“Bayi Eğitimleri” Büyük Önem Arzediyor!

Mesleki Yeterlilik Kurumu, Pencere Montajcılarının Mesleki Yeterliliğine Belgelendirme zorunluluğu getirdi.

26 Eylül 2017 tarih ve 30192 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan bir tebliğ ile ek listenin 27’nci sırasında 14UY0195-3 Ulusal Yeterlilik Koduyla yer alan “PVC Doğrama Montajcısı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu”

yeterlilik belgesi alınması gereken meslekler arasına alınmış oldu.

 

 

 

pukad 66 2a

pukad 66 2b

1 yıl süre tanınan belge alma zorunluluğu “PVC Doğrama Montajcısı” olacak kişilerin bu belgeyi alması hem zorunlu ve hem de ücreti devlet tarafından karşılanacak olup, belgelendirme başvurusu esnasında ödenecek olan ücret aynen MYK tarafından belgelendirme sonrası iade edilecektir. MYK belgesini almaya hak kazanan kimselere veya onları çalıştıran işverenlere bir maliyeti olmayacaktır.

Ancak şu an yürürlükte olan kanuna göre bu % 100 teşvik 31 Aralık 2017 tarihine kadar olup, daha sonraki iki yıl teşvik oranı % 50 ye düşürülecektir.

Tebliğin içeriğine ve listeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170926-12.htm

Bu belgeyi alabilmek için ise MYK Belgesi Başvuru Formunu doldurup, kimlik fotokopisi ve 850.-TL ücret dekontu ile birlikte belgelerini alabilirler.

Bu belgelendirmeden sonra binalarda enerji verimliliği konusunda daha önemli adımların atılacağı düşünülmektedir.

Ancak PÜKAD Genel Sekreteri Aynur ACAR verilen “Mesleki Yeterlilik Belgeleri”nin bir eğitimden geçirilerek verilmesi gerektiği kanısında. ACAR, “Yetkilendirilmiş kuruluşlarla yaptığım görüşmeler beni çok şaşırttı. Ustadan kalfaya, kalfadan çırağa aynı yanlışlarla öğretilen işler, aynı kalitesiz üretim ve montajla devam eder. Her bir belge alacak olan elemanın bir eğitim aşamasından geçirilerek, standartlar çerçevesinde montaj yapmasını öğrenmesini ve yaptığı işin önemini anlatan seminerleri alma zorunluluğu koşulmalıdır. Örneğin; pencere montajcısının “İklim Değişikliği” üzerine seminer alması lazım. “Enerji Verimliliği” üzerine seminer alması lazım ki, yaptığı işin önemini ve ciddiyetini kavrasın” dedi.

Bu konudaki 15 yıldır verdiği seminerleri genişleterek Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesi yapılacak kişilerinde seminerleri alması hususunda görüşmelere başlayacağının altını çizen ACAR; “Yanlış öğretilenlerle belge verilecekse işçiye ve ustaya, o zaman belgelendirmelerin bir anlamı kalmaz” diyerek, bayi eğitimlerinin burada büyük önem taşıdığını belirtti.

“PVC Joinery Installer” MYK Vocational Qualification Certificate Obligation!

In 2013 PÜKAD Window and Door Sector Association entered into force  the Standard of Vocational Qualification for Window Assembly.


 

PÜKAD Yönetim Kurulu, Dernek Merkezinde Buluştu

PÜKAD Yönetim Kurulu toplantısı, 18 Eylül 2017 tarihinde üyelerin katılımıyla dernek merkezinde yapıldı.Gündem maddelerinin değerlendirildiği toplantıda, sektöre yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya Yönetim Kurulu üyeleri Muzaffer TAMER, Mustafa KAS, Mehmet AKTEKE, Kadir ERMURAT, Kemalettin AKSÖZ, Aynur ACAR katıldı.

 

pukad 66 2d

Powered by OrdaSoft!