altin cekul odul“Yapının Oscarları” Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri Yapı Kataloğu İle 28.Kez Sektörle Buluşuyor!

1991 - 2017 yılları arasında Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen ve yapı sektörünün prestij ödülleri olarak anılan ‘Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödülleri’, Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki ilk ürün ödül programıdır.

 

 

 

altin cekul odul 2

49 yıllık tarihinde mimarların, projelerin, şantiyelerin yapı malzeme firmalarıyla tanışmalarını ve ürünlerle ilgili detaylı bilgi edinmelerini hedefleyerek yapı sektörünün en güvenilir kaynağı olan Yapı Kataloğu, 2020 yılı itibariyle Altın Çekül ödüllerini bünyesinde düzenleyerek, yapı sektörünü uluslararası boyuta taşıyacak misyona büründü. 26.sı 2020 yılında “Yapı Kataloğu” çatısı altında ilk kez düzenlenen yarışma; 2022 yılında da yine Yapı Kataloğu ev sahipliğinde 28. kez düzenlenerek yapı sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor.

Altın Çekül Uluslararası Yapı Kataloğu Ödül programı, 30. yılına yaklaşırken, Türk yapı sektöründe yapı malzemesi alanında faaliyet gösteren yapı malzemesi üreticisi veya temsilcisi firmaların, kuruluşların, akademik grupların, araştırma laboratuvarlarının, girişimcilerin başvurabileceği bir ödül programı olup, yapı malzemesi alanında yeni fikir, teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine sağladığı katkıyı her geçen gün artırmayı hedefliyor. ‘Altın Çekül Uluslararası Yapı Ödülleri’nin kendi alanlarında uzman ve profesyonel kişilerden oluşan jüri paneli ‘Yapıda Yenilikçi Ürün Ödülü’, ‘Fikir Ödülü’ ve ‘İletişim ve Pazarlama Ödülü’ olmak üzere 3 ana kategoride seçim yapacak.

Ödül programının katılımcılarına sağlayacağı avantajlar şöyle: Uluslararası alanda rekabet edebilir seviyeye gelmek, tüm firmalarla birlikte ortak bir platformda yer almak, marka bilinirliğini artırmak, ticari bir ürüne henüz dönüşmemiş, araştırma ve geliştirme safhasındaki katılımcılar için sektörde bilinirlik kazanmak ve iletişim ağlarını geliştirmek, Yapı Kataloğu yıllık medya ve tanıtım gücüyle desteklenmek, sosyal medyada takipçilerle daha interaktif bir ilişki kurmak, “Geleceğin Mimarları”na markalarını tanıtmak, yayın ortaklıkları sayesinde firmalara hem yerel, hem global mecralarda tanıtım şansı sağlamak, Yapı Kataloğu Malzeme Kitabı - Altın Çekül Ödülleri 2022’de yer almak.

Altın Çekül 2022 Jüri Üyeleri

Mimarlar, akademisyenler, pazarlama ve dijital pazarlama temsilcilerinden oluşan 2022 Altın Çekül jürisi belirli kategorilerde yeniden söz sahibi olacak.

Prof. Dr. Ece Ceylan Baba / Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı, Mimarlık Bölüm Başkanı

Zafer Baysal / DAP Gayrimenkul Geliştirme CEO

Paolo Debiaggi / Mimar, Politecnico di Milano Yapı Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi 

Nida DeBusk / Proje Genel Müdürü, North Carolina Greensboro Üni. NCARB, AIA, LEED AP BD+C. CSI, CDT, GA-C.

Durmuş Dilekci / İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Yüksek Mimar, Dilekci Mimarlık (DDA)

Kurtul Erkmen / Yüksek Mimar, KG Mimarlık

Ayşe Hasol Erktin / Mimar, HAS Mimarlık

Massimo Guerini / BIMobject® İtalya Genel Müdürü

Gülçin İpek / Mimar, Sektör Uzmanı

Deniz Karabacak / Mimar, Teknoloji Danışmanı

Ebru Ünver Karaer / Yüksek Mimar, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı

Sibel Keyvan / İletişim & Pazarlama Danışmanı

Tayfun Küçükoğlu / Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı

Cengizhan Okur / CEPHEDER Yönetim Kurulu Başkanı

Günseli Özen / Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni & Rota Yayınları Yönetim Kurulu Başkanı

Francesca Schepis / Mimar, PhD, Mediterranean University of Reggio Calabria Öğretim Görevlisi

Prof. Dr. Hasan Şener / İstanbul Medipol Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Leyla Tanaçan / İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Çiğdem Tekin / MSGSÜ Mimarlık Bölümü Yapı Fiziği ve Malzeme Bilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Onuralp Yücel / İTÜ, Kimya Metalurji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Ödül programının değerlendirme kriterleri; önerilen ürünün yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması, son derece yenilikçi üretim süreçleri ve teknolojileri içermesi, üretiminde ekolojik dengenin gözetilmesi, bilinen bir malzemeye şimdiye kadar sahip olmadığı bir özelliğin kazandırılması ile yeni imkânlar yaratması, yapıdaki kullanımının halen gelişime açık olması, yapı sisteminin endüstrileşme düzeyine katkısı, malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması, sürdürülebilirlik, güvenlik, sağlamlık ve dayanıklılık, üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması, özgünlük ve inovasyon, tasarım kalitesi, estetik, bağlama uygunluk ve sosyal uyum, detaylar, üretim teknoloji ve kalitesi, ergonomi, kullanıcı odaklılığı ve fonksiyonellik olarak belirlendi.

Katılım – Başvuru Şartları ve Değerlendirme

Türkiye’de yapı malzemesi üreten / temsil eden / ithal eden firmalar; yapı ürünleri, ticari ürüne henüz dönüşmemiş safhada olan fikirleri, pazarlama projeleri vb. ilgili kategorilerde yer alan ürünleriyle “Altın Çekül”e başvurabilir. Katılım ve değerlendirme kriterlerine ilişkin detaylı bilgiye www.altincekul.com/katilim linkinden erişmek mümkün. Başvuru kitine erişim ise www.altincekul.com/basvuru-bilgi linkinden sağlanıyor.

Yarışma Takvimi

Başvuruların Açılması: 25 Nisan 2022

Erken Dönem Katılım: 25 Nisan - 30 Haziran 2022

Normal Dönem Katılım: 1 Temmuz - 31 Ağustos 2022

Geç Dönem Katılım: 1 Eylül – 1 Ekim 2022

Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 1 Ekim 2022, saat 17:00

Jüri Ön Değerlendirme Tarihi: Ekim 2022

Jüri Firma Sunumları Tarihi: Kasım 2022

Ödül Töreni ve Sonuçların Açıklanması: Ocak 2023; Kaleseramik Konferans Salonu ve Fuaye Alanı, Levent - İstanbul

Yarışma Partnerleri

Altın Çekül Ödülleri 2022 Medya Partnerleri: Alu&Art, İnşaat Noktası, Konsept Projeler, Marketing Türkiye, Matek, Yapı İnşaat Dergisi, Win&Art

Altın Çekül Ödülleri 2022 Destekleyen Kurumlar: Arcedior, BIMobject, Cepheder, Çedbik, Panelder, Türkiye İmsad

Powered by OrdaSoft!