bestmakina logoBest Makina, Windo L’viv Fuarı’ndaydı

Tüyap Fuarcılık tarafından 4 – 6 Eylül tarihleri arasında Ukrayna’nın L’viv şehrinde ilk kez düzenlenen Windo L’viv Fuarı’na katılım sağlayan Best Makina firmasının Fabrika Müdürü Oğuzhan KUKUL ile fuar stantlarında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

bestmakina 72a

Best Makina firmasını sizden dinleyebilir miyiz? 

Best Makine; 1999 yılında kurulmuştur. Çift cam imalat makineleri ve cam işleme makineleri konusunda profesyonelleşmiştir. Bütün imalatı ve tasarımı kendi bünyesinde yapmakla birlikte şu an Kocaeli Dilovası’nda 6.000 m²’de 110 kişiyle faaliyet göstermektedir.

2019 yılının yaz aylarında 20.000 m²’lik yeni fabrikasında ve yeni ürün gruplarıyla hizmet vermeye devam edecektir. Yeni fabrikasında personel sayısını 180 kişiye, mühendislik kadrosunu da 2 katına çıkarmayı hedeflemektedir.

İhracat noktalarınızla birlikte satış sonrası servis hizmetiniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Best Makina olarak, %70 civarında ihracat yapan bir firmayız. Şu an 80’den fazla ülkeye ihracat yapmış durumdayız. Çin sınırından Güney Amerika’da Şili, Arjantin’e kadar makine satışlarımız mevcuttur.

Satış sonrası servis hizmetini genelde kendi bünyemizden veriyoruz. Bazı ülkelerde acentelerimiz bulunuyor. Onların servis desteğiyle yerinde hizmet verebiliyoruz.

2018 yılında katıldığınız ve katılacağınız fuarlardan bahseder misiniz?

Yüksek kapasitede imalat yapan ve kaliteye önem veren müşterilere hizmet verdiğimiz için biraz daha bilinçli ziyaretçilerin geldiği fuarları tercih ediyoruz. Hedef kitlemiz cam konusunda profesyonelleşmiş firmalardır. Genel olarak ihtisas fuarlarına katılmayı tercih ediyoruz. İhtisas fuarlarında kendimizi daha iyi ifade edebildiğimizi düşünüyoruz. Bu sebeple cam fuarlarına katılmaya özen gösteriyoruz.

2018 yılında Mart ayında İstanbul Tüyap’ta düzenlenen Glass Expo’ya katıldık. Ekim ayında Almanya Düsseldorf Glasstec Fuarı’na katılacağız. Bu sene Düsseldorf’ta yerimizi büyüterek 540 m² ‘lik stand ile yeni ürün gruplarımızla yer alacağız. Bildiğiniz gibi Glasstec, cam sektöründe dünyadaki en büyük ve en profesyonel fuardır. Glasstec Fuarı bir er meydanıdır. Ülkemizi orada en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyoruz.

Şu an Ukrayna’da Windo L’viv Fuarı’ndayız. Türkiye’de fuarcılığı en profesyonel anlamda yapan bir firma olan Tüyap Fuarcılık’ın düzenlediği bu fuara biz de Best Makine olarak destek vermek istedik. Bu fuar ilk kez düzenlenen bir fuar olmasına rağmen gayet güzel organize edilmiş ve başarılı bir fuar oluyor. Reklam ve tanıtım ilk fuar için yeterli görünüyor. Biraz daha Avrupalı yatırımcıyla ve Türkiye firmalarının destek vermesiyle bu fuarın gelişeceğini düşünüyorum. Bu fuarda güzel bağlantılar kurduk ve bunun arkasının geleceğini umuyorum.

Dergilerimiz aracılığıyla sektöre ve okuyucularımıza söylemek istedikleriniz nelerdir?

Yaşadığımız bu zor günlerde herkesin işini biraz daha bilinçli yapıp ülkemize mal olacak hatalar yapmamasını diliyorum. Ülkemizin tek çıkar yolu ihracat ve ihracat için de kaliteli ürünlere ihtiyacımız var. Bu sebeple yapılan kötü ya da iyi işlerin hepimize mal olacağını bilelim. Bu bilinci aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Best Machinery Was At Windo L’viv Fair

We interviewed with Oğuzhan KUKUL, Factory Director of Best Machinery Company, which attended Windo L’viv Fair, which was organized for the first time by TÜYAP Fair Organization in L’viv City of Ukraine in between September 4th – 6th.

bestmakina 72b

Powered by OrdaSoft!