serkan kocSokakta Su Satan Kızın CEO’ya Verdiği 4 Ders

Cimri.com’un CEO’su Serkan KOÇ, sokakta su satan kız çocuğundan etkilendi ve onu deneyimlerini anlatması için davet etti. Bir CEO su satan çocuktan ne öğrenebilir? İşte çocuğun verdiği ders…Bu 13 yaşındaki kızın adı Gülru. Cimri.com CEO’su Serkan KOÇ sokakta su satarken görmüş ve ondan alacağı dersler olduğunu düşünmüş.

 

Serkan KOÇ linkedin hesabından paylaştığı yazısında, “Şimdi, ‘13 yaşında bir küçük kız size satış eğitimi mi verdi? Vay halinize’ sözlerini duyar gibiyim. Ama değerliydi ve sizin de okuyunca hak vereceğiniz yıllarca edinilemeyen deneyimleri bize feyz verdi” diyor.

serkan koc 65a

Sekan KOÇ yazısında aldığı dersi şöyle anlatıyor;

“Gülru’nun caddede su satmaya başladığı gün işe başlamışım. Gülru’yu cadde üstüne koyduğu suları satarken görüp bir kaç su aldım. Sonra bir kaç kez daha aldım. Camdan bakarken Gülru’nun sürekli aynı motivasyonla (iki ışık arasında gücünü toplayarak) kırmızı ışıkta su satmasına tanık oldum. Gülru’yu davet edip motivasyonu ve hevesini öğrenmek istedim. Sapık gibi görünmemek için Ezgi ismindeki çalışma arkadaşımdan ofise davet etmesini rica ettim. Gülru geldi.

DERS 1: Hedef Kitlesinin Anladığı Dilden Konuşun

Biz 4 kardeşiz. Babamın tekstil işinden kalan penyeleri metroda satıyorduk. Kendimize “5 Lira sigaradan ucuz” sloganını bulmuştuk. (Hedef kitlesinin anladığı dilden konuşmuş) Midye satan biri su satıyordu. O 1 hafta tatile gidince su satmaya başladık. Sonra midyeci geldi ve bizi kovdu. O metro koridorunda satıyordu. Aklıma girişe gitmek geldi. Böylece hem çıkanlara hem de girenlere ilk biz satış yapıyorduk. (Rekabette tıkanmış ve yeni ve daha iyi bir yol bulmuş.) Bunu gören midyeci yeğeni ve 1 arkadaşını çağırıp onların sattığı yerde su sattırmaya ve Gülru’lara sataştırmaya başlamış. (Onlar yine yılmamış.)

DERS 2: Tedarik Zamanlaması ve Ürünün En Taze Haliyle Sunulmasını Sağlayın

2 kardeşi penyeye dönmüşler. Gülru Atatürk Caddesi Kozyatağı girişinde evlerine yakın yerde su satmaya başlamış. ‘Neden’ dediğimde öncelikle güvenlik, ‘eve yakınım’ dedi ama en önemlisi su ısınmasın diye ablası sürekli su tedariki sağlıyormuş. (Tedarikin zamanlaması ve ürüne göre soğuk veya taze olması önemli.)

serkan koc 65b

DERS 3: Müşterilerinizi İyi Analiz Edin ve İhtiyaca Göre Önceliklendirin

Caddede satarken yayalar çok su almıyormuş ama arabada olanların uzun süre sıcaktan bunaldığını düşünerek arabalara satmaya başlamış. Zaman içinde ki, 2 haftada hangi araba su alır? Suratında yorgunluk olan mı alır, yoksa sakin olan mı alıra göre gideceği arabayı önceliklendirerek daha fazla satış yapmaya başlamış. (Segmentasyon yapmış ve ihtiyaç anını tespit etmiş.)

DERS 4: Müşterilerinizin Sizinle İlgileneceği Özel Anı Kollayın ve Tüm Enerjinizle İletişime Geçin

Cuma günü çok önemliymiş. Cuma namazından sonra herkes ya yardım amaçlı ya da cuma namazı sonrası susuz kaldıkları için su alıyormuş. O yüzden bu saatte çok çalışıp tüm gün sattığımı 1 saatte satıyorum diyor. (Rekabet avantajını sağladığı anda tüm enerjisiyle maximum fayda sağlıyor.)

Gülru’ya bunları yazıp hazırlar bize pazartesi anlatır mısın dedim. “Bilgisayar vardı ama kırıldı tamirde kâğıda yazsam olur mu” dedi. “Tabi” dedim. “Siz şimdi bunu neden yapıyorsunuz ki?” dedi. “İnsanlar büyüyünce deneyimlerinden dolayı maalesef çaresizlik üzerlerine yapışıyor. Sen yılmadan önündeki engelleri aşmışsın, bunları görüp biz de senin gibi olmaya çalışabiliriz” dedim. “Ayrıca deneyim satmak daha değerlidir. Sen bunu bize anlatınca tüm günde kazandığından çok fazla parayı kazanabiliyorsun” dedim. (Günde 70 TL kazanmak için, 70 tane su satıyor.) Neyse ki ikna oldu.

Çok uzatmayayım. Gülru bugün bize geldi ve deneyimlerini aktardı. Ben umudumu kaybedersem artık Gülru var. Onu hatırlar tekrar koşmaya devam ederim.

Yaşı tutsa kesin birlikte çalışmak isterdim. Gülru’ya ekip olarak bir notebook hediye ettik. Belki deneyimlerini yazar ve ilerde iyi bir satış eğitimcisi olur. Küçük mü? Hayır! Olgun ve en önemlisi yılmadan deniyor, iyileştiriyor çalışıyor. Bence değerliydi. Ne dersiniz?

4 Lessons which the Girl Selling Water on the Street Gave to CEO

CEO of Cimri.com Serkan KOÇ, was impressed by the girl who was selling water on the streets and he invited her to tell about her experiences. What can a CEO learn from a child who is selling water? Here is the lesson which the child gave …

Powered by OrdaSoft!