bozkurtlar insaatAdana’nın Gururu Bozkurtlar İnşaat

Adana’ya yakışır mimariler üzerinde risk alarak projeler geliştirdik. Bu görüş ile birçok projeye de imza attık” diyen Bozkurtlar İnşaat A.Ş şirketinin yöneticisi Faruk BOZKURT ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

bozkurtlar insaat 2

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

26.07.1966 Adana Ceyhan doğumluyum, İlk, orta ve lise tahsilini Ceyhan’da tamamladım. 1984-1988 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Fen -Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nü bitirdikten sonra 1990 yılında Ceyhan’da iş hayatına başladım, 1994 yılından sonra Adana’ya yerleştim. Bozkurtlar İnşaat A.Ş şirketinin yöneticisiyim.

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1965 yılında Adana Ceyhan ilçesinde kurulmuş olup, yapı malzemesi tedarikçisi olarak faaliyet göstermektedir. 1995 yılında firmamızı Adana’ya taşıdık ve pozitif gözlemlerim ile gerek yapı malzemeleri, gerek inşaat sektöründe Adana’da piyasa belirleyicisi öncü firmalardan biri olduk. Şu anda aktif olarak inşaat alanında faaliyet göstermekteyiz.

 

bozkurtlar insaat 76a

Tamamlanmış ve devam eden projelerinizden bahseder misiniz?

Sektörümüz nedeniyle firmamızı sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundayız. Adana’ya yakışır mimariler üzerinde risk alarak projeler geliştirdik. Bu görüş ile birçok proje geliştirdik. Buna örnek burada son 2 projemizden bahsetmek isterim.

A-

Adanamıza değer katmak için yaptığımız Anemon Otel’in faaliyet gösterdiği Real AVM yakınlarında bulunan Anemon Otel ve 5+1 odalı 350 m² Bozkurtlar Rezidance projemizin gerek mimari gerek iç donanım farkı ile olarak Adana’ya çok özel ve özgün bir mimari ve iş merkezi kazandırdık.

B-

Alpaslan Türkeş Bulvarı otoban girişi kavşağında inşaatı hızla sona gelmiş bir blok iskan aşamasına ve diğer blok %90 seviyesinde yapmakta olduğumuz Adana halkı tarafından merak edilen, sıradışı yuvarlak dış ve kare iç mimarisi ile odak noktası olan Lotus Towers Projemizin bazı ana özellikleri;

235m² 4+1 odalı 2 blok 80 daire ve 4.100 m² 9 adet mağazadan oluşmaktadır.

Dış mimari Konsept ve iç dış donanımı açısından her projemizde olduğu gibi montajdaki her ürün sezonun en lüks ve en kaliteli ürünleri olarak kullanılmıştır.

Her daireye 2 araçlık standartlara uygun asansör girişli kapalı otopark tahsis edilmiştir. Hiçbir projede olmayan keyifçe yaz kış rahat oturulabilecek özel izalosyon perdeli geniş konut balkonları oluşturulmuştur.

2 Blok komple dış cephe kaplaması izolasyonlu kompozit malzeme ile kaplanmıştır.

9 adet toplam 4.100 m² alışveriş mağazaları çağdaş halka açık buluşma meydanlı olarak insanlara dinlence ve eğlenceli olarak yapılmıştır.

Her blokta ayrı ayrı 400 m² sosyal tesis imkanı oluşturulmuştur.

Gezinti ve peyzaj alanı olarak yaklaşık 5.000 m² alan bırakılmıştır.

Kuzeyi güneye bağlayan ana yol üzerinde olan projemiz önünden bir çok toplu taşıma araçları ve metro geçmektedir.

Gerek staratejik konumu ile ulaşım kolaylığı gerekse farklı iç dış mimarisiyle Adana insanına sıradışı projemizle ismi unutulmayacak bir büyük eser ve buluşma adres noktası oluşturmaktayız.

B Blok Projemiz tamamen bitmiş olup kısa süre içerisinde faaliyete geçecektir.

A Blok Projemiz’in %90’ı tamamlanmış durumdadır.

Tamamı ise 30 Haziran 2019 öncesi gibi tamamlanacaktır.

Şubat ayında katıldığınız Adana İnşaat Fuarı’nı firmanız açısından değerlendirir misiniz?

Tüyap’ın düzenlemiş olduğu 2019 Adana Fuarına ilk defa katıldık; beklenenin aksine katılımcı ve ziyaretçi sayısında ciddi sıkıntıların olduğunu gördük.

Gerek Tüyap tanıtım ve tarihsel çalışmalarının eksikliğinden, gerekse de sektörün içinde bulunduğu dönemsel sıkıntılardan kaynaklı bir takım olumsuzluklar olmuştur.

Bu durumdan ötürü satış odaklı olmayıp panayır havasında tanıtım odaklı bir organizasyon olarak gerçekleşmiştir.

Yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağladığınız / katılmayı planladığınız diğer fuarlar nelerdir?

Daha öncesinde böyle bir fuara katılımda bulunmamıştık. Daha sonra da yurtiçi fuarlara katılmayı planlayabiliriz.

2018 yılını firmanız ve sektörümüz açısından değerlendirir misiniz?

2018 yılı firmamız açısından ilk yarısı şu anki piyasa durumuna göre iyi denebilecek seviyedeydi. İkinci yarı itibari ile döviz kurundaki artış ile demir ve inşaat sarf malzemelerinin yüksek oranda artışından ötürü sektörde istenmeyen bir düşüş yaşandı. Devletimizin bu sektöre yönelik gerek KDV indirimleri gerek kredi oranları üzerinde yapmış olduğu düzenlemeler sektör açısında olumlu sayılabilecek faaliyetlerdir.

Konut almayı düşünen müşterilerimize konut fiyatları yüksek gelmektedir.

Müşterilerimiz her ne kadar kredi ve konut fiyatlarının yüksek olduğunu dile getirmiş olsalar da, inşaat sarf malzeme maliyetlerinin artmış olması nedeniyle ilerleyen dönemlerde bu maliyetler ister istemez daire fiyatlarını artmasına ilave olarak yansıyacaktır.

Bu nedenden dolayı konut ihtiyacı olan ve yatırım yapmak isteyen müşterilerimiz bu planlarını ertelemek yerine hızlı bir şekilde hayata geçirmelilerdir.

2019 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2018 yılı aksine 2019’un piyasa bakımından daha fazla büyümesini bekliyorum.

Üretici müteahhitler ve konut ihtiyacı olan ile yatırımcı müşteriler açısında daha karlı alışverişlerin yapılacağı bir ortam olacağına inanıyorum.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Bizleri standımızda ziyaret edip Win&ART PROJE ve ALU&Art Dergilerinizde firmamıza yer verdiğiniz için teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim.

The Pride of Adana Bozkurtlar Construction

We have developed projects suiting for Adana by taking risks. With this vision we have carried out many projects.” says Bozkurt Construction’s Manager Faruk BOZKURT, who we have made an interview with.

bozkurtlar insaat 76b

bozkurtlar insaat 76c

 

Powered by OrdaSoft!