nevin guneyCAM

Bilinen en eski yapı malzemelerinden biri olan cam, son yirmi yıldan beri dünyada ve ülkemizde altın çağını  yaşıyor. 

Yapılarda  camın  yerine  kullanılabilecek doğal ve  sonsuz ömre sahip başka bir yapı malzemesi mevcut değil. 

Elbette  camın bu kadar özel olmasının  birçok sebebi vardır. Düz cam  (Float cam),  cam  eriyiğinin erimiş  kalay  üzerinde yüzdürülmesi yöntemiyle  üretilir. Renksiz  düz  cam, saydamlığı sayesinde yüksek  ışık geçirgenliğine sahiptir.

 

nevin guney 61a

Kum, soda, kireçtaşı başta olmak üzere, belirli özellik ve miktardaki   hammaddelerin karışımı  olan  cam   harmanı, fırında yaklaşık  1.600°C’de eritilir. Cam  eriyiği yaklaşık  1.100°’de fırından  eriyik kalay havuzuna akıtılır ve camın,  kalay üzerinde yüzdürülmesi suretiyle, iki yüzünün hatasız ve  birbirine  paralel  olması  sağlanır, aynı  zamanda camın  kalınlığı ve  şerit genişliği  oluşturulur.  Kalay havuzundan kesintisiz  bir şekilde çıkan  cam  şeridin  sıcaklığı  kontrollü  olarak  düşürülerek soğutma bölümünde camın   bünyesindeki gerilimler  giderilir. Bunu takiben cam, kesme hattında istenilen  ebatlarda kesilerek paket halinde toplanır, sevke hazır hale getirilir.

Mimari ve  otomotiv amaçlı  bir ürün  olan  cam, istenilen  boyutlarda kesilerek kullanılabileceği gibi; ısı yalıtımı, güneş ve gürültü kontrolü sağlayan emniyetli bir malzeme olarak  diğer yapı malzemeleri ile boy ölçüşebilecek hale geldi. Üretim hattından  çıktığı şekliyle  kullanılabildiği  gibi, temel  özelliklerinin geliştirilmesi   amacıyla  kenar   işleme,   laminasyon,  temperleme,  kaplama, aynalama, çift camlama gibi ikincil işlemler uygulamak suretiyle,

Emniyet ve Güvenlik

Isı Kontrolü

Güneş Kontrolü

Isı Ve Güneş Kontrolü

Dekorasyon

Gürültü Kontrolü işlevleri kazandırılarak inşaat, dekorasyon, otomotiv, beyaz eşya, tarım, enerji gibi pek  çok sektörde kullanım alanı bulmaktadır.

nevin guney 61b

LAMİNE CAM

İki veya  daha fazla cam  plakanın özel bağlayıcı polivinil butiral  (PVB) tabakalar  yardımıyla,  ısı ve basınç altında birleştirilmesi  ile üretilir. Darbe aldığında dağılmayarak cam  kırılmasından kaynaklanan riskleri, kırılma halinde parçaları  yerinde tutarak   en  aza   indirger.   Cam   kırılmasından  kaynaklanan  riskleri,  kırılma halinde parçaları yerinde tutarak   en  aza   indirger. Kaza  nedeniyle oluşacak yaralanmaların engellenmesinin yanı sıra,  dışarıdan gelecek darbelere karşı  can  ve malın  korunması amacıyla da  kullanılır. Lamine  cam, eşyaların ve kumaşların renklerinin  solma nedeni olan ultraviyole (UV) ışınlarının geçişini %97 oranında engeller. Taş ve sopa gibi araçlarla yapılan  saldırı ve hırsızlık girişimlerinde içeri girişleri PVB, cam  kalınlığı ve dış  etkinin büyüklüğüne göre  önler/geciktirir. Ses  yalıtımına katkı sağlar, ayrıca  ısıcam  ünitelerinde de  kullanılabilir. Standart laminasyonlu cam  şeffaf veya opak  PVB film tabakası ile üretilmektedir. Laminasyonlu cam  farklı renk  ve kalınlıklardaki  PVB film tabakası ve  camlarla   özel  taleplere de  cevap verebilecek şekilde üretilebilir. Can ve mal güvenliği  gerektiren her yerde laminasyonlu cam  kullanılabilir.

Başlıca Kullanım Alanları;

•  Vitrinler

•  Çatı ve Tavan Camları

•  Rüzgârlık,  Korkuluk Ve İç Bölme Panoları.

•  Müze, Banka  Şubeleri, Hastaneler, Okullar, Çocuk  Yuvaları, Polis ve Askeri Merkezleri, Spor Kompleksleri.

nevin guney 61c

TEMPERLİ CAM

Temperli cam, darbe aldığında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılan emniyet  camıdır.  Yatay hat üzerinde camın  dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise  dolaylı  bir  çekme gerilimi  kazandırmak için ısıtma  ve  soğutma aşamalarından  geçerek son halini alır.

Camın gücünü ve ısıl gerilimlerine karşın direncini artırmaktadır. Camda güvenlik  kavramı  genelde kırılmanın  sonucunda  ortaya  çıkabilecek risklerle  ilintilidir. En yaygın  iki risk türü, kişilerin yaralanabilmesi ile kişi ve eşyaların bir taraftan diğerine istenmeyen geçişleridir. Güvenlik için tasarım yapılırken yükler ile riskler dikkatlice gözden geçirilmeli; uygun  önlem ve çözümler sağlanmalıdır. Güvenlik açısından yapılan  cam  seçimleri iklim kontrolü vb. diğer  tasarım kriterlerini de  sağlamalıdır. Bütün baş üstü camlamalar, bitmiş döşeme kotundan 90 cm yüksekliğe kadar  olan  düşey camlamalar, cam  ve  camlı  kapılar,  trafiğin yoğun  olduğu geçitler ve özel cam  uygulamaları, dünyadaki belli başlı  yönetmelik  ve şartnameler ve/veya doğru  uygulama  prensipleri açısından camda güvenlik  önlemleri gerektirmektedir.  Güvenlik ile ilgili yürürlükte   bulunan yönetmelik, şartname ve kurallara  uyum  sağlama  sorumluluğu ilke olarak tasarımcı, müşteri  ve/veya kullanıcıya  aittir. Uygun  cam ve camlama çözümlerinin belirlenmesinde yangın  güvenliği, acil müdahaleler ve yapının tahliyesi açılarından yerel yangın yönetmelikleri  de  hesaba katılmalıdır.   Isıl işlemler  ürünlerin hacmini,  kimyasal  yapısını,  renk ve berraklığını  değiştirmez. Renksiz float, harmandan renkli float, Aura serisi, laminasyonlu camlar (lamisyon  öncesi) ve kaplamalı camlar ısıl işlemli olabilir. Isıl işlemden sonra cam panolara herhangi bir kesim, delik delme, kenar  ve yüzey  işlemi yapılamaz. Yalnızca  bazı bakış  açıları ve ışık koşullarında fark edilebilen “temperleme izleri” ile “kamburluk”  ve  “dönüklük”  toleransları içinde  kalmak  kaydıyla  ortaya  çıkan  distorsiyonlar ısıl işlemin  kaçınılmaz ve önlenemeyen sonucudur. Temperleme işlemi sırasındaki hassas bir ısı rejimi uygulaması ile minimuma  indirilmiş izler başlı başına bir kusur olarak nitelendirilmemektedir.

Başlıca Kullanım Alanları;

•  Cephe Camları

•  Cam Balkon Üniteleri

•  Cam Korkuluklar ve Cam Kapılar

•  Duş Kabinleri ve Ara Bölmeleri

•  Cam Mobilyalar

•  Şehir Mobilyaları

•  Buzdolabı ve Fırın Camları

•  Güneş Kolektör Camları

nevin guney 61d

Powered by OrdaSoft!