nevin guneyAçık Hava Reklamcılıkta Giydirme Cephe Kullanımı

Reklam her sektörün kendi içinde gelişmesini sağlayan en önemli araçtır. Küçük bir esnafın dükkânının üzerine adını yazan tabela koyup gelip geçenin dükkânına gelmesini sağlaması gibi gökdelenlerin üzerinde yükselen ışıklı dönen kürelere kadar gelişen teknolojiye paralel olarak açık hava reklamcılığı hizmet vermektedir.

 

 

 

Ürüne olan talebi dolaylı veya dolaysız yoldan arttırmak, izleyiciye bazı şeyleri hatırlatmak, ürünle ilgili yeni gelişmeleri haber vermek veya diğer ürünlerle karşılaştırma yapmak gibi ticari amaçlarla kullanıldığı gibi, halka, özel yerel bölgelerde, bazı sosyal mesajları iletmek için de açık hava reklamcılığı kullanılmaktadır. İlk olarak Mısırlılar tarafından kullanıldığı tahmin edilen açık hava reklamları günümüzde cam cephelerin artması teknolojik yeniliklerle git gide yaşam alanlarımızı kaplayan hale gelmiştir.

Dış görünüş itibariyle kent estetiğini olumsuz etkileyen (Hakkında yıkım kararı bulunmayan) binaların onarımına teşvik amacıyla, kurulacak iskele yüzeyinin tamamı reklam amaçlı kullanılması çalışanların ve görsel kirliliği ortadan kaldırdığı gibi maddi olarak ta katkı sağlamaktadır. 

Cephe kaplama uygulamalarında uygulamanın yapılacağı zemine göre 3 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler;

Cam Yüzeyler için:

ONE WAY VISION (Delikli Folyo) Cam üzerine direk uygulanan ve malzeme üzerindeki delikler nedeni ile görüntü kaybı yaratmadan iç mekânın kullanılmasına izin veren bir yöntemdir. Cam binaların giydirmesinde kullanılır. Görünür yüzeyde %30-40 ışık kaybına sebebiyet vermektedir.

Pencereli Bina cepheleri için:

MESH VINIL Özel Delikli Vinil malzeme üzerine dijital baskı yapılır. Büyük boyutlu cephe uygulamalarında kullanılır. Malzemenin delikli olması nedeni %30-40 görüntü kaybı bulunmaktadır.

Düz Duvar Bina cepheleri için:

FRONTLITE VINIL Önden aydınlatmalı standart vinildir. Düz cephe giydirmelerinde malzemenin üzerine dijital baskı yapılıp çelik konstrüksiyon ile duvara monte edilir.

Bu sistemler profesyonel uygulayıcılar tarafından uygulanmadığı durumlarda cepheye verebileceği zararlara da dikkat çekmek isteriz.

 

nevin guney 59a

Cephe camları özel kaplamalı camlar olup kaplama her zaman iç yüzde olacağı için bu tür uygulamalar kaplamaya zarar vermez. Ancak delikli folyo olarak bilinen baskı ürününün camdan sökülmesi için bu işleri yapabilmek için özel sıvılar üretilmiştir. Cepheniz sadece camdan değil EPDM Fitil, Silikon, Elektrostatik tozboyalı levha vb. elemanlarla oluşturulmuş olabilir. Bu malzemelerin niteliği le bu kimyasalların etkileşimi önemlidir. Eğer sıvı kullanmak istenmiyorsa Isıtma yöntemi kullanılmasında da benzer etkileşim sorunu yaşanabilir.

Sabit cephelerde ise ankre edecekleri duvar yüzeyindeki bağlantı noktaları önemlidir. Bağlantıların betonarme yüzeyde olması ve rüzgâr yükündeki basınç ve emme yükünü kaldıracak dübel ile desteklenmesi önemlidir.

Reklamlar hayatımızın her alanında olduğu cephelerimize de renk getirdiğini kabul edersek sadece paranın güzel sıcak enerjisi ile değişmesi daha büyük maliyetleri kapsayacak hatalarımız oluşmaması dileğiyle.

 

Powered by OrdaSoft!