ilkerpen logo“Türkiye’nin Her Yerinde Hizmet Veriyoruz”

“Adopen’e geçtiğimiz için mutluyuz. İhtiyaçlarımızı hep, zamanında karşıladılar. İyi ki Adopen ile çalışıyoruz” diyen İlkerpen firma sahibi Cafer KAYMAZ ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

ilkerpen 73a

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

Bu sektörde çekirdekten yetiştim diyebilirim. Sektöre, 1990 yılında alüminyum üretimi ile başladım. 1997 yılında ise plastik üretimine geçtim. PVC doğramada hem montaj yapıyoruz hem de alt bayilerimiz var.

Şu andaki kriz ortamından nasıl etkilendiniz ve bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Piyasanın krizde olması hepimizi, en çok da inşaat sektörünü etkiliyor. Çünkü inşaat Türkiye’nin bel kemiği! Haliyle bizim de işimiz inşaatla ilgili olduğu için bundan etkileniyoruz. Çoğu müteahhit firmasının da aldığı işler devam etmiyor, yani durdu. Tahmin ediyorum, piyasa açılmadığı sürece de bu firmalar işlerine devam edemeyecek. Biz şu an mevcut olan inşaatları tamamlamaya çalışıyoruz. Yani şu anda bizim yılsonuna kadar, işten yana bir sıkıntımız yok. Ama piyasa bir an önce açılır da biz de bundan faydalanırız. Aksi takdirde biz de bu krizden etkileneceğiz.

Hangi bölgelerde hizmet veriyorsunuz?

Başta İstanbul Maltepe olmak üzere Tekirdağ, Balıkesir kısacası Türkiye’nin her yerinde toplu konut inşaatları ve özel inşaat projeleri yapıyoruz.

Müteahhitlerle mali konularda nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Genelde, büyük projelerde, %50 barter şeklinde çalışıyorum. Bu müteahhitlerin de hoşuna gidiyor. Önümü görebilmek için de dairelerin tapusunu hemen alıyorum ki değerlendirebileyim. O yüzden sıkıntı olmuyor. Aldığımız daireleri de hemen satabiliyoruz.

Daire satışlarında da durgunluk olacağı söyleniyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Evet, kredilerin yükselmesinden dolayı oldukça sıkıntı yaşanıyor. Bir de finans açısından güçlü olmayan firmalar daireleri değerinin çok altında satılabiliyor. Böyle olunca da iş, zarara dönüşüyor. Biz, daireleri uygun fiyata alıp uygun fiyata satmaya çalışıyoruz.

Adopen ile çalıştığınızı biliyoruz. Adopen sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor mu?

Öncelikle şunu söyleyebilirim: Adopen’e geçtiğimiz için mutluyuz. İhtiyaçlarımıza her zaman zamanında cevap veriyorlar. İyi ki Adopen ile çalışıyoruz, diyoruz. 180 daire ve 74 villa profili görür görmez tercihini Adopen’den yana kullandı. 3 proje yaptım, 3’ünde de Adopen tercih edildi.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bence çok iş yapmak değil de para kazanmak önemli olan. Bu sebeple herkesin yaptığı işleri değil daha özel projeleri tercih ediyorum, o projeleri takip ediyorum. Bir hedefim oluyor ve o hedefi düşürmüyorum. Düşüncemiz elbette firmamızın sürdürülebilirliğidir. Ayrıca Win&ART Proje ve ALU&Art Dergileri yetkilisi Kemalettin AKSÖZ’e ve ekibine ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

“We Provide Services in All Over Turkey”

“We are happy to move to Adopen. They always met our needs on time. Good thing we are working with Adopen’’ said Mr. Cafer KAYMAZ.Who is the owner of the İlkerpen company and we conducted an interview with him.

ilkerpen 73b

Powered by OrdaSoft!