asas 75bPlastik Sektörü İKMİB’in Düzenlediği Geri Dönüşüm Çalıştayında Buluştu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen Plastikte Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Çalıştayı, Antalya’da gerçekleştirildi.

 

 

 

ikmib 01

İKMİB’in kimyanın alt sektörlerine yönelik sorunları, çözüm önerilerini ve beklentileri A’dan Z’ye ele aldığı sektör çalıştayları devam ediyor. Geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen Plastik Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’ndan elde edilen rapor ve sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen Plastikte Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Çalıştayı ile plastik sektörünün sürdürülebilirliğin sağlanması ve ihracattaki payını yeni regülasyonlara göre artırması mercek altına alındı.

İKMİB ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen Plastikte Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Çalıştayı, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer KARADENİZ, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk GÜLSÜN, EGE PLASDER Başkanı Şener GENÇER, KAYPİDER Başkanı Yusuf ÖZKAN, BAPSİD Başkanı Mehmet Hakan ATALAY, Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı HACIALİOĞLU, sektörün önde gelen firmaları, Ticaret Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Konuları Ele Alındı

İki gün süren çalıştay boyunca, plastik sektöründe geri dönüşüm alanında yapılan çalışmalar, uluslararası normlar, Ar-Ge-inovasyon, plastik ihracatının artırılması, sürdürülebilirlik, toplumun bilinçlendirilmesi, regülasyonlar, dünyadaki rol model uygulamaların Türkiye’ye uyarlanması, kaynağında ayrışma, mevzuat ve yasal düzenlemeler, tasarım, üretim ile geri dönüşümde yenilenebilir enerji kullanımı ve teşvikler gibi konularda fikirler paylaşıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER tarafından plastik sektörü ihracatında güncel rakamlar, Türk plastik sektörünün dünyadaki konumu ve İKMİB’in plastik sektörüne yönelik faaliyetlerini içeren bir sunum gerçekleştirildi. PLASFED Başkanı Ömer KARADENİZ ve PAGDER Başkanı Selçuk GÜLSÜN de yaptıkları konuşmalarda plastik sektöründe geri dönüşüm, plastik ihracatının geleceği ve plastikte katma değerli ürünler ile dünyada daha fazla söz sahibi olunması konularını dile getirdiler.

 

ikmib 02

Adil PELİSTER: “Plastikte Geri Dönüşüm ile Katma Değeri Artıracağız”

Plastik sektörünün, kimyanın lokomotif alanlarının başında geldiğini ve kimya ihracatında itici bir güç olduğunu vurgulayan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil PELİSTER, “2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 225 milyar dolarlık ihracatta, kimya sektörü olarak 25,4 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza attık. Kimya alanında en fazla ihracat gerçekleştiren alt sektörümüz ise plastikler ve mamulleri oldu. Kilogram başına yaklaşık 2,7 dolarlık ihracat bedeli ile plastik sektörü kimyaya güç katıyor. Biz de İKMİB olarak, hedef ülke ve pazarlara yönelik stratejik çalışmalarımızla plastik sektörümüzün küresel ticaretten aldığı payı artırmak için tüm paydaşlarımızla birlikte ortak akılla çalışıyoruz. Üyelerimizin ihracatlarını nitelikli şekilde artırabilmeleri için milli katılımlı uluslararası fuarlar, ticari alım heyetleri, çalıştaylar, Ur-Ge projeleri ve tasarım yarışmalarıyla plastik sektörümüzü en güçlü şekilde destekliyoruz. Plastik sektörümüzün yurt içi ve yurt dışından algısını daha yukarı taşımak için çalışıyoruz. Bu kapsamda, son çalıştayımızın sonuç raporundan elde ettiğimiz çıktılar ile plastikte geri dönüşüm ve döngüsel ekonomi konuları özelinde bir kez daha plastik sektörümüzün paydaşları ile bir araya geldik. Önümüzdeki dönemde plastikler ve mamulleri ihracatında büyümeye devam ederek, yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşmayı öngörüyoruz. Geri dönüşüm alanında da atacağımız yeni adımlarla sektördeki katma değeri artıracak ve döngüsel ekonomi kapsamında atıkların yerinde ayrıştırılmasından, kaynakların mümkün olduğunca geri dönüşümden kazanılmasına yönelik bir aksiyon planı içinde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. PLASFED ve PAGDER ile tüm sektör paydaşlarımıza değerli katkıları için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde bilinçlendirme ve farkındalığı artırma çalışmalarımızla plastikte geri dönüşümü artıracak projeleri hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Plastic Industry Gathered in the Recycling Workshop Organized by İKMİB (Istanbul Chemicals and Chemical Products Exporters Association)

Plastics Recycling and Circular Economy Workshop, organized by Istanbul Chemicals and Chemical Products Exporters Association (İKMİB) was held in Antalya.

ikmib 03

Powered by OrdaSoft!