tremcoSektörde Lider Firma: tremco illbruck

“Ürün gamımız oldukça geniş ve bazı ürün gruplarında lider durumundayız. Şişen bantta Avrupa’da lideriz. Belli ürün gruplarında rakiplerimiz çok olmasına rağmen bizi ön planda tutan taraflarımız var; üreticiyiz. Yani baştan sona tüm ihtiyaçları karşılayabilen ana firma olarak Türkiye’de hizmet verebilen tek firmayız.” diyen tremco illbruck satış müdürü Uğur ALTUNTOPU röportaj sorularımızı yanıtladı.

 

 

tremco 58 2a

Kendinizden bahseder misiniz?

Bu sektöre çimento sektöründen geldim. Sonrasında Schüco’da yaklaşık 3,5 yıl satış departmanında çalıştım. Orada hem PVC hem de alüminyum departmanında satış bölümünde çalıştım. 4 yıl kadar önce tremco-illbruck’un yeni yapılanmasında cephe departmanı kuruluyordu. Ben de Genel Müdürümüz Deniz Bey’in teklifiyle yeni yapılanmada yerimi almış oldum. Eskiden tremco-illbruck’da tüm ürün gruplarıyla aynı satış ekibi ilgileniyordu; cam gruplarını, yangın grubunu, cephe grubunu aynı kişiler satıyordu. Sonra bu bölümlerin ayrılmasına karar verildi. Çünkü Türkiye büyük bir pazar ve uzmanlık alanları değişiyor. Tremco da cam grubu, yangın grubu ve cephe grubunu ayırdı. Ben de 4 yıldır tremco illbruck bünyesinde cam ve doğrama bölümünün satış müdürü olarak hizmet veriyorum. Cephe grubu, cam grubu ve yangına dayanıklı ürünler olmak üzere 3 grubumuz bulunuyor. Beyaz eşyalarda kullanılan ısıya dayanıklı silikonlar, otomotivde kullanılan bazı silikonlar Pactan markası ile ve yangına dayanıklı boyalar, yangın durdurucu boyalar, kelepçeler vs. Nullifire markası ile hizmet veriyor. Strüktürel ve çift cam silikonlarının satışı ayrı bir grupta. Illbruck adı altında cephe ürünlerini biz satıyoruz. Bu grubu bantlar, membranlar silikonlar, yapıştırıcılar, köpükler ve mastikler oluşturuyor. Türkiye’de hemen hemen her şehirde direkt ya da endirekt yani bayi kanalıyla satışlarımız mevcut. Türkiye’de ürünlerimizi kullanmayan cephe ya da doğrama firması yok denecek kadar azdır.

Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Bizim 3 segmentte yapılanmamız mevcut. Yangına dayanıklı ürünler, yangın durdurucu ürünler. Bunlarda bizimle kesişen yangın silikonları, yangın lastikleri, yangına dayanıklı montaj köpükleri var. Bizimle alakalı olamayan çelik üzerine uygulanan yangın durdurucu boyalar, yangın durdurucu kelepçeler, mekanik aksamlarda kullanılan farklı ürünler mevcut. Bununla beraber bir diğer butik segment endüstriyel yapıştırıcılar grubudur. Bir diğer ana grubumuz strüktürel silikon ve poliüretan grubu. Bu grup, cam üreticilerine hizmet veren bir gruptur.

İllbruck yani cephe grubu ürünlerde A’dan Z’ye bir cephe firmasının, pencere montaj firmasının ihtiyacı olan bütün sızdırmazlık malzemelerini sunabiliyoruz. Bunlar; silikonlar, yapıştırıcılar, bantlar, membranlar, köpükler dahildir. Ürün gamımız oldukça geniş ve bazı ürün gruplarında lider durumundayız. Mesela şişen bantta Avrupa’da lideriz. Belli ürün gruplarında rakiplerimiz çok olmasına rağmen bizi ön planda tutan taraflarımız var; üreticiyiz, o sebeple ürünlerin testleri bünyemizde yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. Mesela şişen bantta 15-20 yıl garanti verebiliyoruz. Bunlar test edilmiş, onaylanmış, sertifikalanmış ürünlerdir. Yani baştan sona tüm ihtiyaçları karşılayabilen ana firma olarak Türkiye’de hizmet verebilen tek firmayız. Şöyle söyleyebilirim: bir cephe firması, bizden tek kalemde alacağı ürünleri toplayabilmek için birkaç marka kullanmak zorunda. Fakat bizimle çalışan bir firma, başka bir firmaya ihtiyaç duymaksızın bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Kapı Pencere Fuarı ile ilgili izlenimleriniz nelerdir? Bu fuara özel olarak sergilediğiniz bir ürününüz var mı?

Geçen senelere göre, henüz ilk günde olmamıza rağmen, oldukça hareketli geçiyor. Bu, fuarın daha da hareketleneceğine işaret ediyor. Şurası bir gerçek ki Türkiye piyasasında bir durgunluk söz konusu. Ama tabi bu demek değil ki uzun süreler devam edecek. Bunun çok kısa bir zamanda olmasa da bir süre zarfında düzeleceğine inanıyoruz. Biraz da piyasanın durgun olmasından insanlar dolayı boş olan zamanlarını fuarlarda değerlendirmek, yeni ürünleri görmek, piyasada neler olup bittiğinden haberdar olmak, bunlarla ilgili görüşmek istiyorlar. Bu bahsettiğim iç piyasa müşteriler için. Bir de her geçen yıl artan yabancı ziyaretçi durumu var. Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan gibi yakın ülkelerden gelen müşterilerin yanında Hindistan, Mısır’dan gelen müşteriler var. Bu firmalar, insanlar ve bizim ürünlerimizle ilgileniyorlar ve bizle bağlantı kurmak istiyorlar. Bu demek oluyor ki Türkiye hala iyi bir pazar ve Avrupa’yla Afrika ve Ortadoğu arasında bir köprü durumundadır. Burada potansiyeller var. Buradan her bölgeye hizmet verebiliriz. Şu da bize avantaj saplıyor: İç piyasadaki daralmadan dolayı, her firma gibi biz de yönümüzü biraz dışarıya çevirdik. Şimdi burada bulunan yabancı ziyaretçiler bizler için potansiyel müşteriler olabilir. Bu da bizim için önemli. Kısaca bu sene gözlemlediğim şey yabancı katılımcılar ve piyasadaki daralmaya rağmen yerli yabancı müşterilerin fuara olan ilgilerini devam ettirmeleridir.

Biz, son zamanlarda nefes alabilen doğrama folyolarında yoğunlaşmış durumdayız. Bu ürünlerimiz yeni çıktı ve Avrupa’da da lansmanımız yeni yapıldı. Bu ürünler epdm membrana alternatif olarak kullanılıyor faklat avantajları kauçuk membrana göre fazla. Bu ürünlerin en önemli özelliği nefes alıp verebilmesi yoğuşmayı önlemesi ve . Bu ürünler, doğrama montajlarında ağırlıklı olarak kullanılan ürünlerdir. İçerideki korozyonu önlemesi önemli. PVC ve alüminyumda kullanılabiliyor. Biliyorsunuz Avrupa’da epdm membran kullanımı azalıyor. Çevresel faktörleri göz önüne alınarak daha çevreci ürünlere yönelim oluyor. Tabi bu ürünler sadece çevreci olmakla kalmıyor montajı da kolay ve zamandan tasarruf etiriyor. Bununla beraber uzun yıllardır sattığımız şişen bantlar hala popüler. Türkiye’de ilk başlarda sadece boşluk doldurmada kullanılan şişen bantlar, yavaş yavaş Avrupa’daki işlevine yakın olarak kullanılmaya başlandı. Yani tam bir izolasyon ürünü olarak kullanılmasıdır. Bu ürünlerde rakiplerimiz var; ama bizim üretici olmamız ve Ar-Ge’mizin olması bizi bu ürünlerde ön sıralara taşıyor.

Geçtiğimiz aylarda büyük bir firmayla bir organizasyon yaptınız. Bu sene de böyle bir organizasyon yapmayı planlıyor musunuz?

O organizasyon uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir organizasyondu. 3 firmanın zamanının ve yurtdışından gelen misafirlerin koordinasyonu oldukça güç oldu fakat sonunda geçtiğimiz eylül ayında gerçekleşti. Oldukça ilgi çeken bir organizasyon oldu. Şişecam, Reynaers ve tremco illbruck olarak biz sunumlarımızı yaptık. Ürünlerimiz zaten tanınıyordu, tanımayanlar -özellikle öğrenciler- ürünlerimizi tanıdı, firmalarımızı tanıdılar. Sektörün duayenlerinden Murat TABANLIOĞLU bir konuşma yaptı, cepheyle alakalı kendi tecrübelerini aktardı. Bizim açımızdan memnun edici, başarılı bir organizasyon oldu. Önümüzdeki yıl için henüz böyle bir organizasyon planlanmadı; ama bu, planlanmayacağı anlamına gelmiyor. Eğer bir pazarlama aktivitesi yapılacaksa bu tarz bir organizasyon bizim için önceliklidir. Çünkü sektörden birçok kişiyle bir araya gelip ürünlerinizi anlatabiliyorsunuz, sorulara cevap verebiliyorsunuz. İleride imkanlar el verdiği sürece bu tür organizasyonları yapmayı planlıyoruz.

tremco Türkiye olarak hangi ülkelere hizmet veriyorsunuz?

Doğu’da Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerine hizmet veriyoruz. 2019 yılının ortasından itibaren Balkanlarda Bulgaristan, Yunanistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova ve Güney’de İsrail sorumluluk alanımıza girecek. Bu genişleme yıllardır yaptığımız başarılı çalışmaların ve bunun sonucunda firmamızın üst yönetiminin bizlere güvenmesinin ürünüdür.

Başka ülkelerde de fuarlara katılmayı düşünüyor musunuz?

Şu an bununla ilgili bir çalışma yapmadık. Yeni ülkelerle çalışmaya başladıktan sonra, fuar ve başka pazarlama çalışmalarımız olacaktır tabii.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

2018 bizim açımızdan iyi geçti. 2019 yılı şu an biraz durağan gidiyor; ama biz yönümüzü ihracata yönelteceğiz. İç pazardaki açığımızı dış piyasa ile kapatmayı planlıyoruz.

Leading Company within the Industry: tremco illbruck

“Our product range is quite large and we are currently the leader in some of the product groups. We are the leader in terms of Compriband products in Europe. Although we have a lot of competitors in certain product groups, there are certain elements that keep us in the foreground; we are manufacturers. That being said, we are the only company that can serve as a parent company which can meet all the needs in Turkey entirely” said the sales manager of tremco illbruck, Uğur ALTUNTOPU, and he answered our interview questions.

 

tremco 58 2b

Powered by OrdaSoft!