Türkiye İmsad Gündem Buluşmaları’nda Enflasyonist Ortamda Üretim-Yönetim ve Sektördeki Son Gelişmeler Konuşuldu

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale getirdiği ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısı, 27 Eylül Perşembe günü Ortaköy Feriye Palace’ta yapıldı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi ERDOĞAN’ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği Gündem Buluşmaları’nda, Dr. Can Fuat GÜRLESEL inşaat ve inşaat malzemeleri sanayisinin faaliyetlerini, son verilerle değerlendirdi.

 

 

imsad 73a

İnşaat malzemesi sanayicileri ve iş dünyasından isimlerin büyük ilgi gösterdiği, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay ALPTEKİN’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantının konuk konuşmacısı ise Ekonomist ve Akademisyen Prof. Dr. Taner BERKSOY oldu. Prof. Dr. BERKSOY, ‘Enflasyonist Ortamda Üretim-Yönetim’ konusunda değerlendirmelerini paylaştı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen 2018 yılının ikinci ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısında; sektörün güncel konusu ‘Enflasyonist Ortamda Üretim-Yönetim’ ele alındı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi ERDOĞAN, “Zaman zaman dalgalanmaların yaşandığı 2018 yılında yönümüzü nasıl çizeceğimiz, sektör olarak en çok konuştuğumuz konuların başında geldi. Sektörde mevcut durumun iyileştirilmesi için kentsel dönüşüm pazarı ile yenileme pazarının birbirinden ayrıştırılması gerekiyor. Konut sahipleri, kentsel dönüşüm sürecinde kendi binasının da yıkılıp yeniden yapılacağı hayaliyle, kapısını çalacak ‘Beyaz atlı müteahhidini’ bekliyor. Türkiye’de son yıllarda binalarda güçlendirme/yenileme çalışmaları ihmal edildi ancak AB ülkelerinde yenileme pazarı, toplam inşaat sektörünün %57’sini oluşturuyor. Bugün özellikle ağırlık verilmesi gereken yenileme, sektöre can suyu olacaktır” dedi.

Türkiye ve dünyada yaşanan enflasyon trendini değerlendiren Prof. Dr. Taner BERKSOY, katılımcılara şöyle seslendi; “Çok telaşlanmayın. Öyle çok derin bir kriz olmaz. Türkiye’de kriz denilen dönemlere bakın; tamamı neredeyse ya 6, ya 8-10 ay sürmüş. Türkiye ekonomisinde refleks çok hızlı. Şimdi ‘kriz var mı, yok mu?’ tartışması var. Bana göre de kriz yok. Bizim kriz tanımımız şu; ekonomide en az iki çeyrek peş peşe büyüme sıfırın altında kalırsa krizden söz edebiliriz. 2019’un ilk 3 ayı çok ufak bir negatife döner, sonra düzelir. Yurtdışından size ülkenin durumunu soranlara şunu söyleyebilirsiniz; ‘Biz düşeriz kalkarız, henüz kriz ortamı yok.’”

İnşaat sektörünün son dönemini grafiklerle anlatan Dr. Can Fuat GÜRLESEL, “Ekonominin geneli % 5,2 büyüdü. Böyle bir büyüme içinde 0,8’lik bir inşaat sektörü büyümesi, daha önceki yıllarda açıkçası hiç yaşamadığımız bir durum. Yani arada 8-10 kat fark olan bir inşaat sektörü ve ekonomik büyüme rakamı hiç yaşamamıştık. Bu çok ciddi bir fark” dedi.

Production & Management at Inflationist Environment’, as well as the Latest Developments at the Sector were discussed at Turkish İMSAD (Association of Turkish Construction Material Producers) Agenda Meetings

Agenda Meetings, which have been turned into a traditional occasion by Turkish İMSAD, was held at Ortaköy Feriye Palace on September 27th, 2018, Thursday.

 

imsad 73b

 

imsad 73c

imsad 73d

 

imsad 73e

 

 

Powered by OrdaSoft!