAY, “Volimax boşluklu döşeme sistemi, kör kalıplar ile oluşturulan hava boşluklarının betonarme döşeme plağının içine entegre edilmesini sağlıyor. Yapısal performans gerekliliklerinden ödün vermeden yapının toplam ağırlığını önemli ölçüde azaltıyor. Beton ve donatı tüketimi minimuma iniyor ve temele gelen yük daha az oluyor. Ayrıca hızlı ve kolay bir şekilde kurulabiliyor. İnşaat süreçleri de basitleştirilerek zamandan tasarruf edilmesinin önünü açıyor. Düz ve sürekli tavan elde edilirken ses ve ısı izolasyonunu da mümkün kılıyor. Klasik yapı malzemelerine kıyasla birçok avantajı bulunan bu sistemle verimlilik odaklı yeşil bina tasarımının geleceğini yeniden şekillendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Okan CÜNTAY: “Karbon Ayak İzini Azaltıyor”

Okan CÜNTAY, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “İTÜ İnşaat Fakültesi yeni binasında Volimax boşluklu döşeme sistemi başarılı bir şekilde uygulanıyor. Bu proje sürdürülebilir, verimli ve ilham verici yapılar yaratma konusundaki ortak vizyonumuzun bir kanıtı niteliğini taşıyor. Sistem, azaltılmış beton hacmi ile inşaatta karbon ayak izini azaltıyor. Geri dönüştürülmüş hammadde kullanarak ve nakliye için gereken enerjiyi azaltarak, İTÜ’nün çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma konusundaki çalışmalarına katkıda bulunabildiğimiz için mutluyuz.”

Proje Künyesi

Yüklenici: Yapıtem Yapı Teknolojileri İnşaat

Statik Proje: Erdemli Proje

Mimari Proje: Ulaş Mimarlık

Sustainable, Hollow Slab System Preferred in the New Building of İTÜ (İstanbul Technical University) Faculty of Civil Engineering 

The way to leave a more livable world to future generations is through sustainability. ABS Yapı integrates sustainability into the construction sector by applying Volimax hollow slab systems made entirely from recycled materials.

Powered by OrdaSoft!